Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 października 2022 r., sygn. II SA/Gl 969/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski,, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Zemlińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2022 r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 19 maja 2022 r. nr SKO.PSŚ/41.5/1239/2022/6228/ w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (SKO) decyzją z dnia 19 maja 2022 r., nr SKO.PSŚ/41.5/1239/2022/6228/, po rozpatrzeniu odwołania S.P. (strona, skarżąca) od decyzji Prezydenta Miasta Z. z dnia 5 kwietnia 2022 r., nr [...] odmawiającej stronie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na matkę.
W uzasadnieniu wskazano, że po przeprowadzeniu postępowania wszczętego w dniu 23 marca 2022 r. - organ I instancji decyzją z dnia 5 kwietnia 2022 r. odmówił stronie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. Uzasadniając decyzję organ I instancji wyjaśnił, że nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm. - dalej "u.s.r.") ponieważ z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wynika, że osoba wymagająca opieki (ur.[...] r.) jest niezdolna do samodzielnej egzystencji od 1 marca 2020 r. oraz wystąpiła negatywna przesłanka, określona w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.s.r. Organ ustalił bowiem, że osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W odwołaniu skarżąca wyraziła niezadowolenie z rozstrzygnięcia podkreślając, że opiekuje się swoją matką wykonując przy niej wszystkie czynności opiekuńcze, jak i sprawuje opiekę nad swoją niepełnosprawną w stopniu znacznym siostrą. Stwierdziła, że ojciec, który powinien sprawować opiekę, jest także osobą chorą, a lekarz stwierdził u niego otępienie starcze. Dalej wyjaśniła, że odmówiono jej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad siostrą i pouczając, że może wnioskować o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na matkę i tak też strona uczyniła. Opisała swoją trudną sytuację życiową związaną zarówno z opieką nad dwójką niepełnosprawnych w stopniu znacznym osób, jak i trudności w komunikacji z ojcem. Podkreśliła dalej, że na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 38/13, art. 17 ust. 1b u.s.r. został uznany za niekonstytucyjny w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. Wniosła o pozytywne rozpatrzenie wniosku i przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką.