Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 października 2022 r., sygn. II FSK 192/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Cieloch Sędziowie Sędzia NSA Stefan Babiarz (spr.) Sędzia del. NSA Zbigniew Romała po rozpoznaniu w dniu 7 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej BK od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 grudnia 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 837/21 w sprawie ze skargi BK na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2021 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od BK na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2021 r., I SA/Rz 837/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę BK (zwanego dalej wnioskodawcą lub skarżącym) na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2021 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że we wniosku wskazano, iż wnioskodawca - będący osobą fizyczną - jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: spółka). Oprócz niego komandytariuszem do dnia 31 grudnia 2020 r. była jeszcze spółka jawna, natomiast komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przystępując do spółki skarżący wniósł wkład pieniężny, który był następnie zwiększany o kolejny wkład pieniężny. Następnie wnioskodawca postanowił wycofać część tych wkładów ze spółki. Decyzja ta umotywowana jest chęcią zmniejszenia swojego zaangażowania kapitałowego w spółce, między innymi z uwagi na rosnące ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. W dniu 30 grudnia 2020 r. wspólnicy spółki w trakcie zebrania wspólników zaprotokołowanego w formie aktu notarialnego, podjęli uchwałę, że część z wkładu uprzednio wniesionego w całości do spółki zostanie zwrócona, co nastąpi poprzez obniżenie wartości wkładów do spółki. Zwrot wkładów nastąpi w przyszłości, najpewniej w ratach, ponieważ w chwili obecnej spółka nie dysponuje środkami wystarczającymi do dokonania jednorazowej spłaty. Spłata z tytułu wycofania części wkładów dokonana zostanie w formie pieniężnej w wysokości takiej, o jaką zostały obniżone wkłady zainteresowanych. W związku z powyższym, w dniu 30 grudnia 2020 r. w drodze aktu notarialnego, zmieniona została umowa spółki i określona została nowa wartość wkładów do spółki - niższa o kwotę wkładów podlegających zwrotowi (wycofaniu). Częściowy zwrot wkładów, którego następstwem będzie jedynie zmniejszenie wartości wkładów do spółki komandytowej, nie będzie skutkować wystąpieniem ze spółki, ani też likwidacją spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00