Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 października 2022 r., sygn. IV SA/Wr 284/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędziowie: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Sędzia WSA del. Tomasz Judecki (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 października 2022 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia 3 lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. (dalej jako: "Kolegium") decyzją z dnia 3 lutego 2022 r. ([...]), po rozpatrzeniu odwołania S. M. (dalej jako: "strona", "skarżący") utrzymało w mocy, wydaną z upoważnienia Wójta Gminy M., decyzję Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. (dalej jako: "organ I instancji") z dnia 9 grudnia 2021 r. ([...]), odmawiającą przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad żoną H. M.

Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Organ I instancji wskazaną na wstępie decyzją z dnia 9 grudnia 2021 r. odmówił stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tego powodu, że nie spełnia ona warunków jego przyznania z art. 17 ust. 1, 1b i 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm. - dalej jako: "u.ś.r.").

Organ I instancji wyjaśnił, że strona w dniu 11 listopada 2021 r. złożyła wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną żoną H. M. Do wniosku dołączyła m. in. orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Ś. z dnia 29 października 2021 r. wydane na stałe. Z orzeczenia wynikało, że żona jest niepełnosprawną od dnia 12 października 1998 r., a jej znaczny stopień ustalono od dnia 19 października 2021 r. Z przedłożonego orzeczenia wynika, że jej niepełnosprawność istnieje zatem od 38. roku życia. W tym stanie faktycznym nie została – w ocenie organu I instancji - spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1b u.ś.r. warunkująca przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż przysługuje ono jeśli stopień niepełnosprawności osoby wymagającej opieki (tu: żony skarżącego) powstała nie później niż do ukończenia 18. (ewentualnie 25.) roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00