Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 września 2022 r., sygn. II SA/Go 346/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Piątek Asesor WSA Kamila Karwatowicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 września 2022 r. sprawy ze skargi P. spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r., znak sprawy: [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] września 2017 r. o godz. 12:42 na Terminalu Odpraw Celnych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili kontrolę ciągnika samochodowego marki [...] o nr rejestracyjnym [...] wraz z naczepą ciężarową o nr rejestracyjnym [...]. Przewoźnikiem towaru o nazwie olej palmowy, masie 24120 kg, klasyfikowanym do kodu CN 1511 była firma P. Sp. z o.o. (dalej jako Spółka, skarżąca). W toku kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zgłoszeniu [...], polegające na: braku wpisu numeru zezwolenia drogowego przewoźnika, błędnym wpisaniu numeru rejestracyjnego naczepy ([...] zamiast prawidłowego [...]), podaniu nieprawidłowej nazwy miejsca rozpoczęcia przewozu towaru na terenie kraju ([...], zamiast [...]).
Mając na uwadze powyższe okoliczności Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego (dalej również jako: NUCS) postanowieniem z dnia [...] października 2017 r., nr [...] wszczął z urzędu wobec Spółki postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za niedokonanie przez przewoźnika aktualizacji zgłoszenia przewozu towaru, stosownie do treści art. 8 ust. 1 w zw. z art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (Dz. U. z 2017 r., poz. 708 ze zm., dalej jako: ustawa SENT).
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego NCUS decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...], nałożył na przewoźnika karę pieniężną w kwocie 10.000,00 zł za niedokonanie przez przewoźnika aktualizacji zgłoszenia przewozu towarów.