Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Oceny środowiskowe w sądach administracyjnych - Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 792/21

Inwestycja polegająca na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej, zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i analizą oddziaływania na środowisko, nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli nie spełnia kryteriów przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, a zarzuty dotyczące braku takiej decyzji nie mogą stanowić podstawy do uchylenia pozwolenia na budowę.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Jan Szuma Protokolant asystent sędziego Barbara Kowalska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Gl 954/20 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 2 czerwca 2020 r. nr IFXIV.7840.11.8.2020 w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2020 r., sygn. II SA/Gl 954/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. B. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 2 czerwca 2020 r. nr IFXIV.7840.11.8.2020 o udzieleniu P. s.p. z o.o. pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej o wysokości 43,30 m., instalacji wewnętrznych - elektrycznej oraz uziemienia, na terenie działki nr [...] w B., przy ul. (...).

Skargę kasacyjną od tego wyroku wniósł J. B. podnosząc zarzut naruszenia:

1) art. 141 § 4 oraz 3 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej P.p.s.a.) poprzez sporządzenie uzasadnienia wyroku bez dokonania jakiejkolwiek oceny obu decyzji pod kątem czy inwestycja, jako przedsięwzięcie wymagała uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W istocie sąd dokonał wadliwie oceny obu decyzji, ponieważ, skupił się tylko i wyłącznie na zgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania terenu,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00