Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. II SA/Ol 627/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk asesor WSA Grzegorz Klimek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 listopada 2022 r. sprawy ze skargi K. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 24 czerwca 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie (Kolegium), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735, dalej: k.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania K. L. (skarżący) od decyzji z dnia 5 maja 2022 r. wydanej z upoważnienia Prezydenta przez Kierownika Referatu w Wydziale Środowiska UM (organ I instancji), w przedmiocie nakazania posiadaczom odpadów K. L. oraz B. L. usunięcie zgromadzonych odpadów z terenu nieruchomości położonej w O. na działce nr [...] obręb geod. [...]– utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.
Zakwestionowana decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Pismem z 18 stycznia 2022 r. organ I instancji zawiadomił o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie nakazu usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, tj. z terenu nieruchomości położonej w O. na działce nr [...], obręb [...].
Następnie organ I instancji, decyzją z dnia 5 maja 2022 r. nakazał posiadaczom odpadów: K. L. oraz B. L. usunięcie zgromadzonych odpadów z terenu nieruchomości położonej w O. na działce nr [...] obręb geod. [...]. Usunięte miały zostać odpady o kodach: 17 05 04 - gleba, ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03, 17 09 04 - zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż wymienione w 17 09 01, 17 09 02 i 17 09 03, 20 02 01 - odpady ulegające biodegradacji z domieszką odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01 oraz 20 03 03 - odpady z czyszczenia ulic i placów. Oran I instancji wskazał sposób usunięcia odpadów poprzez ich przetransportowanie do miejsca przeznaczonego do ich magazynowania lub składowania za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do prowadzenia działalności w zakresie gospodarowania odpadami. Ustalił również 90 dniowy termin usunięcia odpadów licząc od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. W treści uzasadnienia opisał stan faktyczny i prawny sprawy. Podał, że przeprowadzone oględziny nieruchomości potwierdziły fakt gromadzenia odpadów o w/w kodach na działce nr [...], obręb [...] w O. Wskazał, iż posiadacz odpadów nie dysponuje zezwoleniami na gospodarowanie odpadami, nie jest również ich wytwórcą. Miejsce, w którym znajdują się odpady nie stanowi składowiska odpadów i nie odbywa się magazynowanie odpadów w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Zwrócono uwagę, iż w sprawie nie będzie mieć również zastosowania regulacja ustawowa dotycząca wykorzystywania zgromadzonych odpadów na potrzeby własne. Nieruchomość, na której zgromadzone są odpady nie jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i zaklasyfikowana jest w rejestrze gruntów jako grunty rolne i leśne. Odpadami władają współwłaściciele nieruchomości – K. L. oraz B. L. Podano, że K. L. w istocie wyraził zgodę na przywożenie na teren nieruchomości nr [...], obręb [...] zgromadzonych odpadów.