Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. II SA/Wr 296/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon, Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda, Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w Wydziale II w dniu 8 listopada 2022 r. sprawy ze skargi W. M. przy ul. [...] w J. na postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

W. M. przy al. [...] w J. G. (dalej: zobowiązana lub wspólnota) wywiodła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: DWINB) z [...] (nr [...]) w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia. Zaskarżone rozstrzygnięcie podjęto w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego powiatu grodzkiego w J. G. (dalej: PINB), w ramach postępowania dotyczącego nieodpowiedniego stanu technicznego budynku mieszkalnego przy ul. [...] w J. G., decyzją z [...] (nr [...]) nałożył na wspólnotę obowiązek wykonania w ganku wejściowym do lokalu nr [...] wskazanych sentencją decyzji robót budowlanych w zakreślonym terminie do [...].

Po przedłużeniu decyzją z [...] terminu na wykonanie nałożonego obowiązku do [...] oraz po stwierdzeniu w ramach kontroli dokonanej przez w dniu [...] bierności wspólnoty w wykonaniu obowiązków, organ I instancji skierował do zobowiązanej upomnienie z [...]. Z uwagi na brak informacji ze strony wspólnoty o wykonaniu decyzji organ I instancji przeprowadził w dniu [...] wizję lokalną, podczas której stwierdził bezczynność w wykonaniu nałożonych obowiązków. W dniu [...] PINB wystawił tytuł wykonawczy [...] zaopatrzony w klauzulę o skierowaniu do egzekucji administracyjnej. Wspólnota w ustawowym terminie zgłosiła zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, wskazując na niewykonalność obowiązku określonego tytułem wykonawczym [...] i tym samym naruszenie art. 33 § 1 pkt 5 u.p.e.a. oraz wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Organ egzekucyjny, będący jednocześnie wierzycielem, postanowieniem z [...] (nr [...]) odrzucił zgłoszone zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej jako bezzasadne, wskazując na wykonalność nałożonego obowiązku. Na skutek wniesienia zażalenia DWINB postanowieniem z [...] (nr [...]) utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy. Wywiedziona od tego postanowienia skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu została oddalona prawomocnym wyrokiem z 24.03.2020 r., sygn. akt II SA/Wr 723/19.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00