Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 października 2022 r., sygn. II SAB/Wa 160/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 października 2022 r. sprawy ze skargi J. M. na bezczynność Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] kwietnia 2021 r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarżący zwany dalej "Wnioskodawcą", zarzucił bezczynność przy rozpatrywaniu jego wniosku o udostępnienie informacji.
W skardze zarzucono naruszenie:
- art. 61 ust 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm.), w zw. z art. 1 ust. 1 i art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a wobec art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (obecnie opubl. w Dz.U. z 2022 r., poz. 902), zwanej dalej "ustawą o informacji" – przepisów, które stanowią, że prawo do informacji publicznej obejmuje te, o działalności organów władzy publicznej oraz o sprawach publicznych, w tym dostęp do dokumentów urzędowych, poprzez błędną wykładnię, polegającą na przyjęciu, że:
- tylko informacje, których utworzenie jest obowiązkiem ustawowym, stanowią informację publiczną,
- tylko dokument urzędowy stanowi informację publiczną,
gdy zakresem przedmiotowym prawa do informacji publicznej objęte są wszelkie o działalności władz publicznych oraz o sprawach publicznych,
- art. 61 ust. 1 w zw. z art. 73 Konstytucji RP wobec art. 1 ust. 1 ustawy o informacji, wobec przepisów które stanowią, że prawo do informacji publicznej obejmuje te o działalności organów władzy publicznej oraz o sprawach publicznych, poprzez niewłaściwe zastosowanie, polegające na: