Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. II FSK 819/22
W sytuacji potwierdzenia niezgodności prawa krajowego z prawem Unii Europejskiej, obowiązkiem państwa jest zapewnienie odpowiedniego oprocentowania nadpłat podatkowych, nawet jeśli błędna praktyka podatkowa utrzymywała się przez lata.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA del. Alina Rzepecka (sprawozdawca), Protokolant Natalia Simaszko, po rozpoznaniu w dniu 20 października 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. [...] z siedzibą w Wielkiej Brytanii od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 2927/21 w sprawie ze skargi W. [...] z siedzibą w Wielkiej Brytanii na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 20 czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 22 lutego 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2927/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, Sąd pierwszej instancji, Sąd) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W. [...] z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: Powiernictwo, Strona, Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: DIAS, organ) z 20 czerwca 2017 r. w przedmiocie odmowy wypłaty oprocentowania nadpłat zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) c) ustawy z dnia 30 sierpnia2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm. – dalej: p.p.s.a.) uchylił zaskarżoną decyzję. Wyrok (podobnie, jak i pozostałe orzeczenia powołane w niniejszym uzasadnieniu) jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa. gov.pl/.(dalej też- CBOIS)
Skargę kasacyjną na powyższe orzeczenie WSA wniosło Powiernictwo, które zaskarżyło wyrok w całości. Zarzuciło: