Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. II SA/Lu 588/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (sprawozdawca) Asesor sądowy Anna Ostrowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 listopada 2023 r. sprawy ze skargi M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 8 maja 2023 r., znak: SKO.41/1816/OS/2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z 8 maja 2023 r., znak: SKO.41/1816/OS/2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie po rozpatrzeniu odwołania M. C. (dalej także jako: skarżąca, strona) od decyzji Prezydenta Miasta Lublin z 17 stycznia 2023 r. dotyczącej odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie sprawy.

W dniu 22 lipca 2022 r. strona, reprezentowana przez pełnomocnika, złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką L. S..

W wyniku rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 listopada 2023 r. organ pierwszej instancji, ponownie rozpatrując sprawę, dokonał weryfikacji zakresu opieki świadczonej przez wnioskodawczynię.

Organ stwierdził, iż strona nie ma możliwości sprawowania całodobowej opieki nad niepełnosprawną matką i zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, przytoczył treść art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. W dalszej kolejności organ powołał się na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności [...] z dnia 18 kwietnia 2016 r., z którego wynika, iż niepełnosprawność L. S. istnieje od 45 roku życia, a tym samym nie został spełniony ustawowy warunek przyznania wnioskowanego świadczenia.

Rozpoznając odwołanie strony Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że nie zasługuje ono na uwzględnienie, a zaskarżona decyzja organu pierwszej instancji nie narusza prawa. Kolegium zwróciło uwagę, iż strona w dniu 24 sierpnia 2022 r. złożyła oświadczenie, z którego wynika, że jej babcia, H. W., ze względu na swój wiek (86 lat), oraz swój stan zdrowia, nie jest w stanie sprawować opieki nad swoją córką L. S.. Mąż H. W., a ojciec, L. S. nie żyje. L. S. jest osobą rozwiedzioną. Organ nadmienił, że na stronie, jako zstępnej L. S., ciąży obowiązek alimentacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00