Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 września 2022 r., sygn. II SA/Bd 641/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Olesińska Sędziowie sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 września 2022 r. sprawy ze skargi W. sp. z o.o. sp.k. w R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 kwietnia 2022 r. nr 0401-CKB.4040.66.2022 w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy na rzecz W. sp. z o.o. sp.k. w R. kwotę 4.367 (słownie: cztery tysiące trzysta sześćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2022 r. Dyrektor Izby Skarbowej nałożył na W. w R. (dalej także: Skarżąca, Strona, Spółka) karę pieniężną w wysokości [...] zł. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w wyniku dokonanej weryfikacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) ustalono, iż Spółka nie dopełniła ciążącego na niej, na podstawie art. 58 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2022 r., poz. 593) – dalej: "ustawa", obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych informacji, o których mowa w art. 59 ustawy.
Pismem z [...] marca 2022 r. Spółka wniosła o umorzenie przedmiotowego postępowania, ewentualnie odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej i poprzestaniu na pouczeniu. W ocenie Spółki, przepisy dotyczące zgłoszenia tak zwanego beneficjenta rzeczywistego w stanie obowiązującym na dzień [...] lipca 2020 r. nie zobowiązywały Spółki do dokonania zgłoszenia do Rejestru, z uwagi na okoliczność, że na ten dzień, zarówno komplementariusz ani żaden z komandytariuszy, nie posiadał udziałów w Spółce, które przekraczałyby 25%. Ponadto podniosła, że w żadnym z przepisów czy wyjaśnień na stronie Ministerstwa Finansów nie zostały zamieszczone szczególne wskazówki, jak należy identyfikować beneficjenta rzeczywistego, w przypadku spółek osobowych, w tym w szczególności spółek komandytowych. W związku z czym, mogło dojść do niezawinionego naruszenia przepisów dotyczących zgłoszenia beneficjentów.