Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.678.2023.2.DK

Ocena skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przedstawione we wniosku projekty stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przedstawione we wniosku projekty stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 14 grudnia 2023 r. wpłynął wniosek z 14 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania za działalność badawczo-rozwojową przedstawionych w opisie stanu faktycznego projektów oraz możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Uzupełnili go Państwo pismem z 22 lutego 2024 r.(data wpływu 22 lutego 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sp. z o.o. z siedzibą w (…), numer KRS: (…) (dalej: Spółka, Wnioskodawca) posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Spółka prowadzi działalność gospodarczą od (...) r. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy opiera się przede wszystkim na projektowaniu i budowie maszyn oraz kompleksowych linii montażowych/ produkcyjnych.

Od (…) roku Spółka dostarcza na polski i światowy rynek nowoczesne rozwiązania z branży automatyki przemysłowej. Wnioskodawca pracuje dla producentów części i podzespołów motoryzacyjnych, producentów AGD, przemysłu elektromaszynowego oraz wielu innych sektorów przemysłowych. W ofercie Wnioskodawcy znajdują się m.in. następujące produkty/ usługi:

  • Projektowanie i budowa stanowisk zrobotyzowanych mających za zadanie zautomatyzować procesy technologiczne odbywające się w danym przedsiębiorstwie, a tym samym przyspieszyć i usprawnić procesy produkcyjne, zwiększając jednocześnie powtarzalność jakości produktu.
  • Projektowanie i budowa linii montażowych - w ramach skomplikowanego i wieloetapowego procesu, przy wykorzystaniu wiedzy z różnych dziedzin automatyki przemysłowej Spółka opracowuje autorskie rozwiązania dopasowane do potrzeb klientów.
  • Projektowanie i produkcja maszyn testujących, pomiarowych, stanowisk kontrolnych z systemami kontroli wizyjnej - w tym zakresie Spółka dostarcza niezawodne rozwiązania technologiczne, w pełni odpowiadające potrzebom i wymogom klientów.

Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji konsumentów, co sprawia, że prowadzenie działalności badawczo - rozwojowej (dalej: B+R) jest nieodzownym elementem prowadzenia biznesu Wnioskodawcy. Certyfikat ISO 9001, który Wnioskodawca otrzymał w 2006 r., jest potwierdzeniem najwyższych standardów jakości, jakimi może poszczycić się firma z branży budowy maszyn. Wyróżnienie to obliguje Spółkę do ciągłego rozwoju oraz tworzenia produktów, które spełnią wysokie wymagania klientów.

Produkty wykonywane są tylko z najwyższej jakości materiałów i komponentów oraz technologii. Realizowane przez Spółkę działania B+R polegają między innymi na poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, a w konsekwencji wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek. Od (…) r. Wnioskodawca współpracuje z (…) w zakresie realizacji projektów dotyczących opracowania innowacyjnych technologii i produktów oraz organizacji staży dla studentów. Ponadto obecnie Spółka jest w trakcie realizacji unijnego projektu badawczego w kooperacji z (…). Zgodnie ze strukturą organizacyjną Spółki przyjętą w formie uchwały Zarządu, działalność Spółki jest podzielona na Zespoły rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje.

Działalność badawczo-rozwojowa jest realizowana przez wyspecjalizowanych pracowników należących do następujących Zespołów: (...)

W przeważającej większości działalność B+R podejmowana przez Spółkę polega na projektowaniu oraz wytwarzaniu nowatorskich maszyn/ urządzeń/ linii produkcyjnych/ montażowych pod konkretne wymagania klienta - produkcja prototypowa. Poprzez produkcję prototypową Spółka rozumie opracowywanie zupełnie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń zakończone przeprowadzeniem pełnego procesu wdrażania pierwszego egzemplarza nowego wyrobu. Jeżeli wytworzony prototyp spełnia wszystkie wymagania tj. przeszedł pozytywnie wszystkie testy i próby, zostaje on sprzedany klientowi (zgodnie ze złożonym przez klienta zamówieniem). Spółka ze względu na charakter swojej przedmiotowej działalności nie prowadzi produkcji seryjnej, w związku z czym zaprojektowany oraz wykonany produkt prototypowy nie zostaje wdrożony do masowej produkcji, jednak przyczynia się do poszerzenia wiedzy oraz możliwości ofertowej Spółki, a także może być w przyszłości odtworzony w przypadku zainteresowania jego zakupem przez kolejnych klientów. Projekty B+R, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego.

Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:

  • Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
  • Faza 2: Zasadnicze prace nad rozwojem nowego produktu,
  • Faza 3: Weryfikacja rozwiązania oraz wdrożenie do wykorzystania.

W ramach fazy 1 realizowane są prace koncepcyjne oraz przygotowywanie wstępnego projektu urządzenia/ maszyny/ linii montażowej/produkcyjnej, w trakcie którego konstruktorzy opracowują ogólne cechy oraz funkcjonalności, spełniające wytyczne otrzymane od klienta. Podstawową trudnością etapu pierwszego jest przede wszystkim przeprowadzenie przez pracowników Spółki analizy technicznej pod kątem możliwości spełnienia wymagań sformułowanych przez zamawiającego, a także wstępnej oceny niezbędnych do wykorzystania materiałów/technologii, wraz z przygotowaniem wstępnych rysunków technicznych. Projektowanie odbywa się zgodnie z zasadą (…) oraz z wykorzystaniem specjalistycznych komputerowych narzędzi projektowania: (…). Ponadto, na tym etapie analizowane są koszty potencjalnej przyszłej produkcji, orientacyjna czasochłonność projektu oraz potencjalne uwarunkowania techniczne rozważanego urządzenia. Spółka na tym etapie ponosi koszty w postaci: wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków) oraz surowców i materiałów niezbędnych do realizacji prac koncepcyjnych oraz wstępnego projektowania.

Faza 2 rozpoczyna się po zaakceptowaniu ogólnych rozwiązań do dalszego procedowania. W jej ramach realizowane jest projektowanie urządzenia od strony konstrukcyjnej, mechanicznej, pneumatycznej, elektrycznej oraz automatycznej (w tym stworzenie oprogramowania) oraz sporządzenie kompletnej dokumentacji, w tym technicznej i wykonawczej, technicznoruchowej, analizy ryzyka oraz innej dokumentacji specyficznej dla konkretnego urządzenia. Podczas tworzenia schematów elektrycznych wykorzystywane jest oprogramowanie (…). Spółka na tym etapie ponosi koszty w postaci wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków) oraz surowców i materiałów niezbędnych do realizacji prac projektowych, a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w realizację projektu.

W fazie 3 następuje wewnętrzna walidacja, tj. ocena zgodności produktu (urządzenia/ maszyny/ linii montażowej/ produkcyjnej) z wymaganiami oraz założeniami projektowymi. Realizowane są testy funkcjonalne jednoznacznie określające zgodność (lub ewentualny brak zgodności) produktu z założeniami projektowymi.

Dodatkowo, produkty mogą podlegać wstępnej ocenie ze strony przedstawicieli zamawiającego. W przypadku zidentyfikowania niezgodności z wytycznymi wpływającymi na konieczność modyfikacji opracowanego rozwiązania, pracownicy Spółki opracowują także niezbędne modyfikacje i poprawki. Jest to wynikiem naturalnej konsekwencji budowania produktu prototypowego oraz braku możliwości zasymulowania wszystkich jego elementów na etapie 1 oraz 2 realizacji projektu. W konsekwencji, zespół inżynierów jest zaangażowany we wdrażanie kolejnych poprawek aż do uzyskania pełnej zgodności wytworzonego produktu z założeniami projektu i wymaganiami klienta. Następnie wykonywana jest instalacja opracowanego urządzenia i dostosowanie go do środowiska pracy klienta. Na etap ten składa się przeprowadzenie testów funkcjonalnych w warunkach pracy urządzenia, uruchomienie produktu oraz implementacja poprawek służących finalnemu dostosowaniu produktu do wymagań klienta. Z pracami realizowanymi w ramach niniejszego etapu wiążą się następujące koszty: wynagrodzenia pracowników (inżynierów, konstruktorów, automatyków), zakup surowców, materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania testów funkcjonalnych oraz do wdrożenia modyfikacji prototypu urządzenia, a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych do projektu. W konsekwencji należy podkreślić, że działalność B+R prowadzona przez Spółkę ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego tworzony jest projekt oraz wyznaczani są pracownicy, których zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie danego produktu (maszyny/ urządzenia/ linii produkcyjnej czy montażowej). Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Spółki, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu.

Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań zgodnie z zapotrzebowaniem rynku (w zakresie nowych produktów) czy też zgodnie z zapotrzebowaniem wewnętrznym Spółki (w zakresie innowacji procesu produkcji). W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania (produkty lub procesy). Niniejszy wniosek dotyczy nowych produktów powstałych w wyniku podjętych prac B+R, opracowanych na indywidualne zamówienie kontrahenta, takich jak:

Projekty linii produkcyjnej siedzeń samochodowych:

  • linia do montażu (…)
  • linia do montażu (…)
  • linia do montażu (…)

Projekty rozpoczęły się w 2016 r. i zakończyły w 2017 r. Polegały one na zaprojektowaniu i wykonaniu nowatorskiej linii produkcyjnej do montażu wstępnego, finalnego oraz testowania zmontowanych na niej struktur (…). Linia montażowa musiała zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta, wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej, autorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Następnie wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, dobór odpowiednich komponentów i montaż prototypowych linii produkcyjnych, oprogramowanie sterowników, wykonanie autorskiego oprogramowania do testowania wyprodukowanych (…), uruchomienie przeprowadzenie badań odbiorowych. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typu produktów z zakładaną wydajnością.

Projekty stanowisk do montażu poduszek powietrznych:

  • stanowisko automatycznego składania (…) - projekt rozpoczął się i zakończył w 2017 roku. Polegał on na zaprojektowaniu, wykonaniu i uruchomieniu nowatorskich maszyn do montażu (…). Maszyny były częścią linii montażu. Maszyny musiały zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej, autorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Następnie wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, dopasowanie komponentów handlowych i montaż prototypowych maszyn produkcyjnych, oprogramowanie sterowników i czujników wizyjnych (kamer). W maszynach użyto (…), w jednej z maszyn połączono proces (…), co poprawiło wydajność i obniżyło koszty. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typ produktów w wysokiej jakości i z zakładaną wydajnością.
  • stanowisko automatycznego (…) - projekt rozpoczął się w 2017 roku, przekazanie do klienta nastąpiło w 2018 roku. Polegał on na zaprojektowaniu, wykonaniu i uruchomieniu nowatorskiej maszyny do specjalnego składania (…). Maszyna była częścią linii montażu. Maszyna musiała zapewnić prawidłowy proces (…) z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej, autorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Następnie wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych i montaż prototypowych maszyn produkcyjnych i oprogramowanie sterowników. Użycie (…). Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typu produktów w wysokiej jakości i z zakładaną wydajnością.

Linia montażu modułów (…):

  • linia montażu modułów (…) - projekt rozpoczął się w 2016 r. i zakończył w 2017 r. Polegał on na zaprojektowaniu i wykonaniu nowatorskiej linii produkcyjnej (…). Linia montażowa miała zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta, wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Wśród zastosowanych rozwiązań znajdowało się niekonwencjonalne rozwiązanie, polegające na umieszczeniu (…). Autorskie oprogramowanie (…). Kolejnymi etapami po wykonaniu projektu było wyprodukowanie na jego podstawie części składowych, weryfikację i dobór komponentów handlowych oraz montaż prototypowej linii produkcyjnej i oprogramowanie sterowników. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typu produktów z zakładaną wydajnością.
  • linia montażu modułów (…) - projekt rozpoczął się w 2017 r. i zakończył w 2018 r. Polegał on na zaprojektowaniu i wykonaniu nowatorskiej linii produkcyjnej do (…). Linia montażowa miała zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta, wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Wśród zastosowanych rozwiązań znajdowało się autorskie rozwiązanie, polegające na (…). Nowatorskie oprogramowanie umożliwiało kontrolę (…) oraz poprawności komponentów składowych, przy użyciu (…). Kolejnymi etapami po wykonaniu projektu było wyprodukowanie na jego podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych oraz montaż prototypowej linii produkcyjnej i oprogramowanie sterowników. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typu produktów z zakładaną wydajnością.
  • manualno-automatyczna maszyna składająca (…) - projekt rozpoczął się w 2017r. i zakończył w 2018r. Polegał on na zaprojektowaniu i wykonaniu innowacyjnej maszyny składającej (…). Zadaniem maszyny było zapewnienie prawidłowego procesu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta, wymogów jakościowych oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie autorskiej technologii połączenia składania manualnego i automatycznego (…). Innowacyjne połączenie zastosowania wskaźników optycznych, narzędzi automatycznego składania oraz czujników wizyjnych pozwoliło na zaprojektowanie maszyny do unikalnego typu składania (…). Kolejnymi etapami po wykonaniu projektu było wyprodukowanie na jego podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych oraz montaż maszyny i oprogramowanie sterownika. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typu produktów z zakładaną wydajnością.
  • stanowisko do kontroli końcowej gotowego (…) - projekt rozpoczął się w 2017 roku, zakończył się w 2018 roku, polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu stanowiska do kontroli końcowej gotowego (…). Stanowisko kontrolne musiało zapewnić taki sam sposób mocowania modułu (…) jak w montowanych samochodach. Wszystkie pomiary gabarytów modułów (…) realizowane były za pomocą czujników cyfrowych, uwzględniając parametry z dokumentacji technicznej klienta. Zakres projektu obejmował opracowanie szczegółowego procesu kontroli oraz wykonanie nowatorskiej autorskiej dokumentacji technicznej, na podstawie której zostały wyprodukowane części składowe stanowiska. Kolejnym etapem był dobór odpowiednich części oraz montaż, wykonanie autorskiego oprogramowania do testów modułów (…), uruchomienie stanowiska u klienta oraz przeprowadzenie odbioru stanowiska. Wyżej wymienione czynności stworzyły funkcjonalną maszynę, która pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typu (…) z zakładaną wydajnością.

Projekty linii produkcyjnych do podzespołów silników elektrycznych:

  • linia montażowa (…) - projekt rozpoczęto w 2016 r. - zakończono w 2018 r. Linia montażowa musiała zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej, autorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Następnie wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, weryfikację i analizę komponentów i montaż prototypowej linii produkcyjnej, oprogramowanie sterowników, wykonanie autorskiego oprogramowania (…) oraz uruchomienie i przeprowadzenie badań odbiorowych. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję ze zwiększoną wydajnością i dokładniejszą kontrolą (…) oraz kontrolę (…) w stosunku do pierwotnie zakładanej koncepcji pomiaru wykonywanego ręcznie przez operatora.
  • linia montażu końcowego silnika (…) - projekt rozpoczęto w 2017 r. i zakończono w 2018 r. Linia montażowa musiała zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta, wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej, autorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Następnie wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych i montaż prototypowej linii produkcyjnej, oprogramowanie sterowników, wykonanie autorskiego sposobu (…) oraz uruchomienie i przeprowadzenie badań odbiorowych. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję ze zwiększoną wydajnością i większą automatyzacją procesów montażowych w stosunku do pierwotnie zakładanej koncepcji (…).
  • półautomatyczna linia montażu silników (…) - projekt rozpoczęto w 2017 r., a zakończono w 2018 r. Linia montażowa musiała zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej, autorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Następnie wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych i montaż prototypowej linii produkcyjnej, oprogramowanie sterowników, wykonanie autorskiego oprogramowania do wykonania testu funkcji (…) oraz uruchomienie i przeprowadzenie badań odbiorowych. Realizacja w/w projektu pozwoliła naszemu klientowi uruchomić nowoczesną produkcję ze zwiększoną wydajnością i większą automatyzacją procesów montażowych.

Projekty linii do montażu (…):

  • linia montażu końcowego (…) tj. linia paletowa do montażu (…). Linia produkcyjna wyposażona w dwanaście stanowisk (7 automatycznych i 5 półautomatycznych) z wykorzystaniem systemu paletowego to transportu produktów pomiędzy stanowiskami. Zakres prac obejmował stworzenie innowacyjnego i autorskiego projektu maszyn wchodzących w skład linii, przygotowanie dokumentacji wykonawczej, schematów elektrycznych i pneumatycznych oraz dokumentacji technicznoruchowej. Kolejnymi etapami było wykonanie części składowych maszyn, zakup elementów, montaż ,wykonanie autorskiego programu na sterowniku (…), testy i parametryzacja procesów produkcyjnych. Na linii wykorzystano między innymi dedykowane systemy automatycznego (…). Na jednej ze stacji został zaprojektowany i wdrożony innowacyjny system automatycznego (…). Po wdrożeniu linii produkcyjnej, klient mógł uruchomić produkcję (…) z zakładaną wydajnością i spełniających wymagania specyfikacji.
  • linia montażu wałka w technologii (…)- projekt rozpoczął się w 2016 r. i zakończył w 2017 r., polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu linii do montażu (…) w technologii (…) oraz specjalnego zestawu narzędzi sprawdzających dla kolejnych etapów montażu. Lina montażowa musiała zapewnić prawidłowość procesu prasowania elementów (…), przy uwzględnieniu wszystkich parametrów wynikających ze specyfikacji klienta. Zakres prac obejmował stworzenie innowacyjnego i autorskiego projektu maszyn wchodzących w skład linii, przygotowanie dokumentacji wykonawczej, schematów elektrycznych i pneumatycznych oraz dokumentacji techniczno-ruchowej. Kolejnymi etapami było wykonanie części składowych maszyn, zakup odpowiednich elementów, montaż , wykonanie autorskiego programu na sterowniku maszynowym (…), testy i parametryzacja procesów produkcyjnych .Dzięki zastosowaniu monolitycznych (…) o zwiększonej sztywności oraz specjalnemu projektowi (…) udało się zwiększyć poziom dokładności.

Projekty linii do systemów paliwowych:

  • linia montażowa do produkcji zespołu (…) wraz z oprzyrządowaniem do kontroli (…) – projekt rozpoczął się w 2016 r. i zakończył w 2017 r. Polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu nowatorskiej linii produkcyjnej do montażu (…). Linia montażowa musiała zapewnić prawidłowy proces montażu z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych montowanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował opracowanie szczegółowego procesu technologicznego oraz wykonanie nowatorskiej, autorskiej projektowej dokumentacji technicznej. Następnie wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, analizę i dobór komponentów handlowych i montaż prototypowej linii produkcyjnej, oprogramowanie sterowników, wykonanie autorskiego oprogramowania do testowania wyprodukowanych zespołów (…), uruchomienie i przeprowadzenie badań odbiorowych. Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić produkcję nowego typu produktów z zakładaną wydajnością.
  • linia do montażu modułów (…) związanych z kontrolą emisji zanieczyszczeń z dodatkową kontrolą użycia (…)- projekt rozpoczął się w 2017 roku, zakończył się w 2018 roku. Linia produkcyjna wyposażona w pięć stanowisk półautomatycznych wraz z systemami dostarczania i transportowania komponentów pomiędzy stanowiskami do montażu produktów według specyfikacji klienta. Na jednej z maszyn wykorzystano system rozkładu (…) na skomplikowanej powierzchni produktu z wykorzystaniem robota. Na kolejnej stacji zaprojektowano innowacyjny system do testu (…) produktu. Zakres prac obejmował stworzenie innowacyjnego i autorskiego projektu maszyn wchodzących w skład linii, przygotowanie dokumentacji wykonawczej, schematów elektrycznych i pneumatycznych oraz dokumentacji techniczno-ruchowej. Kolejnymi etapami było wykonanie części składowych maszyn, dobór pozostałych elementów, montaż, wykonanie autorskiego programu na sterowniku maszynowym (…), testy i parametryzacja procesów produkcyjnych.

- łącznie zwanych dalej Produktami/ Projektami.

Prace badawczo-rozwojowe w ramach wskazanych powyżej Projektów nie były związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym produkcie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Spółkę rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach wskazanych powyżej Projektów zawsze zmierzały do opracowania/ wytworzenia rozwiązania/ produktu niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących. Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opisanym powyżej cyklem projektowym, z uwzględnieniem opracowanego harmonogramu, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R Wnioskodawca jako odrębny podatnik podatku dochodowego zamierza dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2022.2587 t.j. z dnia 2023.02.01, dalej: ustawa o CIT), tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) za 2017 r. (poprzez korektę zeznania CIT-8 za 2017 r.) W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębniał na bieżąco tj. w okresie prowadzenia działalności B+R, w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności B+R.

Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że w 2017 r.:

  • w ewidencji rachunkowej wyodrębniał koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w korekcie zeznania podatkowego za 2017 r., w którym to roku działalność B+R była realizowana,
  • nie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT,
  • Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,
  • Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
  • Koszty kwalifikowane nie zostały/ nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

1. Jaką konkretnie wiedzę istniejącą (z jakiej dziedziny/ dyscypliny) wykorzystują Państwo do tworzenia nowych Projektów?

Do realizacji prac B+R w ramach Projektów Wnioskodawca wykorzystuje szeroką wiedzę techniczną z takich dziedzin jak: inżynieria mechaniczna, elektryczna oraz wiedza z branży informatycznej, w szczególności w zakresie tworzenia oprogramowania przemysłowego.

2. Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac będących przedmiotem wniosku?

Rozpoczynając prace B+R, o których mowa we Wniosku o interpretację, Spółka zatrudniała wykwalifikowaną kadrę inżynierską i managerską, dysponującą wiedzą zdobytą podczas studiów wyższych (m.in. politechnicznych), specjalizującą się w szczególności w projektowaniu i budowie maszyn oraz kompleksowych linii montażowych. Ponadto dla Wnioskodawcy kluczowy był i jest ciągły rozwój, dlatego Spółka stawiała i stawia na rozwój pracowników umożliwiając im systematycznie dokształcanie poprzez udział w szkoleniach, kursach czy warsztatach branżowych. W wyniku prowadzonych przez Spółkę prac B+R, Wnioskodawca pozyskał specjalistyczną praktyczną wiedzę w zakresie projektowania maszyn, urządzeń czy całych linii produkcyjnych i montażowych oraz w zakresie badania prototypów. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, że w ramach prowadzonych prac B+R Wnioskodawca nawiązywał współpracę z jednostkami naukowymi (…), co dało Wnioskodawcy możliwość pozyskania wiedzy eksperckiej w ramach dziedzin objętych pracami B+R.

3. Czy w wyniku prowadzonych przez Państwa prac powstanie nowa wiedza? Z jakiej dziedziny, dyscypliny?

Wnioskodawca potwierdza, że prowadzone prace B+R w ramach Projektów opisanych w treści Wniosku o interpretację przyczyniają się do powstania nowej wiedzy w obszarze inżynierii mechanicznej, elektrycznej, analizy danych oraz innowacyjnych technologii oprogramowania. Powstała w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę prac B+R wiedza jest zapisywana i archiwizowana w dziale technicznym Spółki, w celu jej dalszego wykorzystania w ramach kolejnych prac.

4. Jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają wyniki Państwa prac od już istniejących rozwiązań?

Należy wskazać, że w wyniku prowadzonych prac B+R, w ramach Projektów będących przedmiotem niniejszego Wniosku o interpretację każdorazowo powstały prototypowe maszyny/ urządzenia/ linie produkcyjne czy montażowe wyróżniające się pod względem wydajności, ergonomii, niezawodności czy zastosowanych wymogów bezpieczeństwa. Przykładami innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w poszczególnych produktach opracowanych w ramach Projektów są następujące usprawnienia:

  • w jednej z maszyn połączono proces składania (…), co poprawiło wydajność i obniżyło koszty produkcji;
  • niekonwencjonalne rozwiązanie (autorskie oprogramowanie) polegające na umieszczeniu (…) w celu sprawdzanie kształtu modułu;
  • autorskie rozwiązanie polegające na zastosowaniu (…) - nowatorskie oprogramowanie umożliwiało kontrolę nitowania oraz poprawności komponentów składowych, przy użyciu profilometru laserowego;
  • autorska technologia połączenia składania manualnego i automatycznego (…)(innowacyjne połączenie zastosowania (…));
  • autorskie oprogramowanie do pomiaru (…), wykonanie dedykowanego narzędzia ułatwiającego montaż magnesów w poprawnej orientacji biegunowości względem siebie;
  • autorskie oprogramowanie do wykonania testu funkcji silników (…) uwzględniającego jego wizualizację i parametryzację danych;
  • na jednej ze stacji zaprojektowano i wdrożono innowacyjny system automatycznego (…)
  • zastosowanie monolitycznych korpusów (…) o zwiększonej sztywności oraz specjalny projekt (…);
  • zaprojektowano innowacyjny system do testu (…) produktu.

5. Czy prace dotyczące prowadzonych Projektów obejmują/będą obejmowały rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do Państwa produktów/usług, nawet jeżeli mają charakter ulepszeń?

Wnioskodawca wskazuje, że prace dotyczące prowadzonych Projektów nie obejmowały rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów Spółki, nawet jeżeli te zmiany miały charakter ulepszeń.

6. Czy w ramach realizacji prowadzonych Projektów wykonywane są/będą wyłącznie prace polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany maja charakter ulepszeń?

Wnioskodawca potwierdza, że w ramach realizacji prowadzonych Projektów wykonywane były wyłącznie prace polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych i montażowych), z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

7. Czy w ramach realizacji prowadzonych Projektów, Faza 3 cyklu projektowego - „Weryfikacja rozwiązania oraz wdrożenia do wykorzystania” nie stanowi i nie będzie stanowić czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już Projektów/produktów/usług?

Wnioskodawca wskazuje, że prace prowadzone w Fazie 3 opisanego we Wniosku o interpretację cyklu projektowego są pracami o charakterze twórczym i polegają w głównej mierze na testowaniu prototypu i wprowadzaniu do niego koniecznych zmian/ modyfikacji (niebędących rutynowymi i okresowymi zmianami), aby wytworzone urządzenie/ maszyna/ linia produkcyjna czy montażowa działała zgodnie z projektem opracowanym w ramach prac B+R. Testy odbywają się zarówno w środowisku testowym, jak i w środowisku produkcyjnym tj. w miejscu, gdzie faktycznie wytworzony prototyp będzie wykorzystywany po zakończeniu prac B+R. Podsumowując, Faza 3 opisana w treści Wniosku o interpretację jest nieodłączną częścią prac B+R prowadzących do wytworzenia prototypu nowego produktu (maszyny, urządzenia, linii produkcyjnej czy montażowej) i bez przeprowadzenia tej fazy realizowany projekt pozostałby niedokończony. Tym samym prace B+R realizowane w ramach Fazy 3 cyklu projektowego stosowanego przez Wnioskodawcę nie są wdrożeniem wyników prac badawczo-rozwojowych, a ich dokończeniem. Dopiero zakończenie Fazy 3 cyklu projektowego pozwoli na ewentualne wdrożenie danego projektu do produkcji (aczkolwiek, jak wskazano w treści Wniosku o interpretację, działalność Spółki opiera się w głównej mierze o produkcję prototypową).

8. Czy ponoszone przez Państwa koszty związane z prowadzonymi Projektami spełniają wszystkie warunki z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Wnioskodawca potwierdza, że koszty związane z prowadzonymi Projektami spełniają wszystkie warunki z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace tj. Projekty, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach realizowanych Projektów stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Obecnie zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została przedstawiona w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U.2022.574 t.j) (dalej: "PSWiN").

Przez badania naukowe zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN:

  • badania podstawowe
  • prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  • badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN, przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z kolei w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r. prace rozwojowe oznaczały nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez ustawodawcę, nowelizacja od 1 października 2018 r. art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z tymi obowiązującymi w Prawie o SWiN. Ponadto, wprowadzenie nowych definicji związane było z koniecznością rozgraniczenia działalności artystycznej od naukowej i prac rozwojowych: „Jednocześnie projekt przesądza, że badania naukowe i prace rozwojowe prowadzi się w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych, a twórczość artystyczną - w dziedzinie sztuki i dyscyplinach artystycznych” (str. 11 Uzasadnienia).

Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, dokonana zmiana treści art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT miała charakter wyłącznie doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje, nie zmieniając jednocześnie ich zakresu. Nadrzędnym celem wprowadzenia nowych definicji miało być bowiem jasne rozróżnienie działalności naukowej i prac rozwojowych od działalności artystycznej. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.558.2018.2.BM), w której podzielone zostało stanowisko wnioskodawcy, że zmiana definicji działalności badawczo-rozwojowej poprzez wyłączenie z niej przykładowego wymienienia przejawów prac rozwojowych, tj. opracowywania prototypów, projektów pilotażowych, testowania i walidacji nowych lub ulepszonych rozwiązań stanowi jedynie jej uproszczenie, nie zmieniając zakresu.

Jak wynika z analizy powyższych przepisów, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:

  • prace muszą mieć charakter twórczy,
  • działalność B+R prowadzona przez Wnioskodawcę, w tym w ramach poszczególnych projektów, musi mieć charakter systematyczny,
  • Spółka nabywa i wykorzystuje wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów, procesów lub usług,
  • prace w ramach projektu nie są działalnością rutynową i okresową.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo "twórczy" oznacza "mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny". W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: "Objaśnienia") we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa "twórczy" wskazano: "W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia".

W ocenie Wnioskodawcy, działalność B+R w ramach realizowanych Projektów ma charakter twórczy - zatrudnieni pracownicy opracowują nowe produkty, udoskonalają już istniejące, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością wytwarzanych produktów.

Ponadto rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:

  • jest odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - rezultatem prac B+R jest wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów,
  • ma charakter indywidualny - nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Spółki kreatywności;
  • ma charakter oryginalny - wprowadzone produkty mają niepowtarzalny charakter. Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają więc charakter twórczy i są ukierunkowane na stworzenie nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizację stosowanych metod produkcji.

Zgodnie z wydanymi Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa opisana w treści stanu faktycznego (w zakresie Projektów) była prowadzona w sposób systematyczny, zgodnie z przyjętym cyklem projektowym, w oparciu o uzgodniony plan oraz harmonogram. Działania te mają charakter regularny. W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności. W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki spełnia definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów (projektowania nowych produktów, wprowadzenia nowych procesów technologicznych) oraz unowocześnianie istniejących produktów. Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę nie były i nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia produktów posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach prowadzonego projektu wprowadza zmiany do istniejących już produktów.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT oraz wynikające z definicji prac rozwojowych w PSWiN. Mając na uwadze powyższe, realizowane Projekty wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ miały charakter twórczy, nie wprowadzały zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, były prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach wskazanych we wniosku Projektów spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję działalności B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy wskazać, że Organ przyjął za Spółką, że spełnia ona wszystkie warunki z art. 18d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”)

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 updop:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b) badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c) badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Natomiast w art. 4a pkt 28 updop, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., wskazano że:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z dnia 1 października 2018 r.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz.U z 2023 r., poz. 742):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.:

Od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi".

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie zadanego pytania wskazać należy, że w celu stwierdzenia czy Państwa działalność spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano), przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z przedstawionego we wniosku opisy sprawy wynika, że Państwa działalność gospodarcza opiera się przede wszystkim na projektowaniu i budowie maszyn oraz kompleksowych linii montażowych/produkcyjnych. Od (…) roku Spółka dostarcza na polski i światowy rynek nowoczesne rozwiązania z branży automatyki przemysłowej. Wnioskodawca pracuje dla producentów części i podzespołów motoryzacyjnych, producentów AGD, przemysłu elektromaszynowego oraz wielu innych sektorów przemysłowych. W przeważającej większości działalność B+R podejmowana przez Spółkę polega na projektowaniu oraz wytwarzaniu nowatorskich maszyn/urządzeń/ linii produkcyjnych/ montażowych pod konkretne wymagania klienta - produkcja prototypowa. Poprzez produkcję prototypową Spółka rozumie opracowywanie zupełnie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń zakończone przeprowadzeniem pełnego procesu wdrażania pierwszego egzemplarza nowego wyrobu. Spółka ze względu na charakter swojej przedmiotowej działalności nie prowadzi produkcji seryjnej, w związku z czym zaprojektowany oraz wykonany produkt prototypowy nie zostaje wdrożony do masowej produkcji, jednak przyczynia się do poszerzenia wiedzy oraz możliwości ofertowej Spółki, a także może być w przyszłości odtworzony w przypadku zainteresowania jego zakupem przez kolejnych klientów. Spółka zaznacza również, że projekty B+R, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego. Powstała w ramach prowadzonych przez Spółkę prac B+R wiedza jest zapisywana i archiwizowana w dziale technicznym Spółki, w celu jej dalszego wykorzystania w ramach kolejnych prac.

W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębniał na bieżąco tj. w okresie prowadzenia działalności B+R, w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności badawczo - rozwojowej.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Wobec powyższego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że prace badawczo-rozwojowe w ramach wskazanych powyżej Projektów nie były związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym produkcie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Spółkę rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Prace B+R realizowane w ramach wskazanych w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Projektów zawsze zmierzały do opracowania/ wytworzenia rozwiązania/ produktu niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących. Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań.

Spółka również wskazuje, że w wyniku prowadzonych prac B+R, w ramach Projektów będących przedmiotem niniejszego wniosku każdorazowo powstały prototypowe maszyny/ urządzenia/ linie produkcyjne czy montażowe wyróżniające się pod względem wydajności, ergonomii, niezawodności czy zastosowanych wymogów bezpieczeństwa. Przykładami innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w poszczególnych produktach opracowanych w ramach Projektów są następujące usprawnienia:

  • w jednej z maszyn połączono proces składania (…), co poprawiło wydajność i obniżyło koszty produkcji;
  • niekonwencjonalne rozwiązanie (autorskie oprogramowanie) polegające na umieszczeniu (…) w celu sprawdzanie kształtu modułu;
  • autorskie rozwiązanie polegające na zastosowaniu (…) - nowatorskie oprogramowanie umożliwiało kontrolę nitowania oraz poprawności komponentów składowych, przy użyciu profilometru laserowego;
  • autorska technologia połączenia składania manualnego i automatycznego (…) (innowacyjne połączenie zastosowania (…));
  • autorskie oprogramowanie do pomiaru (…), wykonanie dedykowanego narzędzia ułatwiającego montaż magnesów w poprawnej orientacji biegunowości względem siebie;
  • autorskie oprogramowanie do wykonania testu funkcji silników (…) uwzględniającego jego wizualizację i parametryzację danych;
  • na jednej ze stacji zaprojektowano i wdrożono innowacyjny system automatycznego (…)
  • zastosowanie monolitycznych korpusów (…) o zwiększonej sztywności oraz specjalny projekt (…);
  • zaprojektowano innowacyjny system do testu (…) produktu.

Zatem działalność, którą Państwa Spółka prowadzi w zakresie tworzenia innowacyjnych prototypowych maszyny/ urządzeń/ linii produkcyjnych czy montażowych, ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Z opisu sprawy wynika, że działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opisanym powyżej cyklem projektowym, z uwzględnieniem opracowanego harmonogramu, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.

Standardowy cykl projektowy Spółki składa się z zasadniczo następujących faz:

  • Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
  • Faza 2: Zasadnicze prace nad rozwojem nowego produktu,
  • Faza 3: Weryfikacja rozwiązania oraz wdrożenie do wykorzystania.

W celu opracowania konkretnego produktu tworzony jest projekt oraz wyznaczani są pracownicy, których zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie danego produktu (maszyny/ urządzenia/ linii produkcyjnej czy montażowej). Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Spółki, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu.

Powyższe potwierdza zatem, że spełnione jest przez Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z Państwa uzupełnienia wynika, że w rezultacie prowadzonych przez Spółkę prac B+R, pozyskujecie Państwo specjalistyczną praktyczną wiedzę w zakresie projektowania maszyn, urządzeń czy całych linii produkcyjnych i montażowych oraz w zakresie badania prototypów. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, że w ramach prowadzonych prac B+R Spółka nawiązywała współpracę z jednostkami naukowymi (…), co dało Spółce możliwość pozyskania wiedzy eksperckiej w ramach dziedzin objętych pracami B+R.

Potwierdzacie Państwo również, że prowadzone prace B+R w ramach Projektów opisanych w treści wniosku przyczyniają się do powstania nowej wiedzy w obszarze inżynierii mechanicznej, elektrycznej, analizy danych oraz innowacyjnych technologii oprogramowania. Powstała w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę prac B+R wiedza jest zapisywana i archiwizowana w dziale technicznym Spółki, w celu jej dalszego wykorzystania w ramach kolejnych prac.

W związku z posiadaną/poszerzaną/zdobywaną wiedzą powstają nowe/innowacyjne produkty.

Zatem powyższe pozwala uznać, że Spółka będzie wykorzystywać istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności badania naukowe i prace rozwojowe zdefiniowane w art. 4a pkt 27 i pkt 28 ustawy o CIT (w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.) oraz badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy ( w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.).

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT i w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Powyższe oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in.: do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo, warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

  • w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
  • w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Jak sami Państwo wskazali, podejmowane przez Spółkę działania w ramach realizacji prowadzonych Projektów polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych i montażowych), z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu działalność spełnia warunki do uznania jej za działalność badawczo - rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Powyższe uprawnia Państwa do skorzystania z tw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

  • Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z przedstawionego stanu faktycznego czy własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej - rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00