Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 21 września 2022 r., sygn. I FZ 184/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, , , po rozpoznaniu w dniu 21 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia M. S.A. z siedzibą w K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 czerwca 2022 r. sygn. akt I SA/Gl 515/22 odmawiające wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach z dnia 21 lutego 2022 r. nr 338000-COP2.4103.16.2021.APL (UNP: 338000-22-044240) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od października do grudnia 2014 r. postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 6 czerwca 2022 r., I SA/Gl 515/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, w sprawie ze skargi M. S.A. w K. (dalej: spółka, skarżąca) na decyzję Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach z dnia 21 lutego 2022 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od października do grudnia 2014 r. odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Sąd wskazał, że w uzasadnieniu wniosku o wstrzymanie pełnomocnik skarżącej podnosił, że w świetle obecnej kondycji ekonomicznej spółki konieczność zapłaty pokaźnej sumy stanowiącej zaległość podatkową (wraz z odsetkami) zagraża dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Licząc się z powagą sytuacji oraz chcąc zapewnić ciągłość funkcjonowania spółka chce uniknąć negatywnych konsekwencji, które w rezultacie mogłyby zakłócić bądź zablokować działalność, rzutować na jej dobre imię, relacje z organami administracji skarbowej i publicznej, jak i relacje z kontrahentami. Jednorazowe wykonanie ww. decyzji spowoduje utratę płynności finansowej i paraliż spółki, nie wykluczając jej restrukturyzacji czy upadłości, a co za tym idzie, utratę wielu miejsc pracy, co przełoży się na zubożenie znacznej części społeczeństwa lokalnego. Wydatkowanie tak znacznej kwoty obecnie spowoduje z całą pewnością poważne zachwianie płynności finansowej spółki. W razie wyegzekwowania należnego podatku zajdzie wysokie prawdopodobieństwo konieczności wdrożenia programu restrukturyzacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00