Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 września 2022 r., sygn. I SA/Po 436/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 września 2022 r. sprawy ze skargi Z. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy [...] z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę 100,00 zł (sto złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. prowadzi wobec Z. D. postępowanie egzekucyjne na podstawie wystawionych przez Wójta Gminy S. tytułów wykonawczych z 13 kwietnia 2016 r., nr [...], z 3 lutego 2017 r., nr [...], z 26 czerwca 2017 r., nr [...], z 28 grudnia 2017 r., nr [...], z 25 lipca 2018 r., nr [...], z 9 lipca 2019 r., nr [...] obejmujących należności z tytułu podatku od nieruchomości za okresy konkretnie wskazanych kwartałów z lat 2015-2019.

Pismem z 8 października 2019 r. Z. D. wniosła zarzuty na prowadzone wobec niej postępowanie egzekucyjne. Jako podstawę prawną zarzutów zobowiązana podała art. 33 § 1 pkt 3, 5, 10 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1438 ze zm. – dalej jako: "u.p.e.a.") i zarzuciła niedopuszczalność prowadzenia postępowania egzekucyjnego, egzekwowanie obowiązku nieistniejącego i brak wymagalności obowiązku. Ponadto wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego i wstrzymanie go do czasu rozpatrzenia zarzutów.

W argumentacji zgłoszonych zarzutów zobowiązana wskazała, że o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych dowiedziała się w dniu 3 października 2019 r. od pracownika Urzędu Skarbowego Ł., który wskazał jej telefonicznie nr tytułów wykonawczych na podstawie których organ egzekucyjnych prowadził egzekucję z świadczeń emerytalnych w ZUS w Ł. . Zobowiązana zarzuciła, że tytuły wykonawcze, w oparciu o które jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, nie zostały jej doręczone, czym pozbawiono ją prawa do obrony. Ponadto podniosła, że okresy, jakich dotyczą zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości wynikają z decyzji wymiarowych, których także jej nie doręczono. W przekonaniu zobowiązanej decyzje, na podstawie których wystawiono tytuły wykonawcze, nie są prawomocne, gdyż nie zostały one doręczone na prawidłowy adres, a w związku z tym decyzje te nie mogą być podstawą wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00