Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 września 2022 r., sygn. IV SA/Po 508/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędzia WSA Józef Maleszewski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 września 2022 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Wojewody z dnia 1 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu w sprawie zgłoszenia zamiaru budowy oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 1 lipca 2022 r. nr [...] Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z [...] maja 2022 r. (znak: [...]), którą wniesiono sprzeciw w sprawie zgłoszenia zamiaru budowy budynku rekreacji indywidualnej przewidzianego do realizacji w D. , ul. [...], gm. C..

W uzasadnieniu swojej decyzji Wojewoda wskazał, że 11 maja 2022 r. do Starostwa Powiatowego w P. wpłynęło zgłoszenie R. W. dotyczące zamiaru budowy budynku rekreacji indywidualnej na dz. nr ewid. [...], obr. D. , gm. C.. Do zgłoszenia załączono oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mapę z usytuowaniem projektowanego budynku, szkice oraz opis budynku.

Decyzją z 27 maja 2022 r. Starosta P. wniósł sprzeciw w stosunku do zgłoszonego zamiaru budowy budynku rekreacji indywidualnej wskazując na niezgodność planowanego zamierzenia z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Od powyższego rozstrzygnięcia odwołanie wniosła R. W..

W ocenie Wojewody, decyzja organu I instancji wnosząca sprzeciw wydana została zgodnie z terminem wynikającym z art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.) - dalej: Prawo budowlane.

Podniesiono, że procedura zgłoszenia jest prostszą od pozwolenia na budowę formą dochodzenia do wymaganej prawem aprobaty właściwego organu budowlanego zamiaru podjęcia robót budowlanych. Wprowadzenie tej instytucji doprowadziło do uproszczenia, a zarazem przyspieszenia procesu budowlanego, ze względu na brak potrzeby akceptacji zgłoszenia w formie decyzji administracyjnej właściwego organu. Treść art. 29 Prawa budowlanego zawiera katalog budów i robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę, a dotyczy przedsięwzięć drobnych, nieskomplikowanych i technicznie łatwych w realizacji, których realizacja możliwa jest w oparciu o procedurę zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00