Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. I SA/Kr 1230/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wiśniewski Sędziowie: WSA Grzegorz Klimek WSA Michał Niedźwiedź (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2022 r. sprawy ze skargi I.W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 15 lipca 2021 r., nr 1201-IOP2-4.4103.28.2020.78 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

1.1. Decyzją z 29 grudnia 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie określił I. W. – nazywanemu dalej "Skarżącym", zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2011 r.

Organ zakwestionował dokonanie przez Skarżącego we wskazanym okresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towaru na rzecz słowackiej spółki, A. s.r.o., ponieważ nie nastąpiło jego fizyczne przemieszczenie na terytorium Słowacji. Zamiast tego towar ten został wysłany do Ukrainy. Przy czym, zdaniem organu, Skarżący dokonał krajowej dostawy towaru na rzecz polskiej spółki, A.1 sp. z o.o.

1.2. Decyzją z 29 września 2015 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie utrzymał w mocy orzeczenie organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organu drugiej instancji wskazano, że Skarżący prowadząc działalność gospodarczą w ramach L., w deklaracjach za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. wykazał wewnątrzwspólnotową dostawę blachy opodatkowaną stawką 0% na rzecz A. s.r.o. W wyniku przeprowadzonego postępowania zostało jednak ustalone, że nie nastąpiło fizyczne przemieszczenie towarów sprzedanych według faktur wystawionych na rzecz tej spółki z terytorium kraju na terytorium Słowacji, ani na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Dyrektor wskazał między innymi, że w przedłożonych dokumentach CMR w rubryce "przewoźnik (nazwisko lub nazwa, adres, kraj)" nie jest wskazana firma przewożąca towar a widnieją jedynie numery rejestracyjne samochodów. Brak jest również na tych dokumentach potwierdzenia przez przewoźnika wykonania usługi transportowej. Na podstawie numerów rejestracyjnych samochodów ustalono przewoźników, którzy odbierali towar od Strony i na podstawie ich zeznań ustalono, że odbierany od Skarżącego towar w ilościach, jak wynikających z zakwestionowanych faktur, transportowany był na Ukrainę do firm K. i K.1 na ich zlecenie. Również z dokumentów CMR tych firm wynika, że blacha była transportowana na Ukrainę do wyżej wskazanych odbiorców. Z ustaleń organów wynika również, że po odebraniu towarów od Strony przez firmy przewozowe, kierowcy otrzymywali dokumenty CMR od O. w L. Jako nadawcę towarów wpisywano w nich A.1 Sp. z o.o. w W. (dalej: A.1 PL), zaś odbiorcami były firmy K.2. Dokumenty te opatrzone były pieczęciami ukraińskiej kontroli celnej. Kierowcy otrzymywali również w O. faktury eksportowe oraz dokumenty celne. Dokumenty niezbędne do odprawy celnej O. otrzymywała od A.1. Były to faktury dokumentujące sprzedaż wywożonych towarów, specyfikacje, oświadczenia wraz z numerem samochodu transportującego towar. O. posiadała upoważnienie od A.1 do przygotowywania na jej rzecz niezbędnych dokumentów i dokonywania zgłoszenia celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00