Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 października 2022 r., sygn. II SA/Łd 588/22

Dnia 25 października 2022 roku . Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Adamczewski Sędziowie Sędzia WSA Michał Zbrojewski Asesor WSA Marcin Olejniczak (spr.) na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 października 2022 roku sprawy ze skargi M. P.-Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 11 maja 2022 r. nr SKO.4160.6.22 w przedmiocie odmowy nakazania przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom oddala skargę. MR

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu, decyzją z 11 maja 2022 r., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy B. z 24 marca 2022 r., którą odmówiono nakazania przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom powstałym w wyniku zmiany stanu wody na gruncie.

Z akt sprawy wynika, że 12 lutego 2021 r. M. P. wystąpiła do Wójta Gminy B. z wnioskiem o nakazanie w drodze decyzji administracyjnej właścicielowi działek [...] i [...] (poprzednio [...] i [...]), zlokalizowanych w B., przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegającym szkodom zalewania jej nieruchomości sąsiadującej nr [...] (poprzednio [...]) wodami opadowymi odprowadzanymi z dachu piekarni, jak również z terenu ww. działek. Wskazała, że powstanie szkód na jej nieruchomości jest wynikiem wykonanych jesienią 2020 roku prac ziemnych na przedmiotowych nieruchomościach.

Powołany rzeczoznawca geolog i biegły sądowy w zakresie hydrogeologii i zmian stosunków wodnych w sporządzonej ekspertyzie nie stwierdził podtopień na terenie badanych działek w okresie roztopów i długotrwałych opadów. Wskazał, że podłoże na badanym terenie (piaski drobnoziarniste) zapewnia dobre warunki dla wsiąkania wód opadowych w podłoże. Na stan wód na przedmiotowych działkach mają wpływ czynniki naturalne: intensywność opadów atmosferycznych, przebieg procesu topienia pokrywy śnieżnej, parowanie terenowe (średnie temperatury dobowe) i warunki geologiczne. W niewielkim stopniu nałożyły się na to czynniki antropogeniczne, takie jak zmiany charakteru zagospodarowania terenu - urbanizacja. Biegły stwierdził, że woda z działek [...] i [...]jest zagospodarowana w ramach posesji i nie jest odprowadzana na grunty sąsiednie, nie nastąpiła zmiana naturalnego kierunku i natężenia odpływu wody z terenu działek [...] i [...], powodująca podtopienia na działce [...]. W ocenie autora ekspertyzy uzasadnione jest twierdzenie, że okresowe zmiany stanu wody na działce [...] pod wpływem wód opadowych i roztopowych, w najmniej korzystnym roku, są efektem naturalnego ukształtowania terenu. Mur znajdujący się na granicy spornych działek stanowi barierę dla naturalnie spływających wód i ogranicza ich przepływ na działkę [...]. Biegły wskazał przy tym, że dla zmniejszenia potencjalnego spływu wody na grunt sąsiedni należy uszczelnić fundament przy wschodnim słupku muru, likwidując niewielkie przesączanie wody. Dodatkowo wodę z rynien odprowadzających wody z dachu piekarni na posesje [...] można ujmować do zbiorników deszczowych i następnie wykorzystywać do podlewania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00