Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. I SA/Bk 462/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marcin Kojło, Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz (spr.), sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski, Protokolant st. sekretarz sądowy Renata Kryńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 lutego 2024 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 26 września 2023 r. nr 2001-IOV.4103.22.2023 w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia 2019 r. do grudnia 2020 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 26 września 2023 r. nr 2001-IOV.4103.22.2023 Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku (dalej powoływany jako: DIAS, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku (dalej powoływany jako Naczelnik US, organ I instancji) z 15 czerwca 2023 r. nr 2003-SPV.4103.83.2022 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r. – wydaną względem B.P. (dalej powoływany jako skarżący).

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ przywołał motywy decyzji wydanej w I instancji. Wyjaśnił, że organ I instancji zakwestionował skarżącemu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez firmy: C. J.Ś., S. J.G., D. sp. z o.o., R. sp. z o.o., S. sp. z o.o. i N. sp. z o.o. Zdaniem Naczelnika US faktury te dotyczą czynności, które nie zostały wykonane. Ponadto organ I instancji uznał, że stronie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków na zakup artykułów spożywczych dla pracowników. Organ stwierdził, że zapewnienie pracownikom możliwości skorzystania z udostępnionych artykułów spożywczych w czasie bieżącej pracy nie wynika z żadnych przepisów, jak również nie jest niezbędne dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, bowiem pracownicy są obowiązani świadczyć pracę niezależnie od poczęstunku, jaki serwuje im pracodawca. Organ I instancji zakwestionował też prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dotyczących zakupu m.in. wanny SPA, piekarnika, basenu ogrodowego, okularków dziecięcych, akcesoriów wędkarskich, butów damskich, końcówek do szczoteczki elektrycznej, osłon okiennych, moskitiery przesuwnej i markizy, roweru miejskiego, wskazując, że były to wydatki o przeznaczeniu osobistym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00