Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.583.2023.3.RST

Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz rozliczenie podatku z tytułu nabywanych usług.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz rozliczenia podatku z tytułu nabywanych usług. Uzupełnili go Państwo pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 5 lutego 2024 r. na wezwanie Organu z 1 lutego 2024 r. oraz pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 20 lutego 2024 r. i pismem z 21 lutego 2024 r. (data wpływu 23 lutego 2024 r.) na wezwanie Organu z 14 lutego 2024 r.  

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w odpowiedzi na wezwanie)

Spółka (…) zwana dalej Spółką lub Podatnikiem, której siedziba mieści się pod adresem (…) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów przez Internet (zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce). W Wielkiej Brytanii Spółka posiada biuro obsługiwane przez dwóch dyrektorów i jest w trakcie wchodzenia na brytyjski rynek ecommerce. Obecnie Spółka aktywnie nie prowadzi jeszcze sprzedaży w kraju siedziby. W Polsce kod PKD 47.91.Z („Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet”).

Spółka nabywa od kontrahentów towary, które następnie sprzedaje swoim klientom. Towary dostarczane są bezpośrednio od hurtowni (należących do polskich kontrahentów) do klienta końcowego. Spółka prowadzi sprzedaż tylko w formie dropshippingu czyli nie nabywa towarów na stan. Sprzedawane towary należą do kategorii (...).

Spółka nabywa usługi na terytorium Polski na rzecz magazynu do zwrotów tj. wysyłka sprzedawanych zwrotów, usługa informatyczna do obsługi systemu administracji i sprzedaży, usługi świadczone przez platformy sprzedaży (np. (…)), usługi marketingu internetowego w języku polskim.

W Polsce Spółka nie posiada oddziału. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od (…) 2022 r. Spółka dokonała rejestracji do VAT z tytułu prowadzenia działalności handlowej.

Z uwagi na charakter prowadzonej działalności gospodarczej koniecznym jest posiadanie przez Spółkę magazynu do zwrotów, tj. miejsca w którym realizowane są zwroty towarów. Ponadto platformy sprzedaży internetowej, z którymi Spółka współpracuje, wymagają posiadania przez Spółkę ww. magazynu. Magazyn ten mieści się pod adresem (…) i został zgłoszony przez Spółkę do właściwego organu podatkowego (tj. Naczelnik Urzędu Skarbowego w (…)) jako adres prowadzenia działalności gospodarczej. Na ww. adres prowadzenia działalności gospodarczej trafiają zarówno zwrócone przez klientów Spółki towary, jak również z miejsca tego realizowana jest wysyłka sprzedanych towarów.

W miejscu prowadzenia działalności gospodarczej Spółka wynajmuje pomieszczenie magazynowe w ramach umowy najmu zawartej dnia (…) 2022 r., na okres 10 lat. Spółka zamierza prowadzić działalność na terytorium Polski nieprzerwanie i przed upływem okresu najmu przedłużyć umowę o kolejne 10 lat. Jeden z dyrektorów Spółki – (…) jest delegowany z Wielkiej Brytanii do stałego zarządzania pod ww. adresem obsługą logistyczno-magazynową tj. zwrotami oraz reklamacjami jak również sprzedażą zwróconych towarów w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę. Dyrektor Pan (…) zajmuję się odsprzedażą zwrotów i nie ma potrzeby usługi pakowania.

Spółka obecnie nie zatrudnia pracowników / przedstawicieli handlowych. Część reklamacji z tytułu gwarancji producenta realizuje producent towaru. Spółka posiada pod ww. adresem zaplecze techniczne (komputer osobisty z drukarką) pozwalające na prowadzenie przez nią działalności gospodarczej i adres ten jest jedynym miejscem na terenie Polski pod którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Spółka posiada nieograniczony wstęp do ww. magazynu. Przestrzeń magazynowa jest znana Spółce i przeznaczona do wyłącznego użytkowania. Spółka nie udostępnia zasobów innym podmiotom. Spółka wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

1.czy Państwa Spółka dokonuje sprzedaży towarów dla klientów końcowych na terytorium Polski;

Tak. Spółka dokonuje sprzedaży na terytorium Polski dla klienta końcowego.

2. jak konkretnie wygląda proces dostawy towarów, od momentu wyboru oferty przez klienta na platformie sprzedaży (np. (…)) do momentu odbioru zamówienia przez klienta końcowego, należy wyjaśnić w tym wskazać jakie podmioty występują w łańcuchu dostaw towarów do klientów końcowych;

Klient wybiera towar. Klient płaci na (…). Spółka zamawia towar w hurtowni wraz z dostawą do klienta. Firma kurierska dostarcza towar do klienta końcowego.

3. w zakresie nabywanej na terytorium Polski usługi wysyłki sprzedawanych zwrotów:

a.na czym polega usługa wysyłki sprzedawanych zwrotów, w jaki sposób jest realizowana ww. usługa, jakich konkretnie świadczeń/czynności dotyczy;

b.gdzie jest faktycznie realizowana przez usługodawcę ww. usługa, czy usługa jest wykonywana w wynajmowanym magazynie Spółki w Polsce;

c.czy Państwa Spółka posiada bezpośrednią kontrolę nad zasobami osobowymi oraz technicznymi / rzeczowymi usługodawcy wykorzystywanymi do świadczenia usług wysyłki sprzedawanych zwrotów na Państwa rzecz, w tym należy wskazać/opisać na czym ta kontrola polega i w jaki sposób jest realizowana;

d.czy Państwa Spółka ma wpływ jaka część zasobów osobowych oraz technicznych / rzeczowych usługodawcy wykonuje usługi wysyłki sprzedawanych zwrotów, czy Państwa Spółka ma wpływ na czas pracy zasobów osobowych usługodawcy, czy Państwa Spółka ma wpływ, które zasoby osobowe usługodawcy mają realizować usługę;

Odpowiedzieli Państwo: To nie jest nabywana usługa. Wysyłka zwrotów należy do obowiązków dyr. (…).

a.Wyjaśnienie na czym polega wysyłka sprzedanych zwrotów. Klient kupuje towar pozwrotowy który Spółka posiada w magazynie zastępczym. Spółka zamawia kuriera który dostarcza towar do klienta.

b.wysyłka jest realizowana z magazynu Spółki w Polsce przez dyr. (…).

c.w przypadku zwrotów nie ma usługodawców.

d.Spółka nie ma wpływu na zasoby osobowe/techniczne ponieważ nie ma usługodawcy.

4.w zakresie nabywanej na terytorium Polski usługi informatycznej do obsługi systemu administracji i sprzedaży:

a.na czym polega usługa informatyczna do obsługi systemu administracji i sprzedaży, w jaki sposób jest realizowana ww. usługa, jakich konkretnie świadczeń/czynności dotyczy;

b.gdzie jest faktycznie realizowana przez usługodawcę ww. usługa, czy usługa jest wykonywana w wynajmowanym magazynie Spółki w Polsce;

c.czy Państwa Spółka posiada bezpośrednią kontrolę nad zasobami osobowymi oraz technicznymi / rzeczowymi usługodawcy wykorzystywanymi do świadczenia usługi informatycznej do obsługi systemu administracji i sprzedaży na Państwa rzecz, w tym należy wskazać/opisać na czym ta kontrola polega i w jaki sposób jest realizowana;

d.czy Państwa Spółka ma wpływ jaka część zasobów osobowych oraz technicznych / rzeczowych usługodawcy wykonuje usługi informatycznej do obsługi systemu administracji i sprzedaży, czy Państwa Spółka ma wpływ na czas pracy zasobów osobowych usługodawcy, czy Państwa Spółka ma wpływ, które zasoby osobowe usługodawcy mają realizować usługę;

Odpowiedzieli Państwo, że usługa informatyczna polega na udostępnieniu przez usługodawcę systemu informatycznego do prowadzenia sklepu internetowego. Usługa jest realizowana na stronie internetowej sklepu tj. (…).

a.Spółka nie ma wpływu na zasoby osobowe usługodawcy,

b.Usługa realizowana jest w internecie,

c.Spółka nie posiada bezpośredniej kontroli nad zasobami osobowymi oraz technicznymi / rzeczowymi usługodawcy,

d.Spółka nie posiada wpływu na zasoby usługodawcy.

5.na czym polegają usługi świadczone przez platformy sprzedaży (np. (…)) oraz usługi marketingu internetowego w języku polskim, należy wyjaśnić, w tym wskazać w jaki sposób ww. usługi są realizowane oraz jakich konkretnie świadczeń/czynności dotyczą;

(…) to internetowa platforma handlowa, na której swoje produkty sprzedają średnie i małe firmy, jak również duże marki. (…) pobiera za to określone prowizje.

6.kto, Spółka w Wielkiej Brytanii czy oddelegowany do pracy w Polsce dyrektor Pan (…) zawiera umowy związane z nabyciem na terytorium Polski usług;

Spółka zawiera umowy związane z nabyciem na terytorium Polski usług.

7.co oznacza, że „część reklamacji z tytułu gwarancji producenta realizuje producent towaru”, należy wyjaśnić, w tym wskazać:

a.kto obsługuje pozostałą część reklamacji niezrealizowaną przez producenta;

b.do kogo/jakiego podmiotu klient składa reklamację na uszkodzony towar,

c.w jaki sposób odbywa się rozpatrzenie reklamacji.

Odpowiedzieli Państwo, że z tytułu gwarancji reklamacje zawsze realizuje producent. Spółka ma obowiązek realizować reklamacje z tytułu rękojmi.

a.Spółka realizuje reklamacje z tytułu rękojmi.

b.Klient zawsze składa reklamacje do sklepu (Spółka). Zarówno dotyczące gwarancji jak i rękojmi. Reklamacje z tytułu gwarancji Spółka przekazuje do producenta.

c.Na podstawie analizy i weryfikacji reklamacji, firma podejmuje decyzję dotyczącą jej rozpatrzenia. Może to obejmować naprawę, wymianę produktu, zwrot pieniędzy, udzielenie rabatu lub inną formę rekompensaty.

8.czy oddelegowany na terytorium Polski dyrektor Spółki – Pan (…) posiada upoważnienia / pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu Państwa Spółki;

Tak posiada upoważnienia / pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu Spółki.

9.na jaki okres czasu dyrektor Spółki – Pan (…) został oddelegowany do pracy na terytorium Polski;

Dyrektor Spółki - Pan (…) został oddelegowany do pracy na terytorium Polski bezterminowo.

10.gdzie, w Polsce czy w Wielkiej Brytanii, podejmowane są istotne decyzje dotyczące działalności Spółki;

Istotne decyzje dotyczące działalności Spółki podejmowane są w Wielkiej Brytanii.

11.jakie czynności opodatkowane o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), Państwa Spółka wykonuje na terytorium Polski, należy konkretnie wskazać.

Sprzedaż i zakup towarów w ofercie sklepu internetowego (…). Zakup usług takich jak: zapewnienie funkcjonalności i usług dostępnych na platformie handlowej (…), Pakiet oprogramowania sklepu internetowego, usługi kurierskie firm (…), usługi (…) (pozycjonowanie strony internetowej sklepu w wyszukiwarkach internetowych np. (…)).

Pytania (ostatecznie sformułowane w odpowiedzi na wezwanie)

1. Czy adres zgłoszony przez Spółkę (…) jest stałym miejscem prowadzenia działalności w Polsce?

2. Czy Spółka ma rozliczyć podatek VAT zgodnie z adresem magazynu w Polsce którego dotyczą wykonywane usługi (np. usług dostarczanych przez (…))?

3. Czy firmy świadczące dla Spółki usługi (np. usług dostarczanych przez (…)) mają wystawiać faktury VAT na zgłoszony przez Spółkę adres magazynu w Polsce i Spółka powinna opłacić VAT od tych faktur?

4. Czy faktury powinny być wystawione na adres siedziby w Wielkiej Brytanii?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w odpowiedzi na wezwanie)

Państwa zdaniem stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę jest (…).

Definicja pojęcia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie została zawarta ani w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm., dalej: ustawa o VAT), ani w żadnych przepisach wykonawczych do tej ustawy. Pojęcie to ma swoje źródło w Dyrektywie Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: Dyrektywa Rady), a zdefiniowane zostało w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. do Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: Rozporządzenie Rady).

W praktyce obrotu gospodarczego identyfikacja, czy podatnik, będący spółką posiadającą siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii, ma na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności, jest kwestią zasadniczą z punktu widzenia ustalenia prawidłowego sposobu rozliczania VAT z tytułu transakcji z takim podatnikiem.

W świetle przepisów ustawy o VAT posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie danego państwa będzie wywoływać skutki analogiczne do posiadania w tym państwie siedziby działalności gospodarczej. Ustalenie gdzie podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności ma istotne znaczenie z punktu widzenia tego, gdzie dana usługa jest opodatkowana (miejsce świadczenia).

Zgodnie z ustawą o VAT - miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Jednakże w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej posiada ona w Polsce. Oznacza to, że usługi świadczone na rzecz Spółki stanowią w istocie usługi krajowe, ponieważ świadczone są one na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej brytyjskiego podmiotu w Polsce. Tym samym polski podatnik (będący kontrahentem Spółki) powinien rozliczyć podatek według stawki 23%, jako adres Spółki wskazując na fakturze adres na terenie Polski, który jest jednocześnie adresem stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej przez Spółkę.

Na użytek stosowania art. 44 Dyrektywy Rady „stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej” oznacza dowolne miejsce - inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, o którym mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia - które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle art. 11 ust. 1 Rozporządzenia Rady, aby zidentyfikować stałe miejsce prowadzenia działalności na potrzeby nabywania usług (czyli na potrzeby transakcji B2B), dane miejsce musi się charakteryzować:

  • wystarczającą stałością oraz
  • odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, oraz
  • struktura ta powinna umożliwiać odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych dla własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Dopiero spełnienie omówionych powyżej przesłanek będzie prowadziło do uznania, że taki zarejestrowany podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju. Przede wszystkim definicja odnosząca się do transakcji B2B kładzie nacisk na możliwość nabywania i wykorzystywania usług przez takie stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (zdolność do konsumpcji).

Adres (…) w kontekście przedmiotowej sprawy stanowi stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę gdyż charakteryzuje się wystarczającą stałością. Miejsce to jest wykorzystywane przez Spółkę nieprzerwanie od początku wykonywania przez Spółkę działalności gospodarczej i Spółka zamierza korzystać z tego miejsca w takim samym charakterze w przyszłości. Ponadto miejsce znajdujące się pod adresem (…) jest dla Spółki niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, co wynika z charakteru prowadzonej przez Spółkę działalności (sprzedaż towarów przez Internet). Spółka zawarła długoterminową umowę najmu z właścicielem nieruchomości mieszczącej się pod adresem (…). Spółka nie zamierza w przyszłości rezygnować z wykorzystania ww. miejsca w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Miejsce pod adresem (…) charakteryzuje się również odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego. Jeden z dyrektorów Spółki – (…) stale obsługuje pod ww. adresem sprzedaż oraz zakup towarów w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę. Spółka posiada pod ww. adresem zaplecze techniczne, w postaci sprzętu i oprogramowania komputerowego oraz wyposażonego miejsca magazynowego, pozwalające na prowadzenie przez nią działalności gospodarczej, zaś adres ten jest jedynym miejscem na terenie Polski pod którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Spółka posiada kontrolę nad czynnościami wykonywanymi przez osobę obsługującą sprzedaż oraz zakup towarów w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, pod adresem (…).

Przy wykładni pojęcia stałego miejsca prowadzenia działalności, odwołując się do orzeczeń TSUE, należy wskazać, że o ww. miejscu można mówić, jeżeli występuje odpowiednia struktura w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej oraz istnieje pewna minimalna skala działalności gospodarczej, która pozwala na uznanie, że działalność podatnika w tym miejscu nie jest prowadzona w sposób okresowy, jak również działalność z tego miejsca jest prowadzona w sposób samodzielny w stosunku do działalności siedziby przedsiębiorstwa.

W tym zakresie aktualne jest orzecznictwo TSUE, wyrażone m.in. w sprawach: C-168/84 Gunter Berkholz, C-231/94 Faaborg-Gelting Linien A/S, C-190/95 ARO Lease By, C-260/95 Commissioners of Customs and Excise v. DFDS A/S, C-390/96 Lease Plan Luxembourg SA, jak również C-605/12 Welmory Sp. z o.o.

Stan faktyczny przedmiotowej sprawy wskazuje, że bez wątpienia można mówić przynajmniej o pewnej minimalnej skali działalności, pozwalającej na uznanie, że działalność Spółki w tym miejscu nie jest prowadzona w sposób okresowy, gdyż Spółka od samego początku swojej działalności prowadzi działalność gospodarczą pod tym właśnie adresem, prowadzi ją pod tym adresem nadal oraz zamierza prowadzić ją pod tym adresem w przyszłości. Charakter działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę wręcz determinuje posiadanie takiego adresu, gdyż Spółka prowadzi sprzedaż towarów na terenie Polski (za pośrednictwem Internetu), natomiast posiadanie magazynu do realizacji zwrotów jest dla Spółki niezbędne. Działalność gospodarcza z miejsca mieszczącego się pod adresem (…) prowadzona jest w sposób samodzielny w stosunku do siedziby przedsiębiorstwa.

Z uwagi na definicję stałego miejsca prowadzenia działalności wynikającą z przedmiotowego Rozporządzenia Rady 282/2011, jak również utrwalone orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w powyższym zakresie, wymienić można kilka przesłanek, których zaistnienie powoduje, że można mówić o „stałym miejscu prowadzenia działalności”. Jak wynika z samej nazwy, „stały” to trwale związany z danym miejscem, nieprzenośny, niezmienny. Powyższe wskazuje, że stałe miejsce prowadzenia działalności charakteryzować się musi pewnym określonym stopniem zaangażowania, które pozwala na uznanie, że działalność prowadzona jest w tym miejscu nie w sposób przemijający, czy też okresowy. Konieczna jest zatem pewna określona minimalna skala działalności, która stanowi zewnętrzną oznakę, że działalność w tym miejscu prowadzona jest stale. Zaangażowanie, o którym mowa powinno również przybrać konkretny wymiar osobowo-rzeczowy, pozwalający na świadczenie usług w sposób niezależny. Innymi słowy, dla uznania, że określone miejsce prowadzenia działalności ma charakter stały, konieczne jest istnienie w tym miejscu infrastruktury technicznej oraz personelu ludzkiego, który samodzielnie może świadczyć określone czynności. Taka osobowo-rzeczowa struktura w stałym miejscu prowadzenia działalności powinna występować w sposób stały, tzn. powtarzalny i nieprzemijający. Z uwagi na wskazane w powołanym wyżej przepisie kryteria, stwierdzić należy, że podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, jeżeli przy wykorzystaniu na jego terytorium infrastruktury oraz personelu, w sposób zorganizowany oraz ciągły, prowadzi działalność, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Przyjąć zatem należy, że infrastruktura techniczna i zaangażowanie osobowe musi pozostawać w ścisłym związku z dokonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem koniecznym jest dla uznania za stałe miejsce prowadzenia działalności, aby to miejsce nie tylko wykorzystywało towary i usługi, lecz także samo mogło wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Jak wynika z całości powyższej analizy, za stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej należy uznać każde miejsce inne niż siedziba działalności gospodarczej podatnika, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1. podatnik dysponuje miejscem, w którym znajduje się stała infrastruktura techniczna i personalna;

2. stała infrastruktura techniczna i personalna umożliwia podatnikowi odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Tym samym istniejące zaplecze personalno-techniczne musi być w stanie niejako prowadzić działalność gospodarczą. Na podstawie wymienionych przesłanek można uznać, że jeżeli dany podmiot posiada w danym państwie personel oraz strukturę (w tym infrastrukturę techniczną), cechującą się odpowiednią stałością, to posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w tym państwie. Bez znaczenia pozostaje natomiast - co należy podkreślić - czy są to pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez ten podmiot, czy też „własna” infrastruktura. Państwa zdaniem spełnione zostały wszystkie warunki, aby uznać miejsce pod adresem (…) za stałe miejsce prowadzenia działalności przez Spółkę, w kontekście podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.eksport towarów;

3.import towarów na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:

rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.

Stosownie do art. 28a ustawy:

na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

1.ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany powyżej art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:

miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Natomiast jak stanowi art. 28b ust. 2 ustawy:

w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Z treści wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów przez Internet (zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce). W Wielkiej Brytanii Spółka posiada biuro obsługiwane przez dwóch dyrektorów i jest w trakcie wchodzenia na brytyjski rynek ecommerce. Obecnie Spółka aktywnie nie prowadzi jeszcze sprzedaży w kraju siedziby. Na terytorium Polski Spółka nabywa od kontrahentów towary, które następnie sprzedaje swoim klientom. Towary dostarczane są bezpośrednio od hurtowni (należących do polskich kontrahentów) do klienta końcowego. Spółka prowadzi sprzedaż tylko w formie dropshippingu czyli nie nabywa towarów na stan. Sprzedawane towary należą do kategorii dom i ogród (np. materace, łóżka, krzesła itp.). Z uwagi na charakter prowadzonej działalności gospodarczej koniecznym jest posiadanie przez Spółkę magazynu do zwrotów, tj. miejsca w którym realizowane są zwroty towarów. Magazyn ten mieści się pod adresem (…). Na ww. adres prowadzenia działalności gospodarczej trafiają zarówno zwrócone przez klientów Spółki towary, jak również z miejsca tego realizowana jest wysyłka sprzedanych towarów. Spółka nabywa usługi na terytorium Polski na rzecz magazynu do zwrotów tj. wysyłka sprzedawanych zwrotów, usługa informatyczna do obsługi systemu administracji i sprzedaży, usługi świadczone przez platformy sprzedaży (np. (…)), usługi marketingu internetowego w języku polskim. Spółka zamierza prowadzić działalność na terytorium Polski nieprzerwanie i przed upływem okresu najmu przedłużyć umowę o kolejne 10 lat. Jeden z dyrektorów Spółki – (…) jest delegowany z Wielkiej Brytanii do stałego zarządzania pod ww. adresem obsługą logistyczno-magazynową tj. zwrotami oraz reklamacjami jak również sprzedażą zwróconych towarów w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę.

Państwa wątpliwości dotyczą m.in. ustalenia czy adres zgłoszony przez Spółkę (…) jest stałym miejscem prowadzenia działalności w Polsce (pytanie nr 1).

Odnosząc się do przedmiotowej kwestii należy wskazać, że dla ujednolicenia stosowanych zasad dotyczących miejsca opodatkowania transakcji podlegających opodatkowaniu definicja „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej” została zawarta w rozporządzeniu 282/2011.

Z części wstępnej (preambuły) - punkt (4) wynika, że podstawowym celem niniejszego rozporządzenia 282/2011 jest zapewnienie jednolitego stosowania obecnego systemu VAT, poprzez określenie przepisów wykonawczych do dyrektywy 2006/112/WE, w szczególności w odniesieniu do podatników, dostawy towarów i świadczenia usług oraz miejsca transakcji podlegających opodatkowaniu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w art. 5 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu. Przyjęcie rozporządzenia, jako wiążącego i mającego bezpośrednie zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich, w sposób najpełniejszy zapewnia jednolite stosowanie.

Natomiast w punkcie (14) stwierdzono, że:

aby zapewnić jednolite stosowanie zasad dotyczących miejsca dokonania transakcji podlegających opodatkowaniu, należy wyjaśnić pojęcia, takie jak: siedziba działalności gospodarczej podatnika, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania oraz zwykłe miejsce pobytu. Stosowanie możliwie jak najbardziej precyzyjnych i obiektywnych kryteriów powinno ułatwić stosowanie tych pojęć w praktyce; należy przy tym uwzględniać orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości.

W myśl art. 11 ust. 1 rozporządzenia 282/2011:

na użytek stosowania art. 44 dyrektywy 2006/112/WE „stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej” oznacza dowolne miejsce - inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, o którym mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia - które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia 282/2011:

na użytek stosowania następujących artykułów stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej oznacza dowolne miejsce - inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, o którym mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia - które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu świadczenie usług, które wykonuje:

a)art. 45 dyrektywy 2006/112/WE;

b)począwszy od 1 stycznia 2013 r. - art. 56 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2006/112/WE;

c)do 31 grudnia 2014 r. - art. 58 dyrektywy 2006/112/WE;

d)art. 192a dyrektywy 2006/112/WE.

Jak stanowi art. 11 ust. 3 rozporządzenia 282/2011:

fakt posiadania numeru identyfikacyjnego VAT sam w sobie nie jest wystarczający, by uznać, że podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 53 ust. 1 rozporządzenia 282/2011:

na użytek stosowania art. 192a dyrektywy 2006/112/WE stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej podatnika jest brane pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy charakteryzuje się ono wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług, w których uczestniczy.

Przy wykładni pojęcia „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej”, odwołując się do orzeczeń TSUE, należy wskazać, że o ww. miejscu można mówić jeżeli występuje odpowiednia struktura w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej oraz istnieje pewna minimalna skala działalności gospodarczej, która pozwala na uznanie, że działalność podatnika w tym miejscu nie jest prowadzona w sposób okresowy, jak również działalność z tego miejsca jest prowadzona w sposób samodzielny w stosunku do działalności siedziby przedsiębiorstwa. W tym zakresie aktualne jest orzecznictwo TSUE, m.in. wyrok C-168/84 Gunter Berkholz, C-231/94 Faaborg-Gelting Linien A/S, C-190/95 ARO Lease By, C-260/95 Commissioners of Customs and Excise v. DFDS A/S, C-390/96 Lease Plan Luxembourg SA, jak również C-605/12 Welmory Sp. z o.o.

Z uwagi na definicję stałego miejsca prowadzenia działalności wynikającą z przedmiotowego rozporządzenia 282/2011, jak również utrwalone orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz orzecznictwo polskich sądów administracyjnych w powyższym zakresie, wymienić można kilka przesłanek, których zaistnienie powoduje, że można mówić o „stałym miejscu prowadzenia działalności”. Jak wynika z samej nazwy „stały”, to trwale związany z danym miejscem, nieprzenośny, niezmienny. Powyższe wskazuje, że stałe miejsce prowadzenia działalności charakteryzować się musi pewnym określonym stopniem zaangażowania, które pozwala na uznanie, że działalność prowadzona jest w tym miejscu nie w sposób przemijający, czy też okresowy. Konieczna jest zatem pewna określona minimalna skala działalności, która stanowi zewnętrzną oznakę, że działalność w tym miejscu prowadzona jest stale. Zaangażowanie, o którym mowa powinno również przybrać konkretny wymiar osobowo-rzeczowy, pozwalający na świadczenie usług w sposób niezależny. Innymi słowy, dla uznania, że określone miejsce prowadzenia działalności ma charakter stały, konieczne jest istnienie w tym miejscu infrastruktury technicznej oraz personelu ludzkiego, który samodzielnie może świadczyć określone czynności. Taka osobowo-rzeczowa struktura w stałym miejscu prowadzenia działalności powinna występować w sposób stały, tzn. powtarzalny i nieprzemijający.

Pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności nie sposób również rozpatrywać w oderwaniu od definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z uwagi na wskazane w powołanym wyżej przepisie kryteria, stwierdzić należy, że podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, jeżeli przy wykorzystaniu na jego terytorium infrastruktury oraz personelu, w sposób zorganizowany oraz ciągły, prowadzi działalność, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Przyjąć zatem należy, że infrastruktura techniczna i zaangażowanie osobowe musi pozostawać w ścisłym związku z dokonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem koniecznym jest dla uznania za stałe miejsce prowadzenia działalności aby to miejsce nie tylko wykorzystywało towary i usługi, lecz także samo mogło wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy. Przy czym, nie jest konieczne dla uznania działalności podmiotu za stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, aby przy wykorzystaniu wystarczających środków sam podmiot świadczył usługi czy też dokonywał dostaw towarów. Ważne również aby stworzona struktura działalności podmiotu miała możliwość odbioru i korzystania z usług dostarczonych na własne potrzeby.

Jednocześnie do przyjęcia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w danym państwie nie jest konieczne posiadanie własnego zaplecza personalnego i technicznego, podatnikowi musi jednak przysługiwać - na podstawie wymogu wystarczającej stałości miejsca działalności - porównywalna kontrola nad zapleczem personalnym i technicznym.

Na podstawie wymienionych przesłanek można uznać, że jeżeli dany podmiot posiada w danym państwie personel oraz strukturę (w tym infrastrukturę techniczną), cechującą się odpowiednią stałością, to posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w tym państwie. Bez znaczenia pozostaje natomiast - co należy podkreślić - czy są to pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez ten podmiot, czy też „własna” infrastruktura. Orzecznictwo TSUE wskazuje bowiem, że także korzystanie z zasobów ludzkich i technicznych innego podmiotu może prowadzić do powstania stałego miejsca prowadzenia działalności w innym kraju.

Mając na uwadze orzecznictwo TSUE, powyższe przepisy prawa oraz okoliczności rozpoznawanej sprawy należy stwierdzić, że działalność Państwa Spółki realizowana w Polsce spełnia przesłanki do uznania jej za stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, bowiem cechuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego. W przedmiotowej sprawie prowadzenie działalności w Polsce wynika z posiadania przez Spółkę w Polsce wystarczających zasobów osobowych oraz technicznych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży towarów przez internet oraz istnienia pewnej minimalnej skali działalności gospodarczej, która pozwala na uznanie, że działalność Spółki w Polsce nie jest prowadzona w sposób okresowy, jak również jest prowadzona w sposób samodzielny w stosunku do działalności siedziby przedsiębiorstwa. Jak wskazano we wniosku w ramach prowadzonej działalności na terytorium Polski Państwa Spółka nabywa od kontrahentów towary, które następnie sprzedaje swoim klientom. Towary dostarczane są bezpośrednio od hurtowni (należących do polskich kontrahentów) do klienta końcowego. Spółka prowadzi sprzedaż tylko w formie dropshippingu, czyli nie nabywa towarów na stan. Z uwagi na charakter prowadzonej działalności gospodarczej koniecznym jest posiadanie przez Spółkę magazynu do zwrotów, tj. miejsca w którym realizowane są zwroty towarów. W związku z powyższym Spółka wynajmuje pomieszczenie magazynowe w ramach umowy najmu zawartej na okres 10 lat. Do ww. magazynu trafiają zarówno zwrócone przez klientów Spółki towary, jak również z miejsca tego realizowana jest wysyłka sprzedanych towarów. Jeden z dyrektorów Spółki – (…) jest delegowany z Wielkiej Brytanii do stałego zarządzania pod ww. adresem obsługą logistyczno-magazynową tj. zwrotami oraz reklamacjami jak również sprzedażą zwróconych towarów w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę.

Należy wskazać, że za „stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej” należy uznać każde miejsce inne niż siedziba działalności gospodarczej podatnika, jeżeli łącznie zostaną spełnione warunki: posiadania w tym miejscu zaplecza personalnego i technicznego, ponadto zaplecze to musi posiadać strukturę, która umożliwia odbiór i wykorzystanie nabywanych usług dla własnych potrzeb oraz musi charakteryzować się stałością. Przy czym dla istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie jest konieczne posiadanie własnego zaplecza personalnego i technicznego. Kryterium to można również uznać za spełnione w przypadku korzystania przez usługobiorcę z personelu i infrastruktury technicznej na podstawie zawartych umów np. najmu czy dzierżawy. W analizowanej sprawie Państwa Spółka wynajmuje pomieszczenie magazynowe w ramach umowy najmu zawartej na okres 10 lat i posiada nieograniczony wstęp do ww. magazynu. Przy czym przestrzeń magazynowa jest znana Spółce i przeznaczona do wyłącznego użytkowania. Ponadto Spółka posiada zaplecze techniczne (komputer osobisty z drukarką) pozwalające na prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. Dodatkowo jeden z dyrektorów Spółki jest bezterminowo delegowany z Wielkiej Brytanii do stałego zarządzania obsługą logistyczno-magazynową. Delegowany dyrektor posiada upoważnienia / pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu Spółki. Tym samym należy uznać, że w analizowanym przypadku zostało spełnione kryterium posiadania odpowiedniego zaplecza personalnego i technicznego na terytorium Polski.

Ponadto Spółka nabywa w Polsce usługi, które są niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży towarów przez Internet. Spółka nabywa na terytorium Polski takie usługi jak: zapewnienie funkcjonalności i usług dostępnych na platformie handlowej (…), Pakiet oprogramowania sklepu internetowego, usługi kurierskie, usługi (…) (pozycjonowanie strony internetowej sklepu w wyszukiwarkach internetowych np. (…)). Zakupione usługi nie są przedmiotem dalszej odsprzedaży, są wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej Spółki w Polsce. Tym samym magazyn wykorzystywany przez Państwa Spółkę do prowadzenia działalności w Polsce jest w stanie odbierać i wykorzystywać nabywane usługi dla własnych potrzeb.

Dodatkowo należy wskazać, że Spółka wynajmuje pomieszczenie magazynowe w ramach umowy najmu na okres 10 lat i zamierza prowadzić działalność na terytorium Polski nieprzerwanie i przed upływem okresu najmu przedłużyć umowę o kolejne 10 lat. W konsekwencji działalność prowadzona przez Spółkę na terytorium Polski charakteryzuje się stałością. Tym samym, poprzez zorganizowanie odpowiedniego zaplecza osobowego w postaci delegowanego bezterminowo dyrektora z Wielkiej Brytanii oraz technicznego w postaci wynajmowanej powierzchni magazynowej oraz komputera z drukarką i nabywaniu od niezależnych podmiotów różnego rodzaju usług, Spółka niezależnie i w długiej perspektywie czasu zamierza prowadzić działalność polegającą na sprzedaży towarów przez internet.

Ponadto w analizowanym przypadku bez znaczenia pozostaje okoliczność, że istotne decyzje dotyczące działalności Spółki są podejmowane w Wielkiej Brytanii, bowiem stałości miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie można utożsamiać z intensywnością i częstotliwością podejmowania działań w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak również z decyzjami podejmowanymi przez Spółkę, które nie mają miejsca w kraju. Istotny jest fakt, że decyzje, które zapadają w kraju siedziby dotyczą w rzeczywistości działalności prowadzonej w Polsce.

Podsumowując, aktywność Państwa Spółki na terytorium kraju, posiadającej odpowiednie zaplecze techniczne i zaplecze personalne - sprowadza się do uznania, że wykorzystanie zasobów technicznych oraz personelu do wykonywania działalności Spółki w sposób zorganizowany oraz ciągły kwalifikuje prowadzoną aktywność Spółki na terytorium kraju jako stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W konsekwencji, posiadany przez Państwa Spółkę w Polsce magazyn do zwrotów stanowi stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej Spółki w Polsce.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytanie nr 1 jest prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą także ustalenia czy Spółka ma rozliczyć podatek VAT zgodnie z adresem magazynu w Polsce którego dotyczą wykonywane usługi (np. usług dostarczanych przez (…)). Czy firmy świadczące dla Spółki usługi (np. usług dostarczanych przez (…)) mają wystawiać faktury VAT na zgłoszony przez Spółkę adres magazynu w Polsce i Spółka powinna opłacić VAT od tych faktur? Czy faktury powinny być wystawione na adres siedziby w Wielkiej Brytanii.

Wskazali Państwo, że Spółka jako zarejestrowany czynny podatnik podatku VAT nabywa na terytorium Polski m.in. usługi dostarczane przez (…). Ponadto, jak wskazano w poniższej interpretacji, Państwa Spółka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Do nabywanych usług będących przedmiotem wniosku w postaci usług dostarczanych przez (…) nie mają zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług o których mowa w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. Zatem nabywane od polskich podatników usługi m.in. usługi dostarczane przez (…) są opodatkowane w Polsce zgodnie z art. 28b ust. 2 ustawy i Państwa Spółka jako usługobiorca nie ma obowiązku rozliczenia podatku należnego z tego tytułu na terytorium Polski. Polski usługodawca świadcząc usługi na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Państwa Spółki w Polsce jest zobowiązany m.in. wskazać na fakturze adres magazynu do zwrotów (stanowiący Państwa stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej) i rozliczyć  podatek należny z tytułu świadczonych usług.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 2-4 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –(t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00