Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. IV SA/Wr 297/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk, Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn, , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 lutego 2024 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 3 marca 2023 r. nr SKO/RŚ-423/115/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

W dniu 22 lipca 2022 r. B. B. złożyła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką M. B. Do wniosku strona załączyła orzeczenie Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Legnicy z dnia 28 lutego 2022 r., zaliczające matkę strony do znacznego stopnia niepełnosprawności od 28 stycznia 2022 r. (symbol przyczyny niepełnosprawności 10-N) oraz stwierdzające konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji samodzielnej egzystencji.

Decyzją z dnia 3 stycznia 2023 r. nr DR.5212.81.6.2022.IM Prezydent Miasta Legnicy odmówił wnioskodawczyni przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną matką. Organ pierwszej instancji wskazał, że osoba wymagająca opieki w domu porusza się samodzielnie, podpierając się o przedmioty, niekiedy potrzebuje pomocy osoby drugiej. Poza domem porusza się przy pomocy osoby drugiej. Nie może samodzielnie robić zakupów i sprzątać, przygotowywać posiłków, prać, zmieniać bielizny pościelowej. Wymaga pomocy w uzgadnianiu wizyt lekarskich, wykupywaniu leków oraz asystowania w ich przyjmowaniu. Ze względu na niedowład prawostronny chora potrzebuje pomocy w ubieraniu i rozbieraniu. Nie wymaga pomocy przy codziennych czynnościach higienicznych (mycie twarzy, czesanie, korzystanie z toalety). Samodzielnie wykonuje poranną higienę, samodzielnie spożywa posiłki, samodzielnie korzysta z toalety. Potrzebuje pomocy w dokładnej kąpieli całego ciała. Nie kontroluje jednak moczu i wymaga korzystania z pieluchomajtek. Mąż wnioskodawczyni pracuje poza granicami kraju (pływa na statku) i jego dochód miesięczny wynosi około 2.200 euro. Wnioskodawczynie nie pracuje, jest zarejestrowana w PUP. Była czynna zawodowo do lipca 2022 r. i wykonywała prace dorywcze (głównie w godzinach nocnych przy wykładaniu towaru w sklepie). Organ stwierdził, ze zakres opieki nie jest całkowicie absorbujący i wymagający pełnej dyspozycyjności. Ponadto niepełnosprawność matki strony nie powstała przed 18. rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00