Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 października 2022 r., sygn. III SA/Gl 300/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Fleszer, Asesor WSA Aleksandra Żmudzińska, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2022 r. sprawy ze skargi D. M. na czynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarny w Bielsku-Białej w przedmiocie objęcia obowiązkiem kwarantanny. 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, 2. zasądza od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z 24 stycznia 2022 r. skarżący, małoletni D. M. reprezentowany przez matkę wniósł o stwierdzenie bezskuteczności czynności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. o objęciu go kwarantanną i zasądzenie od organu zwrotu kosztów postępowania według norm przepisanych.
Z akt spawy wynika, że małoletni skarżący został objęty kwarantanną w okresie od 13 do 22 stycznia 2022r., o której jego matka dowiedziała się z mobidziennika oraz automatycznej sekretarki z Sanepidu.
Pismem z 14 stycznia 2022r. adresowanym do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wezwała organ do doręczenia decyzji o skierowaniu na kwarantannę celem umożliwienia jej zaskarżenia oraz do udzielenia wyjaśnień poprzez odpowiedź na 18 pytań dot. okoliczności faktycznych sprawy, w tym np. dochodzenia epidemiologicznego, rodzaju choroby będącej przyczyną kwarantanny, kiedy i u kogo stwierdzono objawy choroby, kontaktu jej dziecka z osobą zakażoną itd. (Pismo w aktach administracyjnych sprawy). Wezwała także do zaniechania naruszeń przepisów prawa.
W jego treści podniosła m.in., że zgodnie z art. 33 ust. 1 obowiązek określony w art. 5 ust. 1 ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi może być nałożony tylko decyzją administracyjną. Podobnie jest w przypadku art. 33 ust. 3a pkt 1 ustawy. Z art. 33 ust.3a pkt 3 wynika, że decyzje przekazane w inny sposób niż na piśmie, są następnie doręczane na piśmie po ustaniu przyczyn uniemożliwiających doręczenie w ten sposób. Ponieważ zgodnie z treścią wiadomości elektronicznej kwarantannie nie podlegały osoby zaszczepione i ozdrowieńcy zarzuciła, że organ przeprowadził segregację sanitarną na dzieci szczepione i nieszczepione dokonując dyskryminacji tych drugich.