Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 września 2022 r., sygn. II FSK 3210/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Jolanta Strumiłło, , Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 25 września 2019 r. sygn. akt I SA/Go 392/19 w sprawie ze skargi P. G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 2 kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2019 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim, 2) zasądza od P. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 września 2019 r. sygn. akt I SA/Go 392/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił skargę P. G. i uchylił postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z 2 kwietnia 2019 r. oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z 20 lutego 2019 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o ograniczenie poboru zaliczek. Wyrok WSA z uzasadnieniem oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych powołane w niniejszym uzasadnieniu dostępne są w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).

2.1. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikał podany niżej stan faktyczny. Skarżący złożył w 31 stycznia 2019 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek w trybie art. 22 § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm. – dalej: o.p.) o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2019 r. Wskazał, że jest marynarzem i w 2019 r. będzie wykonywał pracę najemną na pokładzie statków eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w Wielkiej Brytanii. W związku z ratyfikowaniem 29 czerwca 2018 r. przez Wielką Brytanię Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszenia zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. (Dz. U. 2018, poz. 1369 – dalej: "Konwencja MLI"), która weszła w życie w dniu 1 października 2018 r., od 1 stycznia 2019 r. zaczęła obowiązywać zmieniona umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, co oznacza że do dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2019 r. zastosowanie znajdzie metoda proporcjonalnego odliczenia, wiążąca się z koniecznością uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, złożenia zeznania rocznego oraz z możliwością skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej, zgodnie z art. 27g ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018, poz. 1509, dalej: u.p.d.o.f.). Po złożeniu zeznania rocznego organ podatkowy zobowiązany będzie do zwrotu nadpłaconego podatku na rachunek podatnika. Zatem, wpłacanie zaliczek do Urzędu Skarbowego jest wg strony bezcelowe z uwagi na konieczność ich zwrotu po złożeniu zeznania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00