Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. I FSK 2409/18

W przypadku udziału podatnika w tzw. karuzeli podatkowej, który nie działa w dobrej wierze i nie dochowuje należytej staranności w kontrolowaniu kontrahentów oraz pochodzenia towarów, organ podatkowy jest uprawniony do zakwestionowania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2518/16 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 8 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec i lipiec 2012 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 listopada 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2518/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 8 czerwca 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec i lipiec 2012 r.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia Sąd I instancji podzielił stanowisko organów podatkowych, które na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zakwestionowały prawo skarżącej spółki do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez firmy: [...], dokumentujących zakup telefonów komórkowych, akcesoriów komputerowych i oprogramowania. Zgromadzony w toku postępowania podatkowego materiał dowodowy zdaniem Sądu jednoznacznie wykazał, że choć skarżąca spółka faktycznie nabyła zafakturowany towar, to w rzeczywistości nie pochodził on od wystawców faktur, a zatem faktury te nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, zaś spółka tworzyła ogniwo w łańcuchu dostaw o charakterze oszustwa karuzelowego. W szczególności ustalono, że podmioty, od których rzekomo mieli nabywać zakwestionowany towar dostawcy skarżącej, nic nie wiedziały o tychże dostawcach, nie wystawiały na ich rzecz faktur, ani nie dostarczały im towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00