Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 października 2022 r., sygn. II SA/Wr 339/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Asesor WSA Marta Pawłowska po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 października 2022 r. sprawy ze skargi A. S. i R. S. na postanowienie Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz skarżących kwotę 100 zł (słownie: sto) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...] (nr [...]) Wojewoda Dolnośląski, wydanym na podstawie art. 59 § 2 k.p.a., odmówił A. S. i R. S. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Starosty Trzebnickiego z [...] (nr [...]).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewoda opisał przebieg postępowania, przytoczył przepisy prawa mające zastosowanie w sprawie, w tym przepis art. 15zzzzzn2 ust. 3 ustawy z 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U., poz. 1842 ze zm.), mocą którego wydłużono - w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 - do 30 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, przewidziany w art. 58 § 2 k.p.a. termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu. W rozpatrywanym przypadku wnioskodawcy otrzymali decyzję nr [...] w dniu [...]. Zatem w ocenie organu odwoławczego, czternastodniowy termin do wniesienia odwołania kończył się [...]. Ponieważ złożenie odwołania nastąpiło [...], uchybienie ustawowemu terminowi do wniesienia odwołania jest bezsporne. Odnosząc się do podnoszonej przez wnioskodawców okoliczności w postaci pobytu każdego z nich w szpitalu: A. S. w dniach od [...] do [...] oraz R. S. w dniach od [...] do [...], Wojewoda stwierdził, że przewidziany w art. 15zzzzzn2 ust. 3 ustawy z 02.03.2020 r. trzydziestodniowy okres na złożenie prośby o przywrócenia terminu - liczony od chwili wyjścia ze szpitala - kończył się [...] dla A. S., a [...] dla R. S. Tym samym należało uznać, że wniosek o przywrócenie terminu, złożony [...], został wniesiony z dochowaniem terminu ustawowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00