Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Kr 898/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bogusław Wolas (spr.) Sędziowie: WSA Jarosław Wiśniewski WSA Urszula Zięba Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2023 r., sprawy ze skarg L.W. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 5 września 2023 r., nr SKO.Pod./4140/758/2023, w przedmiocie łącznego zobowiązania podatkowego za 2022 r. oraz z dnia 5 września 2023 r. nr SKO.Pod./4140/760/2023, w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2022 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia 5 września 2023 r Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało w mocy decyzje Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 10 maja 2023 r ustalające dla Pana L.W. ( dalej Skarżący albo Podatnik) wysokość podatku od nieruchomości położonej w K. przy ul [...] za rok 2022 r w kwocie 13 252 zł, oraz wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego od nieruchomości położonej w K. przy ul [...] za rok 2022 w kwocie 11 634 zł .

Organ I instancji ustalił bowiem, że przedmiotowe nieruchomości oraz inne nieruchomości Podatnika są zajęte na cel wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

W odwołaniu Skarżący wskazał, iż cel mieszkaniowy chroniony Konstytucją RP nie może być narzędziem do manipulacji prawem. Omijanie Konstytucji RP i prawa podstawowego jakim jest u.p.o.l i o.p poprzez zastępowaniem go Prawem Przedsiębiorców jest z naruszeniem i powinno być przedmiotem działania organów ściągania.

Podkreślono, że ustawodawca wyróżnia cel mieszkaniowy jako pojęcie ogólne i nie określa jednoznacznie lecz chroni go na różnych płaszczyznach prawa bez dzielenia na cel mieszkaniowy własny lub najemców. W Polskim Ładzie ustawodawca celowo wyróżnił najem prywatny i działalność gospodarczą dotyczącą najmu mieszkań długoterminowego wyłącznie na cele mieszkaniowe. NSA potwierdziło wielokrotnie, że wynajmujący ma prawo wyboru być lub nie być przedsiębiorcą, niezależnie od ilości posiadanych nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00