Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. I SA/Lu 696/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Andrzej Niezgoda WSA Grzegorz Wałejko Protokolant asystent sędziego Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2024 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 18 września 2023 r. nr 0601-IOD-2.4102.22.2022.16 w przedmiocie umorzenia postępowania podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Lu 696/23

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 18 września 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim z 8 sierpnia 2022 r. umarzającą postępowanie podatkowe wobec A. G. (skarżąca, strona) w sprawie ustalenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych za 2018 r.

W uzasadnieniu wskazano, że decyzją z 8 sierpnia 2022 r. organ pierwszej instancji umorzył postępowanie podatkowe prowadzone wobec A. G. oraz jej męża A. G. w sprawie ustalenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych za 2018 r. wskazując, że wydatki skarżącej i jej męża poczynione w 2018 r. nie przekroczyły kwoty przychodów uzyskanych ze źródeł ujawnionych wykazanych w złożonych zeznaniach podatkowych, jak i ze źródeł ustalonych w toku postępowania oraz ze źródeł niepodlegających opodatkowaniu.

Skarżąca złożyła odwołanie, w którym domagała się uchylenia decyzji organu pierwszej instancji oraz umorzenia postępowania, ewentualnie przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia. Analiza zarzutów podniesionych w odwołaniu pozwoliła organowi uznać, że celem strony inicjującej postępowanie odwoławcze było zakwestionowanie ustalonej przez organ nadwyżki uzyskanych w 2018 roku przychodów nad poczynionymi wydatkami, bowiem wysokość tej nadwyżki wpływała także na pokrycie wydatków poniesionych w 2019 r., który również był przedmiotem kontroli organu podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00