Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 listopada 2022 r., sygn. II SA/Wr 441/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Asesor WSA Marta Pawłowska Protokolant: asystent sędziego Grzegorz Dubaniowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 listopada 2022 r. sprawy ze skargi E. M. i S. M. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego E. M. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 19 kwietnia 2022 r., znak: SOC-OP.621.1.22.2022.AKu w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 580 zł (słownie: pięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Wojewoda Dolnośląski, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski z dnia 18 stycznia 2022 r. którą orzeczono o wymeldowaniu E. M. i jej małoletniego syna S. M. z miejsca pobytu stałego w lokalu położonym w miejscowości M. [...], gm. L.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że postępowanie w sprawie wymeldowania ww. osób wszczęte zostało przez Burmistrza z urzędu, po powzięciu informacji, że w lokalu zameldowanych jest pięć osób a faktycznie zamieszkują tylko dwie.

W toku postępowania organ I instancji uzyskał informację od Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim, że w 2021 r. nie zarejestrowano żadnych interwencji pod adresem w ww. lokalu a E. M. "nie przekazywała takiej wiedzy dzielnicowemu".

Burmistrz przeprowadził dowody z przesłuchania świadków trzech świadków. Pierwszy z nich zeznał, że skarżąca nie mieszka wraz z synem w lokalu od około 7 lat, a przyczyną opuszczenia przez nich ww. lokalu był wyjazd do Niemiec. Świadek oświadczył, że osoby te przyjeżdżają w wakacje i święta, a ostatni raz byli podczas wakacji. Dodał także, że z wypowiedzi najemcy tego lokalu wynika, że ww. osoby przebywają obecnie w Niemczech. Następny świadek oświadczył, że skarżąca nie mieszka w spornym lokalu od kilku lat. Oświadczył także, że dobrowolnie i trwale opuściła lokal wraz z synem z powodu wyjazdu do Niemiec, a w okresie wakacyjnym i świątecznym przybywają do niego, przy czym ostatni raz byli latem. Zeznał nadto, że obecnie ww. osoby mieszkają i koncentrują swoje sprawy życiowe w Niemczech. Kolejny świadek także oświadczył, że skarżąca wraz synem od kilku lat nie mieszka w miejscowości M., a przyczyną tego był wyjazd do Niemiec do pracy. Podał, że osoby te dobrowolnie opuściły przedmiotowy lokal, jednakże mają zamiar do niego powrócić a także posiadają w nim swoje rzeczy osobiste. Przyjeżdżają do tego lokalu co drugi miesiąc, a ostatni raz byli "na Wszystkich Świętych". Obecnie mieszkają i koncentrują swoje sprawy życiowe w Niemczech.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00