Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 września 2022 r., sygn. II SA/Gl 743/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Asesor WSA Tomasz Dziuk, Protokolant st. sekretarz sądowy Magdalena Strzałkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2022 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 11 marca 2022 r. nr SKO.UL/41.7/68/2022/2951/RS w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta D. decyzją z dnia 17 stycznia 2022 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 10 ust. 2a, art. 15 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (obecnie j.t. Dz. U. z 2022 r., poz. 503 z późn. zm. – dalej u.p.z.p.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie j.t. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 – dalej k.p.a.), po rozpatrzeniu wniosku A. Sp. z o.o. (dalej: strona, skarżąca) z dnia 11 października 2021 r., odmówił ustalenia warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 4 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przewidzianą do realizacji na działkach nr[...], [...],[...] w D..

W uzasadnieniu wskazano m. in., że gmina może władczo wpływać na rozmieszczenie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł o mocy powyżej 500 kW. Wartość ta jest wartością graniczną, poniżej której owa kompetencja gminy zostaje wyłączona. W przypadku, gdy wnioskodawca planuje realizację urządzenia wytwarzającego energię z odnawialnych źródeł energii o mocy powyżej 500 kW, tereny pod taką inwestycję wskazuje gmina w studium, a następnie w planie miejscowym. Realizacja instalacji fotowoltaicznej na znacznej powierzchni ma finalnie wpływ na ład przestrzenny. Przedmiotowa inwestycja jest instalacją odnawialnego źródła energii. Projektowana jest na terenie, dla którego brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z art. 79a k.p.a. organ wezwał wnioskodawcę do skorygowania treści złożonego wniosku, w związku z zaistniałą możliwością wydania decyzji niezgodnej z żądaniem strony. Organ wskazał możliwe przesłanki zależne od strony, mogące mieć istotny wpływ na treść decyzji. W związku z brakiem korekty wniosku oraz mając na względzie cel ustawy, jakim jest bezspornie troska o zachowanie ładu przestrzennego, orzeczono jak w sentencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00