Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Lu 667/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Asesor sądowy Marcin Małek Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Woźny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi R. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na odmowę wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku dochodowym od osób prawnych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 21 sierpnia 2023 r. nr 0671-SPZ-1.4100.529.2023.2 - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym aktem Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie, dalej: "Naczelnik Urzędu Skarbowego", "organ", po rozpatrzeniu wniosku R. P. P. W. W. 46 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, dalej: "wnioskodawca", "płatnik", z dnia 17 maja 2023 r. o stosowanie preferencji przy poborze zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od odsetek oraz dywidend i zaliczek na poczet przewidywanych dywidend wypłacanych na rzecz R. H. P. W. M. S.a.r.l. (societe a responsabilite limitee) z siedzibą w M. w [...], dalej: "podatnik", odmówił wydania opinii o stosowaniu preferencji.

Z uzasadnienia zaskarżonego aktu oraz akt sprawy wynika, że we wskazanym wniosku płatnik wyraził stanowisko, zgodnie z którym podatnik spełnia warunki określone w art. 22 ust. 4-6 oraz art. 21 ust. 3-9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.), dalej; "ustawa o CIT". Z treści wniosku wynika również, że podatnik i płatnik są członkami grupy zajmującej się działalnością inwestycyjną w [...] oraz w Europie. Podatnik prowadzi zaś rzeczywistą działalność gospodarczą w [...]. Do wniosku płatnik dołączył umowę pożyczki z dnia 27 listopada 2018 r. podpisanej przez podatnika jako pożyczkodawcę i płatnika jako pożyczkobiorcę, wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski, dokumentację podatkową cen transferowych za 2021 r., swoje oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, informację odpowiadająca pełnemu odpisowi z rejestru przedsiębiorców Krajowego rejestru Sądowego, certyfikat rezydencji podatkowej podatnika z dnia 23 lutego 2023 r. w raz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski, oświadczenie podatnika z dnia 23 stycznia 2023 r., że jest właścicielem 100% udziałów w spółce będącej płatnikiem nieprzerwanie przez okres co najmniej 2. lat, jest rzeczywistym właścicielem należności oraz prowadzi w kraju siedziby rzeczywistą działalność gospodarczą, wyciąg z rejestru handlowego w odniesieniu do podatnika, wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski, sprawozdanie finansowe podatnika za 2021 r., wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski oraz organigram.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00