Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 6 września 2022 r., sygn. II SA/Rz 369/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Sędziowie NSA Stanisław Śliwa AWSA Karina Gniewek - Berezowska Protokolant specjalista Anna Mazurek – Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2022 r. sprawy ze skargi Gminy Przeworsk na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podkarpackiego z dnia 24 stycznia 2022 r. nr P-II.4131.2.1.2022 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie ustalenia wysokości miesięcznych diet dla radnych oraz sołtysów - skargę oddala -

Uzasadnienie

Rada Gminy Przeworsk w dniu 17 grudnia 2021 r. podjęła uchwałę nr XXXII/250/2021 w sprawie ustalenia wysokości miesięcznych diet radnych i sołtysów.

Po przekazaniu ww. uchwały Wojewodzie Podkarpackiemu, organ ten 4 stycznia 2022 r. wszczął postępowanie zmierzające do stwierdzenia jej nieważności.

Następnie rozstrzygnięciem nadzorczym z 24 stycznia 2022 r. nr P-II. 4131.2.1.2022 Wojewoda Podkarpacki, działając na podstawie art. 25 ust. 4, ust. 8, art. 85, art. 86 i art. 91 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r., poz. 1372 ze zm. - zwana dalej w skrócie "u.s.g.") stwierdził nieważność § 1, § 5 w zakresie treści: "z wyłączeniem § 1, który wchodzi w życie od dnia 1 sierpnia 2021 r." uchwały Rady Gminy Przeworsk z dnia 17 grudnia 2021 r.

W uzasadnieniu organ wskazał, że powyższe zapisy uchwały w sposób istotny naruszają art. 25 ust. 4 u.s.g. Zgodnie z tym przepisem na zasadach ustalonych przez radę gminy, radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Przy ustalaniu wysokości diet radnych rada gminy jest zobligowana wziąć pod uwagę funkcje pełnione przez radnego (art. 25 ust. 8 u.s.g.).

W ocenie organu nadzoru zawarta w § 1 ust. 5 uchwały zasada statuująca zmniejszanie diety radnego w przypadku nieobecności na sesji bądź posiedzeniu komisji w danym miesiącu o 10 % jest niekompletna, ponieważ nie precyzuje sposobu obliczenia diety proporcjonalnie do czasu objęcia bądź utraty mandatu czy zmiany pełnionej funkcji w trakcie kadencji. Ponadto nie wskazuje sposobu w jaki będzie ustalana dieta w sytuacji niewykonywania funkcji radnego np. z przyczyn chorobowych, urlopu, czy innej przeszkody w wykonywaniu obowiązków służbowych w okresie miesiąca. Powoduje to, że przy przyjęciu zasady przyznawania diety w stałej miesięcznej kwocie w formie ryczałtu, bez jednoczesnego precyzyjnego określenia zasad, o których mowa powyżej, dieta traci charakter rekompensacyjny, a przyjmuje charakter stałego miesięcznego wynagrodzenia niezależnego od faktycznego wykonywania obowiązków związanych z pełnieniem funkcji. Zdaniem Wojewody zasada ustalania diety w sposób, jaki uczyniła Rada Gminy Przeworsk oznacza, że w sytuacji nieobecności radnego przez okres pełnego miesiąca, dieta podlega jedynie obniżeniu o 10% z tytułu nieobecności na sesji (komisji), a radny zachowuje prawo do pozostałej części diety w wysokości 90% miesięcznego ryczałtu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00