Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 września 2022 r., sygn. I FSK 478/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, , po rozpoznaniu w dniu 7 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 października 2018 r. sygn. akt I SA/Gd 783/18 w sprawie ze skargi K. G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 13 czerwca 2018 r. nr 2201-IOV-1.4103.63.2018/20/13 w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 października 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 783/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: sąd pierwszej instancji), oddalił skargę K. G. (dalej: skarżący) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (dalej: organ odwoławczy) z dnia 13 czerwca 2018 r. w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku sąd pierwszej instancji stwierdził, że – wbrew stanowisku skarżącego – w postępowaniu wymiarowym dotyczącym rozliczenia skarżącego w VAT za miesiące od lipca 2015 r. do marca 2016 r. nie wystąpiła przesłanka do jego zawieszenia na podstawie art. 201 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm., dalej: o.p.), tj. rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji nie jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Sąd podkreślił, że przesłanka z art. 201 § 1 pkt 2 o.p. nie powstaje, gdy na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji podatkowej mogą mieć wpływ ustalenia faktyczne dokonane przez inny organ lub sąd. Stąd okoliczność prowadzenia wobec kontrahenta skarżącego postępowania wymiarowego (i przekazania w tym postępowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji z uwagi na konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego w znacznej części) nie przesądza o braku możliwości wydania decyzji wobec skarżącego. Ustalenia faktyczne czynione w innej sprawie wobec innego podatnika, które wykazują jedynie pośredni związek ze sprawą skarżącego, nie mają charakteru zagadnienia wstępnego, o którym mowa w art. 201 § 1 pkt 2 o.p. To, że ustalenia dokonane w innym postępowaniu mogą być pomocne przy ustalaniu stanu faktycznego sprawy nie oznacza, że zakończenie postępowania podatkowego w sprawie skarżącego nie może nastąpić bez rozstrzygnięcia sprawy jego kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00