Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 września 2022 r., sygn. I SA/Po 181/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2022 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. decyzją z 3 listopada 2021 r., Nr [...], znak: [...], zatwierdził projekt podziału nieruchomości położonej w K., stanowiącej własność M. Ś. (dalej jako: "skarżący"), dla której Sąd Rejonowy w K., Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o nr [...] [...], oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków - obręb L. - numerami działek: 1) [...] o powierzchni 0,2670 ha, na następujące działki gruntu: - [...] o powierzchni 0,0300 ha - pod drogę publiczną, - [...] o powierzchni 0,2370 ha - pod drogę publiczną; 2) [...] o powierzchni 0,3180 ha, na następujące działki gruntu: - [...] o powierzchni 0,0316 ha - pod drogę publiczną, - [...] o powierzchni 0,2864 ha, pod warunkiem, że do nowo wydzielonej działki o nr [...], przy prawnym podziale nieruchomości, zostanie zapewniony dostęp do drogi publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1376 – w skrócie: "u.d.p."), pod rygorem stwierdzenia niedopuszczalności podziału nieruchomości, w związku z art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 ze zm. – w skrócie: "u.g.n.").

W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że działając na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 1 u.g.n. w dniu 2 czerwca 2021 r., wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie podziału nieruchomości gruntowej stanowiącej własność M. Ś., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków - obręb L. - numerami działek: [...] i [...], w celu wydzielenia działek oznaczonych numerami: [...], [...] i [...], przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (w skrócie: "MPZP") pod drogi publiczne. Organ wskazał, że załączona do decyzji mapa z projektem podziału nieruchomości oraz wykaz zmian gruntowych i wykaz synchronizacyjny, służą realizacji ustaleń uchwały nr 260 Rady Miasta K. z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta K. w części dotyczącej rejonu ul. [...] w obrębie L. (ogłoszonej w Dz. Urz. Woj. Wlkp. nr [...] z dnia 24 maja 2004 r., poz. 1598) pod tereny dróg publicznych klasy drogi zbiorczej KZ i lokalnej KL. Organ zaznaczył, że w związku z tym, że w księdze wieczystej nieruchomość podlegająca podziałowi posiada inną powierzchnię niż w katastrze nieruchomości, załącznikiem do decyzji jest wykaz synchronizacyjny. Ponadto wskazał, że zgodnie z art. 93 ust. 3 u.g.n. podział nieruchomości jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu mają zapewniony dostęp do drogi publicznej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa dla nowo wydzielanej działki oznaczonej nr [...] dostęp do drogi publicznej oznaczonej jako [...] i [...]. Jednak do czasu jej wybudowania, w celu spełnienia przesłanki art. 93 ust. 3 u.g.n., przy prawnym podziale nieruchomości należy zapewnić tej działce dostęp do drogi publicznej, który musi mieć charakter prawny pod rygorem stwierdzenia niedopuszczalności podziału przedmiotowej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00