Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Lu 662/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Asesor sądowy Marcin Małek Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Woźny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi G. S.a.r.l. z siedzibą w L. na odmowę wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku dochodowym od osób prawnych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 21 sierpnia 2023 r. nr 0671-SPZ-1.4100.426.2023.2 - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym aktem Naczelnik Urzędu Skarbowego, dalej: "Naczelnik Urzędu Skarbowego", "organ", po rozpatrzeniu wniosku G. . (societe a responsabilite limitee) z siedzibą w [...], dalej: "podatnik", wnioskodawca", "spółka", o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dywidend wypłacanych przez V. E. P. S.A. z siedzibą w W., dalej : "płatnik", odmówił wydania opinii.

Z uzasadnienia zaskarżonej opinii oraz akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 4 kwietnia 2023 r. podatnik zwrócił się o wydanie opinii o stosowaniu przez wskazanego wyżej płatnika zwolnienia z poboru dodatku dochodowego od wypłacanych na rzecz podatnika należności, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.), dalej; "ustawa o CIT".

Spółka w uzasadnieniu wniosku podała, że jest luksemburskim rezydentem podatkowym, podlegający podatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie rezydencji, jako osoba prawna został utworzony 26 lutego 2021 r. jako S.a.r.l., tj. odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wg treści wniosku, głównym przedmiotem działalności gospodarczej wnioskodawcy jest nabywanie w celach inwestycyjnych udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, a także wykonywanie funkcji zarządczych i nadzorczych w zakresie realizacji transakcji. Wnioskodawca pełni więc rolę spółki holdingowej. Dodatkowo wykonuje on również czynności doradcze na rzecz spółek zależnych i innych podmiotów. Jedną ze spółek zależnych w stosunku do wnioskodawcy jest płatnik, będący polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca posiada 40% akcji płatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00