Wyrok NSA z dnia 24 października 2022 r., sygn. II OSK 91/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. NSA Anna Żak po rozpoznaniu w dniu 24 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 września 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 157/21 w sprawie ze skargi B. I. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 27 listopada 2020 r. nr RdU-380-2/S/18 w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 22 września 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 157/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. I. (dalej jako "skarżący" lub "cudzoziemiec") na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 27 listopada 2020 r. nr RdU-380-2/S/18 w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny.
Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Cudzoziemiec, obywatel Federacji Rosyjskiej, deklarujący narodowość czeczeńską, 5 czerwca 2017 r. wystąpił z wnioskiem o udzielenie ochrony międzynarodowej dla siebie, żony (M. I.) i pięciorga małoletnich dzieci (A. I., M. I., A. I., K. I., R. I.). Jako powód ubiegania się o udzielenie ochrony podał sytuację z września 2016 r., kiedy to miał zostać zabrany w nocy przez zamaskowanych i umundurowanych, nieznanych sobie ludzi. W czasie zatrzymania ludzie ci mieli oskarżać go o bycie bojownikiem, bić go i grozić mu, poddając tym samym przemocy fizycznej i psychicznej. Nie wskazał na inne sytuacje, w których miałby doświadczyć przemocy. Nie zadeklarował, by poza ww. sytuacją był kiedykolwiek zatrzymywany, aresztowany, sądzony, bądź skazany. Nie zadeklarował także przynależności do jakiejkolwiek partii lub organizacji. Cudzoziemiec jako przyczynę obawy przed powrotem do kraju pochodzenia wskazał prześladowania, jakich mógłby doświadczać ze strony władz, pomimo, że nie zrobił nic złego.