Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 października 2022 r., sygn. III SA/Wa 1083/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Anna Zaorska (sprawozdawca), Sędziowie Asesor WSA Kamil Kowalewski, Sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 października 2022 r. sprawy ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 marca 2022 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.2.2022.1.MK w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
1.1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS") z 9 marca 2022 r. wydana na wniosek B. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Wnioskodawca", "Spółka" lub "Skarżąca") w zakresie rozpoznania nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych.
1.2. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:
Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług budowlanych i budowlano-montażowych. Jest on czołowym na polskim rynku generalnym wykonawcą robót budowlanych w zakresie budownictwa infrastrukturalnego, m.in. w sektorze budownictwa drogowego.
W działalności polegającej na remoncie i budowie nawierzchni drogowych Spółka wykorzystuje mieszanki bitumiczne. W wielu wypadkach przygotowuje wspomniane mieszanki we własnym zakresie, w maszynach nazywanych wytwórniami mas bitumicznych.
Mieszanki mineralno-bitumiczne są wyrobem energetycznym a proces ich tworzenia wpisuje się w definicję z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2022 r., poz. 143 ze zm. – dalej: "u.p.a."), co za tym idzie w ich produkcji zastosowania znajduje art. 31a ust. 1 pkt 2 u.p.a. Równocześnie produkcję mieszanki bitumicznej należy uznać za proces mineralogiczny, o którym mowa w art. 31a. ust. 1 pkt 7 u.p.a.
W procesie wytwarzania mieszanek bitumicznych, do podgrzewania kruszywa (składnik mieszanek bitumicznych), Spółka wykorzystuje pył węglowy węgla brunatnego sklasyfikowany zgodnie z nomenklaturą scaloną w pozycji 2702 10 00 "Węgiel brunatny [lignit], nawet sproszkowany, ale nieaglomerowany (z wył. gagatu)", który stanowi wyrób węglowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1a u.p.a.