Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 sierpnia 2022 r., sygn. II SA/Go 308/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Asesor WSA Kamila Karwatowicz Protokolant st. sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] r., nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów w obrębach geodezyjnych [...] stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej wyznaczenie terenów infrastruktury technicznej gazownictwa oznaczonych symbolami 2IT-G i 3IT-G wraz z postanowieniami tekstowymi dotyczącymi tych terenów oraz załącznikami graficznymi nr 1.2 i 1.3 przedstawiającymi te tereny.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej w niniejszej sprawie przez Wojewodę jest uchwała Rady Miejskiej Nr 0007.210.2021 z dnia 18 października 2021 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów w obrębach geodezyjnych [...]. Skarżący wnosił o stwierdzenie nieważności w/w uchwały w części obejmującej ustalenia tekstowe dla terenów 2 IT-G i 3IT-G oraz graficzne – załączniki 1.2 i 1.3.

W oparciu o przedstawiony materiał dowodowy ustalono, że na sesji w dniu 18 października 2021 r. Rada Miejska podjęła uchwałę Nr 0007.210.2021 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów w obrębach geodezyjnych [...]. W uchwale tej określono przeznaczenie terenów oraz wyznaczono linie rozgraniczające dla terenów przeznaczonych dla infrastruktury technicznej – gazownictwa, oznaczonych symbolami 1IT-G, 2IT-G, 3IT-G oraz 4IT-G (§ 3 uchwały). W § 1 ust. 3 uchwały wskazano, że granice obszaru objętego planem przedstawiono na rysunkach planu , stanowiącym załączniki nr 1.1, 1.2, 1.3, i 1.4 . W § 2 zawarto definicje podstawowych pojęć używanych w uchwalonym planie tj. dachu płaskiego, dachu stromego, nieprzekraczalnej linii zabudowy, obiektów kubaturowych oraz terenu, jednocześnie stwierdzając, że pojęcia i określenia użyte w planie, a nie zdefiniowane w powołanym paragrafie, należy rozumieć zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa. W dalszej części uchwały ustalono zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego (§ 4), zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu (§ 5 i § 6), ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków (§ 7). W § 8 postanowiono, że w zakresie wymagań wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych nie podejmuje się ustaleń. Z kolei w § 9 uchwały wskazano ustalenia planu dotyczące granic i sposobu zagospodarowania terenów i obiektów podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią, obszarów osuwania się mas ziemnych, krajobrazów priorytetowych określonych w audycie krajobrazowym oraz w planach zagospodarowania przestrzennego województwa. W § 10 określono zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości. Natomiast w § 11 wskazano szczegółowe warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym, w ust. 3 stwierdzono, że w strefie 50,0 metrów od odwiertów, oznaczoną w na rysunkach planu ustala się zakaz wznoszenia obiektów nie związanych z ruchem zakładu górniczego. Następnie w § 12 określono zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji, infrastruktury technicznej. Jednocześnie w § 13 stwierdzono, że nie podejmuje się ustaleń w zakresie sposobów i terminów tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów objętych postanowieniami planu. W § 14 ustalono szczegółowe parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy dla wszystkich terenów objętych planem zagospodarowania przestrzennego. W § 15 ustalono wysokość stawki procentowej, służącej naliczaniu jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości związanej z uchwaleniem planu dla wszystkich terenów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00