Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. III SA/Łd 645/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Kowalska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi E. K. na postanowienie Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia 1 sierpnia 2023 r. nr 119/2023/II w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 1 sierpnia 2023 r. Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi (dalej ŁPWIS) utrzymał w mocy postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łodzi (dalej PPIS) z 7 czerwca 2023 r. oddalające zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Z ustalonego stanu faktycznego wynika, iż E. K. upomnieniem z 19 października 2022 r. została wezwana do wykonania obowiązku poddania małoletniego syna, B. K. (urodzonego 21 stycznia 2013 r.), obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), odrze, nagminnemu zakażeniu przyusznic (śwince) i różyczce, zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych. PPIS pouczył, że niedopełnienie obowiązku w terminie 7 dni od doręczenia upomnienia skutkować będzie wszczęciem postępowania egzekucyjnego przewidzianego dla egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym. Upomnienie to zostało doręczone stronie 25 października 2022 r.
28 marca 2023 r. strona nadesłała do PPIS, oświadczenie w którym wskazała, że 21 marca 2023 r. stawiła się z dzieckiem na badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwskazań do szczepień, ale nie mogła podjąć świadomej decyzji na zabieg. Wskazała, że po poprzednich zabiegach w 2013 r. u dziecka wystąpił NOP, jednak lekarz odmówił jego zgłoszenia. Lekarz wskazał także, że nie jest możliwe zbadanie czy dziecko nie zareaguje ponownie w sposób niepożądany po szczepieniu proponowanym preparatem leczniczym. W związku z powyższym rodzice oświadczyli, że u ich dziecka wystąpiły okoliczności dyskwalifikujące do szczepień.