Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 października 2022 r., sygn. I SA/Po 268/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant: st. sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2022 r. sprawy ze skargi [...] SA w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2020 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 6 kwietnia 2021 r. P. S.A. (dalej w skrócie: "P. ", "spółka", "skarżąca") wystąpiła do Wójta Gminy [...] o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2020 r. w kwocie [...]zł. Wraz z wnioskiem spółka złożyła korektę deklaracji podatkowej za 2020 r.
W argumentacji wniosku, jako przyczynę złożenia korekty deklaracji, spółka podała wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r. sygn. SK 39/19, w którym Trybunał uznał, że art. 1a ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U z 2019 r., poz. 1170 – dalej: "u.p.o.l.") rozumiany w ten sposób, że związanie gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie posiadanie gruntu, budynku i budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem spółki grunt po zlikwidowanej linii kolejowej nr [...] m. in. na odcinkach Ż. - D., D. - W. o powierzchni 176.835 m2 nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, wobec tego powinny być opodatkowane niższą stawką.
Wójt Gminy [...] decyzją z dnia 30 września 2021 r. nr [...] wydaną względem spółki stwierdził brak nadpłaty w podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w kwocie [...]zł.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w powołanym przez spółkę wyroku Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii kwalifikowania gruntów, budynków i budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości do kategorii gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Osoby te występują w obrocie w dwojakim charakterze, raz jako osoby prywatne, raz jako przedsiębiorcy. Dysponują w związku z tym nieruchomościami prywatnymi oraz nieruchomościami wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa. W ocenie organu sytuacja osób fizycznych i prawnych jest zupełnie inna. Szczególnie w przypadku spółek prawa handlowego, które powstają w celu pomnażania majątku za sprawą prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku takich podmiotów nie może być mowy o odróżnieniu majątku prywatnego od majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, gdyż wszystkie składniki są elementem przedsiębiorstwa. Zasada ta dotyczy również spółki. Wszystkie składniki majątku skarżącej mają służyć pomnażaniu tego majątku m. in. na skutek działalności polegającej na wynajmie, zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi czy kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Zdaniem organu grunty pozostałe po likwidacji linii kolejowych, są lub mogą być w przyszłości (potencjalnie) wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej. Fizyczne niewykorzystywanie składników majątku spółki w danym momencie nie sprawia, że nieruchomości nie będą w jakimkolwiek momencie ponownie wykorzystane, również w inny sposób niż dotychczas. Mogą one zostać wynajęte, wydzierżawione lub wykorzystane do innego typu działalności. Stanowią one w dalszym ciągu składniki majątku przedsiębiorcy.