Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 września 2022 r., sygn. II SA/Ke 295/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal Sędzia WSA Krzysztof Armański Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2022 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję Wojewody z dnia [...] kwietnia 2022 r. [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda decyzją z [...] kwietnia 2022 r. [...], po rozpatrzeniu odwołania E. J. od decyzji Prezydenta Miasta K. z [...] stycznia 2022 r., orzekającej o wymeldowaniu E. J. z pobytu stałego z nieruchomości położonej w miejscowości K., ul. [...]/22, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że 13 sierpnia 2021 r. do Prezydenta Miasta K. wpłynął wniosek o wymeldowanie E. J. z pobytu stałego z lokalu w miejscowości K., ul. [...]/22 uzasadniony faktem, że od 5 lat nie mieszka ona w spornym lokalu. Wniosek został podpisany przez właściciela M. J., który upoważnił w nim syna M. J. do reprezentowania go w tej sprawie przed organami administracji.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Prezydent Miasta K. wydał zaskarżoną decyzję. Rozpatrując odwołanie od tej decyzji organ II instancji podał, że ustalony w sprawie stan faktyczny jednoznacznie wskazuje, że sporny lokal przestał być dla odwołującej miejscem pobytu stałego w rozumieniu ustawy o ewidencji ludności. Fakt niezamieszkiwania skarżącej w sporny lokalu nie był kwestionowany przez żadną ze stron postępowania. Jednocześnie skarżąca podkreślała, że opuszczenie przez nią lokalu nie miało charakteru dobrowolnego - po śmierci matki wyjechała odpocząć, a po powrocie zastała zmienione zamki i nie mogła już powrócić do lokalu. W trakcie postępowania wyjaśniającego przesłała drogą mailową zdjęcie pozwu złożonego do Sądu Rejonowego w K. o przywrócenie naruszonego posiadania. Do czasu zakończenia postępowania odwoławczego nie przedstawiła jednak żadnego rozstrzygnięcia w tamtej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00