Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.457.2023.4.MW

Ustalenie, czy zespół składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym, mający pozostać w Spółce Dzielonej lub zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony w związku z wyodrębnieniem do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a w konsekwencji zdarzenie przyszłe nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek wspólny z 24 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy ustalenia, czy zespół składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym, mający pozostać w Spółce Dzielonej lub zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony w związku z wyodrębnieniem do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a w konsekwencji zdarzenie przyszłe nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy VAT wpłynął 29 listopada 2023 r.

Uzupełnili go Państwo pismem z 21 grudnia 2023 r. (data wpływu 27 grudnia 2023 r.), pismem z 18 stycznia 2024 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP) oraz pismem z 6 lutego 2023 (data wpływu 8 lutego 2024 r.) w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: (…).

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (…).

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółka mającą siedzibę na terytorium Polski i posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. (…) jest spółką kapitałową.

Spółka Dzielona prowadzi działalność mieszaną. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Dzielonej są uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt. Zakres pozostałej działalności Spółki Dzielonej obejmuje:

- rozbiórkę i burzenie obiektów budowlanych, w tym roboty ziemne, wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich,

- wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków, wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie obiektów mostowych,

- wykonywanie robót budowlanych murarskich,

- wykonywanie specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych,

- wykonywanie robót budowlanych izolacyjnych.

Zgodnie z obecną strukturą udziałową Spółki Dzielonej, udziały Spółki Dzielonej znajdują się w posiadaniu dwóch wspólników (wyłącznie osoby fizyczne, „Wspólnicy”).

W 2020 r. Spółka Dzielona uczestniczyła w dwóch połączeniach. Transakcje połączenia podmiotów zostały przeprowadzone w następującej kolejności.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o.o. podjęły w dniu (…) uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej, z (…) jako spółką przejmującą, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: „KSH”).

Następnie 15 grudnia 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o.o., a także Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników towarzystwo inwestycyjne (…) Sp. z o.o. podjęły uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej 1 i towarzystwo inwestycyjne (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej 2 z (…) jako spółki przejmującej, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej 1 i spółki przejmowanej 2 na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt. 1 KSH. W wyniku obu transakcji połączeń doszło do podwyższenia kapitału zakładowego (…) oraz wydania nowych udziałów w podwyższonym kapitale (…) do jej wspólnika.

W 2021 r. Spółka Dzielona uczestniczyła w kolejnym połączeniu, w którym była spółką przejmująca. W dniu 29 czerwca 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o. o., podjęły uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej z (…) jako spółki przejmującej, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt. 1 KSH. W wyniku połączenia nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego oraz do wydania nowych udziałów w ramach połączenia.

W skład majątku Spółki Dzielonej wchodzą następujące pozycje:

- cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów o wskazanych poniżej nr KW: (…)

- system płatnego parkowania,

- pozostałe nieruchomości posiadające inny charakter i przeznaczenie, takie jak biurowce czy hotele, czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu sprzedaży,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu i czasie wyznaczonym przez klienta na podstawie zawartej z nim umowy,

- cztery pojazdy umożliwiające realizację usług polegających na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości, realizacji usług związanych z działalnością hotelową i gastronomiczną;

- umowy z kontrahentami na obsługę ww. nieruchomości i działalności (odpady, usługi pralnicze, usługi promocyjne, serwis Booking.com, alarmy pożarowe, organizacje płatnicze, oprogramowanie do obsługi działalności hotelowej, woda i kanalizacja, obsługa basenu hotelowego).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (…) rozważa przeprowadzenie zmian organizacyjnych. Przedmiotem planowanych zmian będzie podział przez wyodrębnienie części majątku (…) do (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

(…) jest spółką mającą siedzibę w Polsce i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. (…) jest spółką kapitałową.

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Spółki Przejmującej jest działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników.

Przedmiot pozostałej działalności gospodarczej obejmuje m.in.:

- działalność agencji pracy tymczasowej,

- pozostałą działalność związaną z pozyskiwaniem pracowników,

- hotele i podobne obiekty zakwaterowania,

- obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,

- działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,

- restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,

- działalność obiektów kulturalnych.

Planowany podział przez wyodrębnienie zostanie dokonany na podstawie przepisu art. 529 § 1 pkt 5 KSH przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej (…) na istniejącą Spółkę Przejmującą (…). W wyniku podziału przez wyodrębnienie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego (…) i objęcia przez (…) nowo utworzonych udziałów w kapitale zakładowym (…), które spółka otrzyma w zamian za przeniesiony przez nią majątek.

Przedmiotem przeniesienia do (…) będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącej Spółce Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Majątek wydzielany obejmuje wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników majątkowych, a także zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi).

Majątek pozostający w (…) stanowią dwa wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespoły składników majątkowych, a także zorganizowane zespoły składników materialnych i niematerialnych, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na:

- działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz

- działalności hotelarskiej oraz gastronomicznej.

W skład majątku Spółki Dzielonej, który nie zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmująca w związku z wyodrębnieniem, wejdą:

- oznaczenie indywidualizujące składników majątku,

- nieruchomości posiadające inny charakter i przeznaczenie, takie jak biurowce czy hotele, czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna w miejscu wyznaczonym przez klienta,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu sprzedaży,

- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu i czasie wyznaczonym przez klienta na podstawie zawartej z nim umowy,

- cztery pojazdy umożliwiające realizację usług polegających na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości, realizacji usług związanych z działalnością hotelową i gastronomiczną,

- środki pieniężne związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,

- należności i zobowiązania związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,

- umowy z kontrahentami na obsługę ww. nieruchomości i działalności (odpady, usługi pralnicze, usługi promocyjne, serwis Booking.com, alarmy pożarowe, organizacje płatnicze, oprogramowanie do obsługi działalności hotelowej, woda i kanalizacja, obsługa basenu hotelowego),

- pracownicy wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych,

- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych.

W skład majątku Spółki Przejmującej, który zostanie na nią przeniesiony w związku z wyodrębnieniem, wejdą:

- oznaczenie indywidualizujące działalność związaną z przenoszonymi składnikami majątku,

- umowa współpracy z (…)Spółka Akcyjna na używanie w punktach parkingowych samoobsługowych zestawów POS z do przyjmowania zapłaty przy użyciu kart płatniczych na obsługę parkingów oraz świadczenia innych usług określonych Umową, takie jak obsługa systemu kasowego, płatności BLIK,

- licencja na aplikację płatniczą,

- produkty rozszerzające zakres funkcjonalności Zestawu POS, w szczególności takie jak kalkulator, komunikator WWW, logo na wydruku z Zestawu POS,

- terminal samoobsługowy (…) (automat samoobsługowy),

- terminal samoobsługowy (…) (biletomat),

- terminal (…) (automat samoobsługowy),

- umowa o przyjmowanie zapłaty dokonywanej przy pomocy instrumentów płatniczych nr (…) oraz (…)

- cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów o wskazanych poniżej nr KW: (…)

- system płatnego parkowania,

- rachunek bankowy przeznaczony do obsługi sieci parkingów,

- środki pieniężne związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu,

- system parkingowy (…),

- naniesienia parkingowe na nieruchomościach tworzących sieć parkingów,

- zobowiązania związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu, w tym z tytułu podatku od nieruchomości oraz użytkowania wieczystego dla nieruchomości tworzących sieć parkingów oraz wynikające z umów z kontrahentami w ramach działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,

- należności z tytułu przychodów z sieci parkingów (przedstawionych w postaci zestawienia przychodu z parkingów),

- pracownik lub pracownicy wykonujący pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,

- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej parkingu.

Fakt wydzielenia zespołu składników związanych z działalnością Spółki Dzielonej, przenoszonych w ramach wyodrębnienia, nie wpłynie na możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę Dzieloną po przeprowadzeniu podziału przez wyodrębnienie. Pozostające w Spółce Dzielonej zespoły składników majątkowych będą pozwalały na samodzielne i niezależne funkcjonowanie dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Spółka Przejmująca będzie kontynuować wartość podatkową składników majątku Spółki Dzielonej.

Planowana czynność restrukturyzacyjna jest przeprowadzana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Przeprowadzenie zmian organizacyjnych ma na celu zapewnienie dalszego rozwoju Spółki Dzielonej oraz zwiększenie bezpieczeństwa prawnego, jak również umożliwienie lepszej konkurencji na rynku, zarówno dla działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi), jak również działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz pozostałą działalnością hotelarską i gastronomiczną Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie składników majątku służących do prowadzenia działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi) jest uzasadnione także faktem braku powiązania czy współzależności z pozostałymi dwoma pozostałymi zakresami działalności gospodarczych prowadzonych przez Spółkę Dzieloną.

W konsekwencji, celem planowanego podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a podział przez wyodrębnienie zostanie dokonany w celu bardziej efektywnego zarządzania poszczególnych zespołów aktywów Spółki Dzielonej istniejących w Spółce Dzielonej.

W uzupełnieniu wniosku z 6 lutego 2024 r. wskazaliście Państwo, że na moment przeniesienia zespół składników materialnych oraz niematerialnych będący przedmiotem wniesienia do Spółki Przejmującej będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału pozostałych składników majątkowych, które nie zostaną przeniesione z majątku (…) Sp. z o.o.

Zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce Dzielonej na moment wyodrębnienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału składników majątkowych, które będą przeniesione do Spółki Przejmującej.

Celem podziału przez wyodrębnienie jest przeniesienie pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi na (…) Sp. z o.o. (Spółkę Przejmującą). W konsekwencji, (…) Sp. o.o. (Spółka Przejmująca) po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie i otrzymaniu składników majątku będzie miała możliwości i będzie kontynuowała prowadzenie działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, ponieważ będzie wyposażana w zespół składników, który będzie umożliwiał jej prowadzenie i kontynuację działalności usługowej we wskazanym wyżej zakresie.

Z kolei,(…) Sp. z o.o. (Spółka Dzielona) po przeniesieniu pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, będzie prowadziła działalność przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych, które pozostaną u niej w majątku po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie. (…) Sp. z o.o. będzie prowadziła działalność w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, a także w zakresie ich wynajmu i dzierżawy oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej.

Zespół składników materialnych i niematerialnych zostanie wyodrębniony w majątku (…) Sp. z o.o. (Spółki Dzielonej) na podstawie regulaminu.

W wyniku podziału (…) Sp. z o.o. przez wyodrębnienie i przeniesienie części jej działalności na (…) Sp. z o.o., dojdzie do przejścia zakładu pracy w postaci części pracowników (…) Sp. z o.o. wykonujących pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu w trybie przewidzianym w przepisie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465).

Natomiast, pozostali pracownicy (…) Sp. z o.o. wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych, tj. w zakresie działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, oraz ich wynajmem i dzierżawą oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej, pozostaną pracownikami (…) Sp. z o.o. (Spółki Dzielonej).

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 4 we wniosku)

4. Czy zespół składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym mający pozostać w Spółce Dzielonej lub zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony w związku z wyodrębnieniem do Spółki Przejmującej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a w konsekwencji zdarzenie przyszłe nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy VAT?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług

Ad. 4

Według Zainteresowanego, zarówno zespół składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym mający pozostać w Spółce Dzielonej, jak i zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony w związku z wyodrębnieniem do Spółki Przejmującej stanowią ZCP w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a w konsekwencji zdarzenie przyszłe nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

UZASADNIENIE ZAINTERESOWANEGO

Ad. 4

Na podstawie przepisu art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP. Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku VAT.

Ze względu na szczególny charakter tego przepisu, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy VAT.

Przez ZCP - w myśl art. 2 pkt 27e ustawy VAT rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wyodrębnienie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wyodrębnienie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących ZCP, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Zdaniem Zainteresowanego, w planowanym zdarzeniu przyszłym tj. podziale przez wyodrębnienie, zespół składników majątkowych i niemajątkowych, wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wraz z zespołem ludzkim, którego przedmiotem jest działalność polegająca na:

- z jednej strony działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz

- działalności hotelarskiej oraz gastronomicznej,

- z drugiej strony działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi),

można uznać za ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT.

Oznacza to, że w przypadku podziału przez wyodrębnienie części majątku tj. wyżej przedstawionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych wraz z zespołem ludzkim na istniejącą spółkę bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i braku wydania w związku z tym nowych udziałów Wspólnikom Spółki Przejmującej, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu z opodatkowania podatkiem VAT wyłączone jest zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Na uwagę zasługuje wykorzystanie przez ustawodawcę sformułowania „zbycie”. To pojęcie posiada zdecydowanie szeroki zakres zastosowania i nie ogranicza się do sprzedaży. Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aportu. Zbycie ZCP podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Należy przyjąć, że obejmuje wszelkie czynności prawne, które prowadzą do przeniesienia wszelkich praw i obowiązków wchodzących w skład przedsiębiorstwa (A. Kidyba, Prawo handlowe, Warszawa 2002, s. 27).

Niewątpliwie wyodrębnienie składników majątkowych i niemajątkowych stanowiących ZCP i wniesienie go jako majątku wydzielonego w ramach podziału Spółki przez wyodrębnienie do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i braku wydania w związku z tym nowych udziałów Wspólnikom Spółki Przejmującej (w ramach podziału przez wyodrębnienie), należy uznać za czynność należącą do zakresu pojęcia „zbycie”. Potwierdzenie takiego stanowiska znajduje się także w licznych indywidualnych interpretacjach podatkowych, np. w interpretacji indywidualnej z 26 lutego 2019 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.822.2018.2.MD, gdzie wskazano: „Przez transakcje zbycia, o której mowa w ww. przepisie na gruncie ustawy o VAT należy rozumieć wszelkiego rodzaju transakcje, na skutek których dojdzie do przeniesienia prawa do dysponowania przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstw jako właściciel”.

Powyższe stanowisko znajduje swoje uzasadnienie w interpretacjach indywidualnych, literaturze prawniczej, a także orzecznictwie sądowo administracyjnym. Jak wskazuje A. Bartosiewicz, „Jeżeli wyodrębniona część przedsiębiorstwa, jak i jego pozostałość mogą funkcjonować w obrocie gospodarczym samodzielnie, wówczas należy uznać, iż „oderwana” część stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa” (A. Bartosiewicz, VAT. Komentarz LEX. Warszawa 2013, str. 70). Wyodrębniony zespół składników majątkowych i niemajątkowych - ZCP będzie miał możliwość samodzielnej realizacji zadań w obrocie gospodarczym, gdyż będzie kontynuował dotychczasową działalność, która stanowi jedną z działalności Zainteresowanego.

Zgodnie ze stwierdzeniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 lutego 2019 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.822.2018.2.MD, wyodrębnienie organizacyjne w strukturze prowadzonej działalności gospodarczej nie jest tożsame z wyodrębnieniem formalnoprawnym. „W efekcie, aby określona część przedsiębiorstwa mogła być wyodrębniona organizacyjnie nie musi ona stanowić samodzielnego podmiotu prawnego, jednostki organizacyjnej, czy oddziału”. Tożsame stanowisko zostało już wcześniej wyrażone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 stycznia 2010 r., znak IPP/415- B33/09-4/MT.

Kolejna przesłanka, tj. wyodrębnienie finansowe, nie oznacza całkowitej samodzielności finansowej ZCP, co potwierdza wyrok WSA we Wrocławiu z 26 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15. Sąd słusznie wskazał, że „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie do zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań”. W regulacjach prawnych nie występuje definicja wyodrębnienia finansowego, a samo pojęcie jest swoiste dla prawa podatkowego. Należy przyjąć zatem, że dla uznania za ZCP określonych składników majątkowych przedsiębiorstwa wystraczające jest jakiekolwiek wyodrębnienie finansowe w ramach struktury prowadzonej działalności, istnienie możliwości przedstawienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej (Interpretacja indywidualna z 17 marca 2016 r. IBPP3/4512- 13/16/KG). Należy podkreślić, że dla stwierdzenia wyodrębnienia finansowego ZCP nie jest wymagane prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Taki wymóg dotyczy wyłącznie oddziałów wpisanych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Potwierdzenie tego stanowiska następuje również w literaturze naukowej. W. Modzelewski wskazuje, że „Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a nie do poszczególnych przedsiębiorstw, które podatnik prowadzi lub w których posiada udziały”. (W. Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług. Komentarz. Wyd. 15, Warszawa 2019, Legalis).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby ZCP mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Oznacza to, że przez ZCP można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada odrębność finansową, pozwalającą na zarządcze wyodrębnienie elementów kosztowych i przychodowych związanych z działalnością ZCP od reszty przedsiębiorstwa.

W zdarzeniu przyszłym opisanym w niniejszym wniosku w pełni możliwe będzie przyporządkowanie do ZCP przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Tym samym ZCP związana z działalnością usługową wspomagającą transport lądowy (parkingi) będzie wyodrębniona finansowo od reszty przedsiębiorstwa poprzez przypisanie tym składnikom majątkowym odrębnych pozycji MPK w księgach rachunkowych.

Podsumowując, wydzielona część przedsiębiorstwa w postaci wyodrębnionego oddziału usługowego zajmującego się działalnością usługową wspomagającą transport lądowy (parkingi) jest zdolna do realizacji określonego zadania gospodarczego, a co za tym idzie wpisuje się w ustawową definicję ZCP z art. 2 pkt 27e ustawy VAT. W konsekwencji, czynność prawna polegająca na przeniesieniu własności przedmiotowej ZCP w następstwie Państwa podziału przez wyodrębnienie, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sari, w którym stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego.

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje TSUE, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym TSUE wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

TSUE uznał również, że regulacja art. 19 Dyrektywy 112 może znaleźć zastosowanie także w sytuacji przekazania aktywów przedsiębiorstwa bez prawa własności nieruchomości, jeżeli działalność gospodarcza nie wymaga użytkowania konkretnych pomieszczeń lub pomieszczeń wyposażonych w stałe instalacje konieczne do jej prowadzenia. Oznacza to, zdaniem TSUE, że wspomniany przepis obejmuje również sytuacje, w których lokal handlowy zostanie udostępniony nabywcy w drodze dzierżawy lub jeżeli nabywca dysponuje odpowiednią nieruchomością, do której może przenieść całość przejętych aktywów i gdzie może kontynuować działalność gospodarczą. Doprowadziło to TSUE do wniosku, że: „przeniesienie własności zapasu towarów oraz wyposażenia sklepu z jednoczesnym oddaniem nabywcy w dzierżawę lokalu handlowego na podstawie umowy na czas nieoznaczony, ale możliwej do rozwiązania przez każdą ze stron z zachowaniem krótkiego terminu wypowiedzenia, stanowi przekazanie całości lub części aktywów w rozumieniu tego przepisu, pod warunkiem iż przekazane aktywa są wystarczające do prowadzenia przez nabywcę w sposób trwały samodzielnej działalności gospodarczej”.

W kontekście uregulowań wspólnotowych oraz orzecznictwa TSUE należy wskazać, że nie ma podstaw do przyjęcia, że tylko przeniesienie wszystkich składników materialnych i niematerialnych jest okolicznością decydującą o uznaniu danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP, ponieważ jeśli dany zespół składników będzie zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, to spełnione zostaną przesłanki pozwalające uznać, z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności, że doszło do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, w wyroku z 21 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1586/11 NSA zauważył, że „Sam tylko fakt wyłączenia jakiegokolwiek składnika majątku nie pozwala na stwierdzenie, że już z tego powodu przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, bowiem decydującą jest okoliczność, czy przy użyciu tej części można samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. (...) Jeśli wyłączenie określonego składnika nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to zbycie w takiej postaci nie podlega podatkowi od towarów i usług”.

Jak już wyjaśniono, ZCP tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT, ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część przechodzi na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Wynika to również z treści przepisu art. 91 ust. 9 ustawy VAT, który stanowi, że - w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę ZCP.

Kontynuowanie działalności gospodarczej przy zbyciu przedsiębiorstwa lub ZCP należy rozumieć, jako sytuację, w której nabywca w związku z dokonanym nabyciem nadal prowadzi przedsiębiorstwo.

Przy czym nie chodzi tu o prowadzenie jakiejkolwiek działalności z wykorzystaniem składników nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a o prowadzenie nabytego przedsiębiorstwa.

Podsumowując, według Zainteresowanego, zarówno zespół składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym mający pozostać w Spółce Dzielonej, jak i zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony w związku z wyodrębnieniem do Spółki Przejmującej są na tyle wyodrębnione finansowo, funkcjonalnie, majątkowo i organizacyjnie, że stanowią ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a w konsekwencji zdarzenie przyszłe nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony w związku z wyodrębnieniem do Spółki Przejmującej stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji zdarzenie przyszłe nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy:

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy:

Regulacje art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy. Są tu wymienione te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy, „transakcję zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Jak stanowi przepis art. 2 pkt 27e ustawy:

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Państwa wątpliwości w zakresie pytania Nr 4 dotyczą ustalenia, czy zespół składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym mający pozostać w Spółce Dzielonej lub zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony w związku z wyodrębnieniem do Spółki Przejmującej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a w konsekwencji zdarzenie przyszłe nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18, dalej: „KSH”).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH,

Spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.

Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 5 KSH,

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).

Stosownie do art. 529 § 2 KSH,

Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.

Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 KSH).

Odnosząc się do powyższych wątpliwości, wskazać należy, że jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Z opisie sprawy zostało wskazane m.in., że majątek wydzielany obejmuje wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników majątkowych, a także zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi).

Na moment przeniesienia zespół składników materialnych oraz niematerialnych będący przedmiotem wniesienia do Spółki Przejmującej będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału pozostałych składników majątkowych, które nie zostaną przeniesione z majątku (…) Sp. z o.o.

Celem podziału przez wyodrębnienie jest przeniesienie pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi na (…) Sp. z o.o. (Spółkę Przejmującą). W konsekwencji, (…) Sp. o.o. (Spółka Przejmująca) po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie i otrzymaniu składników majątku będzie miała możliwości i będzie kontynuowała prowadzenie działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, ponieważ będzie wyposażana w zespół składników, który będzie umożliwiał jej prowadzenie i kontynuację działalności usługowej we wskazanym wyżej zakresie.

Majątek pozostający w (…) stanowią dwa wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespoły składników majątkowych, a także zorganizowane zespoły składników materialnych i niematerialnych, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na:

- działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz

- działalności hotelarskiej oraz gastronomicznej.

Zainteresowani wyjaśniają, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce Dzielonej na moment wyodrębnienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału składników majątkowych, które będą przeniesione do Spółki Przejmującej.

W skład majątku Spółki Przejmującej, który zostanie na nią przeniesiony w związku z wyodrębnieniem, wejdą:

- oznaczenie indywidualizujące działalność związaną z przenoszonymi składnikami majątku,

- umowa współpracy Nr (…) na używanie w punktach parkingowych samoobsługowych zestawów POS z do przyjmowania zapłaty przy użyciu kart płatniczych na obsługę parkingów oraz świadczenia innych usług określonych Umową, takie jak obsługa systemu kasowego, płatności BLIK,

- licencja na aplikację płatniczą,

- produkty rozszerzające zakres funkcjonalności Zestawu POS, w szczególności takie jak kalkulator, komunikator WWW, logo na wydruku z Zestawu POS,

- terminal samoobsługowy (…) (automat samoobsługowy),

- terminal samoobsługowy (…) (biletomat),

- terminal (…) (automat samoobsługowy),

- umowa o przyjmowanie zapłaty dokonywanej przy pomocy instrumentów płatniczych nr (…)

- cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów,

- system płatnego parkowania,

- rachunek bankowy przeznaczony do obsługi sieci parkingów,

- środki pieniężne związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu,

- system parkingowy (…),

- naniesienia parkingowe na nieruchomościach tworzących sieć parkingów,

- zobowiązania związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu, w tym z tytułu podatku od nieruchomości oraz użytkowania wieczystego dla nieruchomości tworzących sieć parkingów oraz wynikające z umów z kontrahentami w ramach działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,

- należności z tytułu przychodów z sieci parkingów (przedstawionych w postaci zestawienia przychodu z parkingów),

- pracownik lub pracownicy wykonujący pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,

- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej parkingu.

(…) Sp. z o.o. (Spółka Dzielona) po przeniesieniu pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, będzie prowadziła działalność przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych, które pozostaną u niej w majątku po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie. (…) Sp. z o.o. będzie prowadziła działalność w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, a także w zakresie ich wynajmu i dzierżawy oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej.

Ponadto, Zainteresowani wskazują, że w wyniku podziału (…) Sp. z o.o. przez wyodrębnienie i przeniesienie części jej działalności na (…) Sp. z o.o., dojdzie do przejścia zakładu pracy w postaci części pracowników (…) Sp. z o.o. wykonujących pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu w trybie przewidzianym w art. 231 Kodeksu pracy.

Natomiast, pozostali pracownicy (…) Sp. z o.o. wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych, tj. w zakresie działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, oraz ich wynajmem i dzierżawą oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej, pozostaną pracownikami (…) Sp. z o.o. (Spółki Dzielonej).

Zatem, z opisu wniosku wynika, że wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej, tj. obszar działalności polegającej na świadczeniu usług wspomagających transport lądowy (parkingi) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu, gdyż będzie wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej i finansowej i będzie funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwa w oparciu o składniki będące przedmiotem podziału przez wyodrębnienie.

W konsekwencji, opisana transakcja (podział przez wyodrębnienie ze Spółki Dzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa) jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji stanowisko Państwa w zakresie pytania nr 4 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto, wskazać należy, że z przedstawionego przez Zainteresowanych opisu stanu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby celem przedstawionej operacji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednakże zbadanie przesłanek i celów dokonywanego Podziału  Spółki Dzielonej jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. Tym samym stwierdzenie, że przedstawione przez Państwo w zdarzeniu przyszłym, że Podział został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie było uniknięcie, ani uchylanie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.

Organ nie odniósł się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych, gdyż interpretacje te oraz wyroki zostały wydane w sprawach innych podatników i nie wiążą Organu w niniejszej sprawie.

Informujemy również, że w zakresie:

- ustalenia, czy pozostały w Spółce Dzielonej po przeprowadzeniu transakcji zespół składników majątkowych, (tj. obszar działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi i działalności hotelarsko-gastronomicznej) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a w konsekwencji, czy zdarzenie przyszłe w odniesieniu do tej części majątku Spółki nie rodzi skutków podatkowych w ramach podatku VAT zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy VAT oraz

- podatku dochodowego od osób prawnych;

- podatku od czynności cywilnoprawnych

zostaną (zostały) wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania (…), na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00