Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. I SA/Ke 42/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Asesor WSA Andrzej Mącznik (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lutego 2024 r. sprawy ze skargi K. w K na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 listopada 2023 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.598.2023.2.RG w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz K. w K kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

K. K. (K. , wnioskodawczyni) zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor, organ) z wnioskiem z 30 sierpnia 2023 r. o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego (podatku od towarów i usług) w sprawie sposobu dokumentowania zadań statutowych wykonywanych na zlecenie innych jednostek P.

Wnioskodawczyni wyjaśniła, że zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych jest państwową jednostką budżetową. Powołana została do życia ustawą o Policji jako umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz porządku publicznego. W ramach zadań statutowych, poza swoimi zadaniami, wykonuje czynności zlecone przez inne jednostki Policji. Czynności te są wykonywane jako zadania nałożone przepisami ustawy o Policji oraz zarządzeniami Komendanta Głównego Policji: nr 4 z 9 lutego 2017 r. w sprawie niektórych form organizacji i ewidencji czynności dochodzeniowo – śledczych Policji oraz przechowywania przez Policję dowodów rzeczowych uzyskanych w postępowaniu karnym, nr 66 z 9 października 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad użytkowania materiałów pędnych i smarów w Policji.

Czynności te obejmują w szczególności: parkowanie i holowanie pojazdów przechowywanych do celów dochodzeniowo – śledczych, wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu transportowego, w tym pojazdów służbowych do akcji przeprowadzanych na terenach będących pod zwierzchnictwem innych, niż K. K., komendantów wojewódzkich Policji. Czynności te zlecane są przez inne jednostki Policji będące odrębnymi dysponentami środków budżetowych. K. K. jest dysponentem środków budżetowych III stopnia, co oznacza, że wykonuje wszystkie zadania w oparciu o przyznany plan finansowy. Tak samo wygląda system finansowania w innych komendach wojewódzkich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00