Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. II SA/Ke 679/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2024 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach Wiesławy Klimontowicz sprawy ze skargi S. M. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kielcach z dnia 14 września 2023 r. Nr 11.2023 w przedmiocie zawieszenia licencji kierowcy-osoby obsługującej zwierzęta oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 14 września 2023 r. nr 11.2023 Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kielcach nr 2/2023 z 26 lipca 2023 r. w przedmiocie zawieszenia licencji kierowcy-osobie obsługującej zwierzęta na okres 4 miesięcy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że w dniach 7-8 lutego 2023 r. w trakcie transportu bydła z [...] do ubojni w Polsce organizacja pozarządowa A (zwana dalej "organizacją pozarządową") stwierdziła nieprawidłowości w transporcie zwierząt. Transportu dokonywał podmiot P., a opiekunem transportowanych zwierząt był S. M.. Na podstawie ustaleń i dokumentacji zdjęciowej wykonanej przez organizację pozarządową Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach stwierdził, że:

1. transportowanym zwierzętom nie została zagwarantowana odpowiednia ilość ściółki, która umożliwia absorpcję moczu i odchodów w trakcie transportu oraz zapewnia wygodę właściwą dla gatunku i ilości transportowanych zwierząt; według dokumentacji fotograficznej osoba odpowiedzialna za zwierzęta w trakcie transportu nie zapewniła im żadnej ściółki;

2. część transportowanych krów znajdowała się w okresie laktacji – zwierzęta miały powiększone i nabrzmiałe wymiona, co mogło być przyczyną dyskomfortu a nawet bólu; zgodnie z zapisem GPS trasy dla numeru rejestracyjnego [...] oraz raportem otwarcia rampy, czas trwania podróży wyniósł 15 godzin; zgodnie z zał. I, rozdz. I, ust. 6 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniające dyrektywy 64/432/EWG/WE oraz (WE) nr 1255/97 (Dz. U. UE L z dnia 5 stycznia 2005 r.) "Dojne krowy (...), którym nie towarzyszy potomstwo muszą być dojone w odstępach nie większych niż 12 godzin"; wg. dokumentacji zdjęciowej krowy już w trakcie rozpoczęcia transportu miały powiększone i obrzmiałe wymiona; brak wydojenia ich przez kolejne 15 godzin spowodował ból i cierpienie zwierząt; planując długotrwały transport krów mlecznych należy zaplanować dojenie mając na względzie potrzeby fizjologiczne bydła;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00