Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2022 r., sygn. I FSK 1005/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. z siedzibą na M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 872/17 w sprawie ze skargi A. z siedzibą na M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 grudnia 2016 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz A. z siedzibą na M. kwotę 16700 (szesnaście tysięcy siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Decyzją z dnia 9 grudnia 2015 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście (dalej NUS/organ I instancji) określił A. z siedzibą na M. (dalej Skarżąca/Strona/Spółka) kwotę podatku do zwrotu na rachunek bankowy za lipiec 2014 r. w wysokości 0 zł.

1.2. Od powyższej decyzji Strona złożyła odwołanie, wnosząc o jej uchylenie w całości oraz umorzenie postępowania w sprawie. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej DIS/organ odwoławczy) decyzją z dnia 11 kwietnia 2016 r. uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

1.3. Po ponownym przeprowadzeniu postępowania NUS wydał decyzję z dnia 16 września 2016 r., w której określił Skarżącej kwotę podatku do zwrotu na rachunek bankowy za lipiec 2014 r. w wysokości 0 zł. W uzasadnieniu decyzji NUS zakwestionował zastosowanie przez Stronę 0% stawki podatku VAT do sprzedaży różnego rodzaju sprzętu elektronicznego typu iPhone, realizowanej w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, udokumentowanej fakturami VAT wystawionymi na rzecz R[...] Sarl. Ponadto NUS zakwestionował Skarżącej prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup sprzętu elektronicznego typu iPhone wystawionej przez T[...] sp. z o.o. Organ I instancji stwierdził, że faktury sprzedaży sprzętu elektronicznego wystawione przez Spółkę nie odzwierciedlają rzeczywistego przebiegu transakcji gospodarczych, gdyż stanowiły czynności pozorne. Jednocześnie, zdaniem NUS, faktury zakupowe, których Strona jest odbiorcą, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, bowiem obrót towarem został stworzony wyłącznie w celu nadużycia przepisów podatku od towarów i usług, zaś Strona świadomie uczestniczyła w łańcuchu transakcji karuzelowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00