Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. I SA/Ol 293/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Górska Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 29 marca 2022r., nr 2801-IOV.4103.37.2021 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do września 2017 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku (dalej jako organ I instancji, Naczelnik) decyzją z 10 czerwca 2021 r., wydaną w stosunku do M. T. (dalej jako strona, podatnik, skarżący) wydaną w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej i postępowania podatkowego za miesiące od lutego do września 2017 r. określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za: - luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień 2017 r.

Organ zakwestionował prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez Spółkę z o.o. A., (dalej jako spółka), dokumentujących nabycie części samochodowych do pojazdów marki [...] na łączna kwotę netto 726.549,04 zł i podatek VAT 167.106,28 zł. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego organ ustalił, że ww. faktury wystawione przez Spółkę na rzecz strony nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych pomiędzy podmiotami na nich widniejącymi. Strona nie dokonała nabyć części samochodowych od ww. Spółki, a faktycznymi nabywcami części samochodowych od Spółki byli obywatele ukraińscy. Organ wskazał również, że z zebranego materiału dowodowego jednoznacznie wynika, że strona dokonując transakcji zakupu części samochodowych na podstawie faktur, na których jako wystawca widnieje Spółka, nie dochowała należytej staranności kupieckiej wymaganej od przedsiębiorców, a nawet wiedziała, bądź powinna była wiedzieć, że zawierane transakcje służą oszustwu lub nadużyciu w zakresie podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00