Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1842/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 czerwca 2019 r. sygn. akt III SA/Łd 267/19 w sprawie ze skargi M. A. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z dnia 9 stycznia 2019 r. nr 2/2019 w przedmiocie uznania winnym popełnienia zarzucanego czynu i wymierzenia kary nagany 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. A. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 7 czerwca 2019 r. sygn. akt III SA/Łd 267/19, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę M. A. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z 9 stycznia 2019 r. nr 2/2019 w przedmiocie uznania winnym popełnienia zarzucanego czynu i wymierzenia kary nagany.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżonym orzeczeniem organ utrzymał w mocy orzeczenie organu pierwszej instancji uznające skarżącego winnym popełnienia czynu z art. 132 ust. 3 pkt 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm.) w zw. z § 7 pkt 2 zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji z 16 grudnia 2013 r. w sprawie funkcjonowania organizacji hierarchicznej w Policji. Zarzucany skarżącemu czyn polegał na tym, że niewłaściwie nadzorował i koordynował pracę funkcjonariuszy Zespołu [...] Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w [...] w ten sposób, że w związku z ujawnieniem przez podległego mu funkcjonariusza naruszeń obowiązków przewozu drogowego, wynikających z ustawy z 6 września 2001 o transporcie drogowym, nie spowodował aby ww. funkcjonariusz przekazał dokumenty właściwemu ze względu na miejsce kontroli wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego oraz sam nie nadał biegu sprawie w celu przeprowadzenia postępowania administracyjnego przez właściwy podmiot, pomimo przyjętej w Wydziale Ruchu Drogowego KMP w [...] praktyki przygotowywania przez koordynatora dokumentacji do wysłania do Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Łodzi z przeprowadzonej kontroli przez funkcjonariuszy, którzy ujawnili naruszenie, za które ustawa o transporcie drogowym przewiduje karę pieniężną. Za powyższy czyn wymierzono skarżącemu karę nagany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00