Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.752.2023.2.JMS
Czy prawidłowe jest stanowisko Oddziału, zgodnie z którym prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 marca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą za pośrednictwem zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym oddziału zagranicznego przedsiębiorcy, którego pełna nazwa brzmi: (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce (dalej jako: „Oddział”).
Oddział jest zagranicznym zakładem w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zakładem w rozumieniu art. 5 ust. 1 (…) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oddział posiada ograniczony obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 2 ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych.
X jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Główny przedmiot działalności określony w PKD to (…)- Kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali, (…). Oddział zajmuje się produkcją (…), niewielkich elementów lekkich, tworzonych z (…) wykorzystywanych w wielu branżach, m.in. (…).
Oddział planuje rozpoczęcie stosowania ulgi badawczo-rozwojowej (dalej jako „ulga B+R”), o której mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Opis prowadzonej działalności.
Oddział zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierską i konstruktorską tworzącą nowe metody i rozwiązania techniczne oraz uczestniczącą w specjalistycznych szkoleniach i warsztatach, jak również nowoczesnych targach branżowych. W zakresie działań badawczych i rozwojowych prowadzonych w Oddziale wykorzystywane są specjalistyczne metody i narzędzia, których celem jest skuteczne ulepszanie procesów i technologii stanowiących bazę dla nowych projektów i przekładające się na stosowanie coraz to bardziej specjalistycznych procesów.
Działania badawczo-rozwojowe oddziału nakierunkowane są na prowadzenie wysokospecjalistycznych symulacji zachowania się poszczególnych (…). (…) opracowywane są przy użyciu wysokospecjalistycznego oprogramowania komputerowego, które to reprezentuje sekwencyjną technikę (…) procesu (…), która jest oparta na metodzie (…). Wielowariantowa analiza procesu (…) z wykorzystaniem modelowania (…) dostarcza wielu cennych informacji dotyczących zmian kluczowych parametrów trudnych do uzyskania podczas analizy procesu przemysłowego oraz ich wzajemnego wpływu na siebie, takich jak: rozkłady (…), nacisków oraz parametrów określających zużycie, a także (…).
Na tej podstawie możliwe jest wprowadzenie istotnych zmian w procesie przemysłowym, w celu uzyskania jego stabilności (np. (…)), wielkości i optymalizacji materiału wsadowego, wielkości wkładek (…) i zwiększeniu trwałości oprzyrządowania (…). Wyniki modelowania (…) są podstawą do wprowadzenia korekt w faktycznym procesie przemysłowym.
(…) komputerowa za pomocą oprogramowania potwierdza wyniki obserwacji makroskopowych wskazujących na newralgiczne obszary zużycia narzędzi. Uzyskane wyniki (…) komputerowych wykazują, że precyzyjne zmiany kluczowych parametrów (…), takich jak temperatura wsadu i narzędzi oraz smarowanie, istotnie wpływają na końcowe wartości tych i innych parametrów oraz mogą mieć swoje dalsze konsekwencje, które w znaczącym stopniu mogą być przyczyną przedwczesnego zużywania się narzędzi.
W codziennej pracy pracownicy Oddziału wykorzystują zintegrowany system typu (…), zestaw nowoczesnych narzędzi inżynierskich wspomagających rozwój produktu na każdym jego etapie funkcjonalności, począwszy od koncepcji poprzez projekt techniczny, jego analizę i cyfrową weryfikację, aż po proces wytworzenia. Stosowane jest m.in. następujące oprogramowanie:
-System (…), który daje pracownikowi do dyspozycji i pozwala łączyć różne techniki: (…).
-(…), który jest wykorzystywany do szybkiego i precyzyjnego (…) złożonych, (…) kształtów. Wykorzystuje się go w obszarze, który wykracza poza możliwości tradycyjnego programu (…). W jednym środowisku projektowym obsługuje on (…). Wykorzystując (…) do prezentowania modelu jako wirtualnej (…), możemy ja rzeźbić, deformować oraz dodawać więcej szczegółów. Do tworzenia najbardziej skomplikowanych geometrii, (…) został połączony z urządzeniami haptycznymi (…). (…) te wyposażone w sprzężenie zwrotne, pozwalają na interakcję z modelem w przestrzeni 3D, odbieranie bodźców i czucie przedmiotu podczas obróbki.
Ten intuicyjny sposób modelowania pozwala rozwijać produkt i tym samym znacznie skrócić czas pracy poprzez:
- tworzenie (…);
- generowanie (…);
- analizę (…);
- tworzenie (…).
Przykładowo, dotychczasowe procesy badawczo - rozwojowe skutkowały redukcją wsadu do (…) (oszczędność materiału):
- projekt (…);
- projekt (…);
- projekt (…).
Jednocześnie Oddział prowadzi do kilkunastu projektów badawczo-rozwojowych jednocześnie.
Proces badawczo-rozwojowy przebiega następująco:
a)oddział otrzymuje od klienta wstępny projekt danej części;
b)prowadzone są kilkuetapowe badania (…), których zadaniem jest m.in. zwiększenie wytrzymałości części, zmniejszenie czasu jej produkcji, zmniejszenie wsadu do (…) wymaganego do wyprodukowania danej części (ograniczenie materiału);
c)po zadawalającym zakończeniu prac symulacyjnych prowadzona jest produkcja próbna, której celem jest weryfikacja (…) z rzeczywistością;
d)po pozytywnym zakończeniu produkcji próbnej zmiany wprowadzane są w produkcji seryjnej.
W trakcie (…) wykorzystywana jest wiedza i doświadczenie zgromadzone na przestrzeni lat, która jest stale uzupełniania o wiedzę nabywaną w trakcie realizacji bieżących projektów. Nadrzędnym celem procesu badawczo - rozwojowego jest optymalizacja procesu produkcji, jak i optymalizacja parametrów (…) części samej w sobie. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania (produkty lub procesy). Ulepszenie może w szczególności być związane z zmianami w kształcie wkładki (…), której właścicielem pozostaje klient Oddziału. Jednakże klient Oddziału nie nabywa praw do prac rozwojowych będących podstawą do wprowadzonych zmian. Prace badawczo-rozwojowe Oddziału mają charakter twórczy i prowadzą do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań.
Podkreślenia wymaga, że każdy z prowadzonych projektów charakteryzuje się dużą indywidualnością, która wynika z dużej różnorodności branż obsługiwanych przez Oddział.
Podkreślić należy, że beneficjentem efektu prac badawczo-rozwojowych jest Oddział, gdyż wprowadzenie ulepszenia do produkowanej części, np. w zakresie mniejszego zapotrzebowania na (…) wiąże się z zyskiem finansowym po stronie Oddziału, ponieważ uzyskiwana jest możliwość produkowania tak samo jakościowej części przy zmniejszonych wydatkach na materiały.
Efektem prac badawczo-rozwojowych jest również mniejsze zużycie energii w danym procesie, mniejsza emisja CO2 czy mniejsze zużycie materiałów. Prace badawczo-rozwojowe nakierunkowane są na szybsze, efektywniejsze, bardziej ekologiczne produkowanie wysoce precyzyjnych części z (…) na zlecenie klienta.
Prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w usystematyzowanej formie przez dedykowane działy wyodrębnione w strukturze organizacyjnej Oddziału.
Efekty prac badawczo-rozwojowych są archiwizowane w formie efektów (…) oraz raportów z produkcji testowej.
Właścicielem efektów prac badawczo-rozwojowych, np. sposobu wprowadzania modyfikacji, efektów wprowadzenia różnych zmiennych (np. (…) etc.) jest Oddział.
Wskazania również należy, że:
-Oddział nie posiada statusu centrum badawczo - rozwojowego;
-Oddział nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ani na podstawie decyzji o wsparciu.
W odpowiedzi na wezwanie uzupełniliście Państwo opis zdarzenia przyszłego, następująco:
1.Wnioskodawca w ramach swojej działalności wytwarza odkuwki (…) wg specyfikacji przedstawionej przez klienta. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę ma na celu ulepszenie procesu produkcji. Ulepszenie procesu, prowadzić może do takich efektów jak: zmniejszenie zużycia materiałów, poprawa jakości produktów, wydłużenie cyklu życia narzędzi.
2.Prace polegają na prowadzeniu (…) przy użyciu oprogramowania komputerowego. (…) mają dostarczyć wiedzy, która jest podstawą wprowadzenia korekt w faktycznym procesie przemysłowym, celem jego ulepszenia.
Po zadawalajacym zakończeniu prac (…) prowadzona jest produkcja próbna, której celem jest weryfikacja (…) z rzeczywistością. W razie pozytywnej weryfikacji na etapie produkcji próbnej następuje modyfikacja procesu produkcji seryjnej.
3.Unikatowy charakter rozwiązań stosowanych przez Spółkę ma związek z wykorzystywaniem zaawansowanych narzędzi informatycznych do (…) procesu produkcji. Dzięki temu ograniczany jest zakres testów materiałowych, co prowadzi do obniżenia kosztów oraz czasu trwania całego procesu. Stanowi to przejaw nowatorskiego podejścia do optymalizacji procesu produkcji.
4.Twórczy charakter projektów wskazanych we wniosku przejawia się tym, że każdy produkt wytwarzany przez Wnioskodawcę wymaga indywidualnego podejścia. Z tego względu (…) dotyczące poszczególnych produktów posiadają cechę twórczości, gdyż każdorazowo konieczne jest podjęcie działania nakierowanego na wytworzenie nowego rozwiązania o charakterze optymalizacyjnym. Jednocześnie działań wymagających zaangażowania skomplikowanych narzędzi nie można ocenić w kategorii rutynowych i okresowych zmian.
5.W wyniku prac powstaje nowa wiedza z zakresu przebiegu procesu kucia matrycowego. Wiedza ta obejmuje wpływ zmiany kluczowych parametrów procesu kucia, np. (…).
6.Wiedza i umiejętności stosowane przy produkcji dotychczas oferowanych produktów pozwalają na eliminacje działań, które w przeszłości okazały się nieskuteczne w procesie ulepszenia procesu produkcji. Dzięki temu prace nad optymalizacją procesu produkcji mogą mieć bardziej efektywny charakter.
7.W wyniku prac powstaje nowa wiedza z zakresu przebiegu procesu (…). Wiedza ta obejmuje wpływ zmiany kluczowych parametrów procesu (…), np. (…). W oparciu o nową wiedzę możliwe jest wprowadzenie istotnych zmian w procesie przemysłowym.
8.Usprawnienia sprowadzają się do wprowadzenia istotnych zmian w procesie przemysłowym, w celu uzyskania jego stabilności (np. (…)), wielkości i optymalizacji materiału wsadowego, wielkości wkładek (…) i zwiększeniu trwałości oprzyrządowania (…).
We wniosku wskazano przykładowe efekty prowadzonej działalności B+R, które doprowadziły do redukcji materiału użytego do produkcji danej części (np. projekty (…)).
9.Jak wskazano we wniosku działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona wg stałego uporządkowanego harmonogramu, który obejmuje następujące etapy:
- Oddział otrzymuje od klienta wstępny projekt danej części,
- prowadzone są kilkuetapowe badania (…), których zadaniem jest m.in. zwiększenie wytrzymałości części, zmniejszenie czasu jej produkcji, zmniejszenie wsadu do (…) wymaganego do wyprodukowania danej części (ograniczenie materiału),
- po zadawalającym zakończeniu prac (…), prowadzona jest produkcja próbna, której celem jest weryfikacja (…) z rzeczywistością,
- po pozytywnym zakończeniu produkcji próbnej zmiany wprowadzane są w produkcji seryjnej.
10.Prace dotyczące projektów nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów Wnioskodawcy.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Oddziału, zgodnie z którym prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie oddziału prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzone prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia do korzystania z ulgi B+R.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych działalności badawczo-rozwojowa oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pojęcie badań naukowych zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 27 jako:
-badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W ocenie Oddziału, prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie stanowią badań naukowych.
Z kolei prace rozwojowe zostały zdefiniowane w art. 4a pkt 28 i oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W ocenie Oddziału, prowadzone prace badawczo-rozwojowe spełniają definicję prac rozwojowych.
Uzasadnienie spełnienia definicji prac rozwojowych.
Zgodnie z ustawową definicją prace rozwojowe muszą łącznie spełniać następujące warunki:
a)stanowią działania obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym narzędzi informatycznych lub oprogramowania;
b)wiedza musi być wykorzystywana do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;
c)działania nie mogą mieć charakteru rutynowego i nie mogą stanowić okresowych zmian wprowadzanych do produktów, procesów i usług, nawet jeżeli zmiany te mają charakter ulepszeń.
Punkt A.
W ocenie Oddziału, prowadzone prace badawczo-rozwojowe są przejawem nabywania, łączenia i kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym narzędzi informatycznych i oprogramowania, gdyż:
-każdy projekt cechuje się innymi właściwościami i parametrami, co skutkuje przeprowadzeniem większej ilości analiz i (…) komputerowych, co oznacza powiększanie stanu wiedzy, która wykorzystywana może być w projektach prowadzonych w przyszłości;
-z uwagi na wiele projektów prowadzonych jednocześnie (do kilkunastu) oraz znaczna ilość projektów już zakończonych, Oddział ma możliwość łączenia i kształtowania wiedzy z różnych zakończonych w przeszłości projektów, która wykorzystywana jest do tworzenia nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, procesów i usług;
-w trakcie projektów stosowane są narzędzia informatyczne i oprogramowanie komputerowe, które wprost zostały wskazane jako mogące stanowić element prac rozwojowych.
Punkt B.
W ocenie Oddziału wiedza pozyskiwana w trakcie prac badawczo-rozwojowych jest wykorzystywana do projektowania i tworzenia zmienionych lub ulepszonych produktów i procesów.
Podkreślić należy, że proces badawczo-rozwojowy przebiega następująco:
a)oddział otrzymuje od klienta wstępny projekt danej części;
b)prowadzone są kilkuetapowe badania (…), których zadaniem jest m.in. zwiększenie wytrzymałości części, zmniejszenie czasu jej produkcji, zmniejszenie wsadu do (…) wymaganego do wyprodukowania danej części (ograniczenie materiału);
c)po zadawalającym zakończeniu prac (…) prowadzona jest produkcja próbna, której celem jest weryfikacja (…) z rzeczywistością;
d)po pozytywnym zakończeniu produkcji próbnej zmiany wprowadzane są w produkcji seryjnej.
Z powyższego wynika, że nierozerwalnym elementem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest ich wykorzystanie do projektowania i tworzenia zmienionych lub ulepszonych produktów i procesów.
Punkt C.
W ocenie Oddziału prowadzone działania nie mają charakteru prac rutynowych i zmian okresowych, gdyż każdy realizowany projekt jest odrębny i charakteryzuje się znacznym stopniem indywidualności - części mają różne zastosowanie, produkowane są dla przedsiębiorstw z różnych branż, mają różny stopień skomplikowania ich tworzenia, muszą być odporne na pracę w różnych warunkach fizycznych i chemicznych itp.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Z opisu sprawy wynika, że prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w usystematyzowanej formie przez dedykowane działy wyodrębnione w strukturze organizacyjnej Oddziału, w efekcie prac badawczo-rozwojowych otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania (produkty lub procesy). Prowadzone prace mają charakter twórczy i prowadzą do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań.
Ponadto, prace badawczo-rozwojowe nakierunkowane są na szybsze, efektywniejsze, bardziej ekologiczne produkowanie wysoce precyzyjnych części z (…) na zlecenie klienta.
Zatem, w ocenie tut. Organu, prowadzone przez Państwa prace badawczo-rozwojowe, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia Państwa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego, podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right