Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Lu 506/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) WSA Grzegorz Wałejko po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi P. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 czerwca 2023 r. nr SKO.41/6347/P/2022 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 13 czerwca 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie, dalej: "Samorządowe Kolegium Odwoławcze", "organ odwoławczy", po zapoznaniu się z wnioskiem P. P., dalej: "podatnik "strona", "skarżący", z dnia 21 listopada 2022 r. o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta Lublin, dalej: "Prezydent Miasta", "organ pierwszej instancji", z dnia 14 stycznia 2020 r. w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2020 r. w kwocie 22.633 zł, odmówiło przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz akt sprawy wynika, że wskazana decyzja organu pierwszej instancji doręczona została w dniu 27 stycznia 2020 r. Odwołanie od tej decyzji wpłynęło do Urzędu Miasta w dniu 23 listopada 2022 r. Z kolei pismem z dnia 29 listopada 2022 r. odwołujący się podatnik doprecyzował zarzuty przeciwko decyzji oraz wniósł o wstrzymanie w całości jej wykonania.

Wraz z odwołaniem podatnik złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Podał w nim, że o wydaniu decyzji dowiedział się w dniu 14 listopada 2022 r. Wiązało się to z trwającym kilka lat przymusowym pobytem w C. ze względu na prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne. Nie odbierał więc korespondencji z Polski, która wysyłana była na nieaktualny adres. Nie miał więc wiedzy o wydaniu decyzji i nie mógł wnieść od niej odwołania. Uchybienie terminowi do wniesienia odwołania nastąpiło bez jego winy. Wniesienie odwołania w terminie było niemożliwe z powodu trudnej do przezwyciężenia przeszkody, jaką był pobyt za granicą oraz brak wiadomości o doręczeniu decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00