Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 września 2022 r., sygn. II SA/Wa 369/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2022 r. sprawy ze skargi G. C. na rozkaz personalny Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę
Uzasadnienie
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dalej: "Szef ABW") wydał w dniu [...] grudnia 2021 roku rozkaz personalny nr [...], którym utrzymał w mocy zaskarżony rozkaz własny z dnia [...] grudnia 2021 r., nr [...], w przedmiocie zwolnienia z dniem [...] grudnia 2021 r. [...] G. C. (dalej: "Skarżący") ze służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dalej: "ABW").
W uzasadnieniu przedmiotowego rozkazu personalnego Szef ABW nadmienił, że wnioskiem personalnym nr [...] z dnia [...] listopada 2021 r. dyrektor Delegatury ABW w [...], będąc odpowiedzialnym za prowadzenie w imieniu Szefa ABW polityki kadrowej w podległej mu jednostce organizacyjnej, wystąpił o zwolnienie Skarżącego ze służby w ABW na podstawie art. 60 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2020 r., poz. 27, ze zm., dalej: "ustawa o ABW oraz AW"), tj. z uwagi na upływ 12 miesięcy od dnia zaprzestania przez niego służby z powodu choroby.
Z akt sprawy wynikało, iż Skarżący począwszy od dnia [...] października 2019 r. przebywał na zwolnieniach lekarskich przerywanych urlopami wypoczynkowymi, a jego długotrwała absencja, zdaniem organu, istotnie dezorganizowała pracę Wydziału [...], powodując konieczność przekazywania obowiązków ww. innym funkcjonariuszom. Skarżący w następujących okresach był nieobecny w pracy:
1) od dnia [...] października 2019 r. do dnia [...] października 2019 r. - zwolnienie lekarskie;