Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 września 2022 r., sygn. I SA/Po 181/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2022 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją z 3 listopada 2021 r., Nr [...], znak: [...], zatwierdził projekt podziału nieruchomości położonej w K., stanowiącej własność M. Ś. (dalej jako: "skarżący"), dla której Sąd Rejonowy w K., Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o nr [...] [...], oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków - obręb L. - numerami działek: 1) [...] o powierzchni 0,2670 ha, na następujące działki gruntu: - [...] o powierzchni 0,0300 ha - pod drogę publiczną, - [...] o powierzchni 0,2370 ha - pod drogę publiczną; 2) [...] o powierzchni 0,3180 ha, na następujące działki gruntu: - [...] o powierzchni 0,0316 ha - pod drogę publiczną, - [...] o powierzchni 0,2864 ha, pod warunkiem, że do nowo wydzielonej działki o nr [...], przy prawnym podziale nieruchomości, zostanie zapewniony dostęp do drogi publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1376 – w skrócie: "u.d.p."), pod rygorem stwierdzenia niedopuszczalności podziału nieruchomości, w związku z art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 ze zm. – w skrócie: "u.g.n.").
W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że działając na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 1 u.g.n. w dniu 2 czerwca 2021 r., wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie podziału nieruchomości gruntowej stanowiącej własność M. Ś., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków - obręb L. - numerami działek: [...] i [...], w celu wydzielenia działek oznaczonych numerami: [...], [...] i [...], przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (w skrócie: "MPZP") pod drogi publiczne. Organ wskazał, że załączona do decyzji mapa z projektem podziału nieruchomości oraz wykaz zmian gruntowych i wykaz synchronizacyjny, służą realizacji ustaleń uchwały nr 260 Rady Miasta K. z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta K. w części dotyczącej rejonu ul. [...] w obrębie L. (ogłoszonej w Dz. Urz. Woj. Wlkp. nr [...] z dnia 24 maja 2004 r., poz. 1598) pod tereny dróg publicznych klasy drogi zbiorczej KZ i lokalnej KL. Organ zaznaczył, że w związku z tym, że w księdze wieczystej nieruchomość podlegająca podziałowi posiada inną powierzchnię niż w katastrze nieruchomości, załącznikiem do decyzji jest wykaz synchronizacyjny. Ponadto wskazał, że zgodnie z art. 93 ust. 3 u.g.n. podział nieruchomości jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu mają zapewniony dostęp do drogi publicznej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa dla nowo wydzielanej działki oznaczonej nr [...] dostęp do drogi publicznej oznaczonej jako [...] i [...]. Jednak do czasu jej wybudowania, w celu spełnienia przesłanki art. 93 ust. 3 u.g.n., przy prawnym podziale nieruchomości należy zapewnić tej działce dostęp do drogi publicznej, który musi mieć charakter prawny pod rygorem stwierdzenia niedopuszczalności podziału przedmiotowej nieruchomości.