Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 października 2023 r., sygn. I OSK 1824/22

Dnia 13 października 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 października 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 699/21 w sprawie ze skargi P. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 lipca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę P. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T.(Kolegium) z dnia [...] marca 2021 r. nr [...]w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł P.P. (Skarżący) zarzucając mu:

1) na podstawie art. 174 pkt 2) P.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 151 P.p.s.a. w zw. z art. 7, art. 77 §1, art. 80 Kpa poprzez błędną ocenę i rozważenie zebranego w sprawie materiału dowodowego i stwierdzenie, że postępowanie nie dostarczyło podstaw do ustalenia, że Skarżący jako wnuk, jest inną osobą, na której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: Krio), ciąży obowiązek alimentacyjny, bowiem w ocenie organów oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, postępowanie dowodowe nie wykazało, aby synowie D.P., nie mieli możliwości, aby zapewnić jej odpowiednią opiekę, podczas gdy z zebranego w sprawie materiału dowodowego płynie odmienny wniosek, co w konsekwencji doprowadziło do oddalenia skargi Skarżącego,

2) na podstawie art. 174 pkt 1) P.p.s.a. naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. a P.p.s.a. w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1a pkt 1-3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (dalej: u.ś.r.) w zw. z art. 132 Krio poprzez jego błędną wykładnię i przyjęcie, że Skarżącemu przysługiwałoby świadczenie jako wnukowi tylko w przypadku pozytywnej weryfikacji ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego wobec babci, co mogłoby nastąpić wyłącznie wówczas, gdyby nie było innej osoby zobowiązanej do alimentacji, albo gdy osoba ta nie byłaby w stanie uczynić zadość temu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków byłoby niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, co w ocenie Sądu, a także organów, w niniejszej sprawie nie zachodziło, podczas gdy prawidłowa wykładnia omawianego przepisu wskazuje, że sam fakt braku orzeczeń o niepełnosprawności oraz osiąganie przez synów D. P. dochodów, nie powoduje automatycznie, że to na nich ciąży obowiązek alimentacyjny względem matki, co w konsekwencji doprowadziło do oddalenia skargi Skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00