Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1113.2023.3.MK1
Skutki podatkowe udziału w programie motywacyjnym i obowiązków płatnika.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 14 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych objęcia udziałów w Spółce.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
D. Z.
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
N. M.
4) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
F. F.
5) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
S. Z.
6) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
G. Ł.
Opis zdarzenia przyszłego
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”) jest spółką mającą siedzibę dla celów podatku dochodowego w Polsce. Wspólnik Spółki („Wspólnik”) i Spółka, mając na celu zapewnienie wzrostu wartości Spółki oraz zapewnienie dodatkowej motywacji i ściślejszego powiązania członków Zarządu Spółki oraz jej kluczowych współpracowników („Uczestnicy”) z interesem Spółki, zaoferowali Uczestnikom udział w programie motywacyjnym („Program Motywacyjny”).
Uczestnicy Programu Motywacyjnego wyrażali wolę przystąpienia do tego programu na zasadach określonych w Umowie przystąpienia do programu motywacyjnego („Umowa”), która określa szczegółowe warunki udziału Uczestnika w Programie Motywacyjnym.
Stosownie do postanowień Umowy Program Motywacyjny miał być programem opartym o imienne warranty subskrypcyjne („Warranty”) uprawniające do objęcia akcji Spółki („Akcje Motywacyjne”). Stosownie do Umowy, w przypadku dokonania przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną, Wspólnik zobowiązał się doprowadzić do podjęcia uchwały w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w celu emisji warrantów subskrypcyjnych i przyjęcia regulaminu Programu Motywacyjnego.
Jeden Warrant miał uprawniać Uczestnika do objęcia jednej Akcji Motywacyjnej po cenie odpowiadającej wartości nominalnej, która może być niższa od wartości rynkowej. Objęcie Akcji Motywacyjnych miało nastąpić jedynie po ich pełnym pokryciu wkładem pieniężnym.
Stosownie do postanowień Umowy, Uczestnik nabywa uprawnienia do żądania wyemitowania na jego rzecz Warrantów przez Spółkę, co do zasady, przez okres 24 miesięcy, stopniowo w równych częściach (vesting). Uczestnik jest uprawniony do objęcia Akcji Motywacyjnych w wykonaniu praw objętych z Warrantów w dowolnym terminie, do dnia, w którym upływa 48 miesięcy od daty rozpoczęcia programu (z zastrzeżeniem postanowień dotyczących tzw. Byłego Uczestnika.)
Status Byłego Uczestnika uzyskuje Uczestnik, który zakończył współpracę ze Spółką. Przy czym Były Uczestnik może zostać uznany za: Byłego Uczestnika o statusie „Good Leaver” albo Byłego Uczestnika o statusie „Intermediate Leaver” albo Byłego Uczestnika o statusie „Bad Leaver”.
Były Uczestnik o statusie „Good Leaver”:
- zachowuje prawo do wykonania uprawnień do objęcia Warrantów w części nabytej przed dniem zakończenia współpracy oraz do wykonania objętych Warrantów i objęcia Akcji Motywacyjnych;
- w dniu zakończenia współpracy nabywa uprawnienie do objęcia Warrantów w pozostałej części i zachowuje prawo do ich wykonania.
Były Uczestnik o statusie „Internediate Leaver”:
- zachowuje prawo do wykonania uprawnień do objęcia Warrantów w części nabytej przed dniem zakończenia współpracy oraz do wykonania objętych Warrantów i objęcia Akcji Motywacyjnych;
- z dniem zakończenia współpracy traci prawo do dalszego nabywania uprawnień do objęcia Warrantów.
Jeżeli Uczestnik stanie się Byłym Uczestnikiem o statusie „Bad Leaver”:
- nie jest uprawniony do dalszego nabywania uprawnień do objęcia Warrantów;
- wszystkie nabyte przez niego uprawnienia ulegają automatycznemu wygaśnięciu bez prawa żądania jakiegokolwiek wynagrodzenia bądź odszkodowania;
- wygasa prawo Uczestnika do wykonania objętych Warrantów;
- Akcje Motywacyjne objęte przez takiego Uczestnika mogą zostać, według uznania Spółki, umorzone albo odkupione przez Spółkę albo podmiot przez nią wyznaczony.
Umowa przewiduje prawo Uczestnika do żądania nabycia przez Wspólnika lub podmiot wskazany przez Wspólnika Akcji Motywacyjnych za ustaloną w Umowie cenę sprzedaży („Opcja Put”). Opcja Put może zostać wykonana po upływie 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia Programu Motywacyjnego do dnia upływu 48 miesięcy od tej daty. Uzyskanie przez Uczestnika statusu Byłego Uczestnika powoduje przyspieszenie wykonania Opcji Put.
Wspólnik natomiast jest uprawniony do żądania zbycia przez Uczestnika na rzecz Wspólnika lub podmiotu wskazanego przez Wspólnika Akcji Motywacyjnych za ustaloną w Umowie cenę sprzedaży („Opcja Call”), z zastrzeżeniem postanowień dotyczących tzw. byłego uczestnika. Opcja Call może zostać wykonana przez Wspólnika w terminie 60 miesięcy od dnia rozpoczęcia Programu Motywacyjnego. Podobnie jak w przypadku Opcji Put, uzyskanie przez Uczestnika statusu Byłego Uczestnika powoduje przyspieszenie wykonania Opcji Call.
Umowa przewiduje także, iż w przypadku zbycia (bezpośrednio lub pośrednio) co najmniej 51% akcji Spółki na rzecz osoby trzeciej niepowiązanej osobowo lub kapitałowo ze spółkami z Grupy Kapitałowej Spółki:
- Uczestnik może zostać zobowiązany do: (i) zbycia wszystkich Akcji Motywacyjnych na rzecz nabywcy albo nabywców wskazanych przez Wspólnika za cenę sprzedaży, po jakiej Wspólnik sprzedaje swoje akcje Spółki w ramach transakcji albo (ii) zbycia wszystkich Akcji Motywacyjnych na rzecz Wspólnika przed zamknięciem transakcji, za cenę po jakiej Wspólnik sprzedaje swoje akcje Spółki w ramach transakcji;
- Wnioskodawca ma prawo żądać od Wspólnika: (i) spowodowania, że nabywca albo nabywcy wskazani przez Wspólnika nabędą wszystkie Akcje Motywacyjne za cenę sprzedaży, po jakiej Wspólnik sprzedaje swoje akcje Spółki w ramach transakcji, albo (ii) nabycia wszystkich Akcji Motywacyjnych przez Wspólnika przed zamknięciem transakcji, za cenę sprzedaży, po jakiej Wspólnik sprzedaje swoje akcje Spółki w ramach transakcji.
Umowa reguluje również uprawnienia Uczestnika, jakie przysługują mu w przypadku braku przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną. Stosownie do postanowień Umowy, w przypadku, gdy do momentu upływu okresu nabywania uprawnień do objęcia Warrantów lub do dnia zakończenia współpracy (w przypadku Uczestników o statusie Good Leaver lub Intermediate Leaver) nie dojdzie do przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną, Wspólnik zobowiązał się doprowadzić do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce i zapewnienia Uczestnikowi możliwości objęcia udziałów Spółki na warunkach, które będą odpowiadały ekonomicznie warunkom Programu Motywacyjnego albo spowodować, że Spółka rozliczy wartość uprawnień do objęcia Warrantów z Uczestnikiem w formie pieniężnej na warunkach, które będą odpowiadały ekonomicznie warunkom Programu Motywacyjnego. Decyzja co do sposobu realizacji Programu Motywacyjnego w przypadku braku przekształcenia należy do Wspólnika.
Wspólnik Spółki nie doprowadził do przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną. Dlatego też, biorąc pod uwagę postanowienia Umowy wskazane powyżej, Wspólnik podjął decyzję, iż kapitał zakładowy w Spółce zostanie podwyższony a Uczestnicy mają mieć możliwość objęcia udziałów Spółki („Udziały”) na warunkach, które będą odpowiadały ekonomicznie warunkom Programu Motywacyjnego.
Uczestnikami, którzy są uprawnieni do objęcia udziałów Spółki w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki są następujące osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych na terytorium Polski (łącznie zwani - „Wnioskodawcami”):
1. D. Z. - „Wnioskodawca 1”
2. N. M. - „Wnioskodawca 2”
3. F. F. - „Wnioskodawca 3”
4. S. Z. - „Wnioskodawca 4”
5. G. Ł. - „Wnioskodawca 5”
Wnioskodawcy dzielą się na dwie grupy:
- osoby, które współpracowały ze Spółką w momencie zawierania Umowy i nabyły uprawnienia wynikające z Programu Motywacyjnego, choć obecnie nie współpracują już ze Spółką (do grupy tej należy Wnioskodawca 3, Wnioskodawca 4 i Wnioskodawca 5) oraz
- osoby, które w dalszym ciągu są związane ze Spółką (Wnioskodawca 1 i Wnioskodawca 2).
Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczą usługi na rzecz Spółki. W zamian za świadczenie usług, osoby te uzyskują od Spółki przychody wymienione w art. 14 Ustawy o PIT. Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 wchodzą również w skład Zarządu Spółki i z tego tytułu uzyskują od Spółki przychody wymienione w art. 13 pkt 7 Ustawy o PIT.
Mając na uwadze przedstawione powyżej okoliczności, Spółka oraz Wnioskodawcy wnoszą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do momentu powstania przychodu dla Wnioskodawców w związku z realizacją Programu Motywacyjnego, a także w zakresie wynikających z tych zdarzeń obowiązków Spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
Spółka oraz Wnioskodawcy zwani będą dalej łącznie „Zainteresowanymi”.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Uwagi ogólne:
Zawarte w wezwaniu pytania 1-6, 9, 10c oraz 11 dotyczą Warrantów Subskrypcyjnych. W związku z tym wyjaśniają Państwo, iż zgodnie z przedstawionym w formularzu ORD-WS opisem zdarzenia przyszłego Program Motywacyjny przewidywał emisję Warrantów Subskrypcyjnych na rzecz Uczestników w tylko przypadku przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może emitować takich instrumentów). Ponieważ ostatecznie do przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną nie doszło, uczestnicy Programu Motywacyjnego nie otrzymają Warrantów Subskrypcyjnych – zamiast tego otrzymają możliwość objęcia Udziałów Spółki (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Przedmiotem zapytania w ramach wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej są skutki podatkowego nabycia przez Uczestników Udziałów Spółki w ramach Programu Motywacyjnego (nie zaś Warrantów Subskrypcyjnych).
Zgodnie z przedstawionym w formularzu ORD-WS opisem zdarzenia przyszłego nie dojdzie do emisji Warrantów. Zamiast tego, Uczestnicy zyskali możliwość objęcia Udziałów w Spółce.
Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawcy 1 są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wnioskodawca 1 prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:
(…)
Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawcy 2 są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wnioskodawca 2 prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:
(…)
Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 nie prowadzą działalności gospodarczej z zakresu obrotu papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi.
Zgodnie z przedstawionym w formularzu ORD-WS opisem zdarzenia przyszłego nie dojdzie do emisji Warrantów. Zamiast tego, Uczestnicy zyskali możliwość objęcia Udziałów w Spółce.
Uczestnictwo w Programie Motywacyjnym Wnioskodawcy 1 oraz Wnioskodawcy 2 nie jest związane ze świadczeniem usług na rzecz Spółki w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Na moment przystąpienia do Programu Motywacyjnego Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 nie świadczyli na rzecz Spółki usług w ramach działalności gospodarczej.
Na moment przystąpienia do Programu Motywacyjnego Wnioskodawca 3, Wnioskodawca 4 oraz Wnioskodawca 5 nie świadczyli na rzecz Spółki usług w ramach prowadzonych działalności gospodarczych. Taka działalność była natomiast prowadzona w późniejszym okresie.
Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawcy 3 są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wnioskodawca 3 prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:
(…)
Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawcy 4 są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wnioskodawca 4 prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:
(…)
Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawcy 5 są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wnioskodawca 5 prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:
(…)
Wnioskodawca 3, Wnioskodawca 4 oraz Wnioskodawca 5 nie prowadzą działalności gospodarczej z zakresu obrotu papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi.
Zgodnie z przedstawionym w formularzu ORD-WS opisem zdarzenia przyszłego nie dojdzie do emisji Warrantów. Zamiast tego, Uczestnicy zyskali możliwość objęcia Udziałów w Spółce. Uczestnictwo w Programie Motywacyjnym Wnioskodawcy 3, Wnioskodawcy 4 oraz Wnioskodawcy 5 nie jest związane ze świadczeniem usług na rzecz Spółki w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Na moment przystąpienia do Programu Motywacyjnego Wnioskodawca 3, Wnioskodawca 4 oraz Wnioskodawca 5 nie świadczyli na rzecz Spółki usług w ramach działalności gospodarczej.
Uprawnienie Wnioskodawcy 3, Wnioskodawcy 4 i Wnioskodawcy 5 do udziału w Programie Motywacyjnym przysługuje z tytułu pełnienia funkcji Członków Zarządu Spółki w momencie przystępowania do Programu Motywacyjnego.
Pytania
1.Czy przychód po stronie Wnioskodawców powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia Udziałów objętych w ramach Programu Motywacyjnego i czy w związku z uczestnictwem Wnioskodawców w Programie Motywacyjnym na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?
2.Czy przychód uzyskany przez Wnioskodawców z odpłatnego zbycia Udziałów objętych w ramach Programu Motywacyjnego stanowić będzie dla Wnioskodawców przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b Ustawy o PIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1 Przychód po stronie Wnioskodawców powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia Udziałów objętych w ramach Programu Motywacyjnego, a zatem w związku z uczestnictwem Wnioskodawców w Programie Motywacyjnym na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ad. 2 Zbycie przez Wnioskodawców Udziałów objętych w ramach Programu Motywacyjnego stanowić będzie dla tych osób przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa wart. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu 19%podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b Ustawy o PIT.
UZASADNIENIE STANOWISKA:
Ad. 1 - Swoje stanowisko Zainteresowani pragną uzasadnić następującymi argumentami:
Przepisy Ustawy o PIT nie wiążą powstania przychodu z wniesieniem wkładu pieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 9 omawianej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Stosownie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 109 Ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 23 - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością:
- w zamian za wkład niepieniężny - po stronie wnoszącego wkład powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT, przy czym jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład- przychód ten jest wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy;
- w zamian za wkład pieniężny - po stronie wnoszącego wkład nie powstaje przychód podatkowy (art. 17 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT a contrario).
Wskazane różnice w podatkowym traktowaniu sytuacji objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny i niepieniężny wynikają z tego, że:
- w przypadku wkładu pieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje po prostu odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów za środki pieniężne;
- w przypadku wkładu niepieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje natomiast odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu; wnoszący wkład przenosi własność przedmiotu wkładu na spółkę w zamian za określoną „cenę”, tj. wartość objętych udziałów w spółce.
W ocenie Zainteresowanych, systematyka Ustawy o PIT nie wiąże zatem powstania przychodu z wniesieniem wkładu pieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy omawianej ustawy przewidują jedynie, że przychód z kapitałów pieniężnych powstaje w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 17 ust. 1 pkt 9), oraz że zwolniony z podatku jest przychód związany z wniesieniem do ww. spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 21 ust. 1 pkt 109).
Brak jest zatem podstawy prawnej dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ewentualnej różnicy między ceną za objęte udziały, a ich wartością rynkową. Natomiast jeżeli brak jest podstawy prawnej dla opodatkowania danego zdarzenia, to pozostaje ono poza zakresem opodatkowania, co wprost wynika z przepisów rangi konstytucyjnej (zasad wyłączności ustawy dla materii podatkowej i zasad dostatecznej określoności prawa podatkowego).
Gdyby ustawodawca dążył do objęcia opodatkowaniem (powstaniem przychodu) po stronie wspólnika obejmującego udziały w spółce w zamian za wkład pieniężny zawarłby taką regulację wprost w Ustawie o PIT (tak jak to uczynił w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny). Skoro jednak taka regulacja nie została zawarta - to nie powinno budzić wątpliwości, że w związku z zaistnieniem zdarzenia przyszłego (objęcia Udziałów w Spółce w zamian za wkład pieniężny) po stronie wspólnika (w tym wypadku Wnioskodawców) nie powstanie przychód do opodatkowania.
Przepisy Ustawy o PIT wiążą powstanie dochodu dopiero z odpłatnym zbyciem udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.
Z przywołanego przepisu jednoznacznie wynika, że wydatki poniesione na objęcie udziałów w spółce:
- nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na moment poniesienia takich wydatków i objęcia udziałów,
- stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia udziałów.
Brzmienie tego przepisu wskazuje na możliwość odliczenia wydatków jako kosztu uzyskania przychodu dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów. Jest to jednoznaczne z wnioskiem, że dopiero w momencie odpłatnego zbycia Udziałów po stronie Wnioskodawców powstanie przychód, który może być pomniejszony o koszty uzyskania tego przychodu.
Takie brzmienie powyższego przepisu, w powiązaniu ze wskazanymi wyżej regulacjami Ustawy o PIT prowadzi do wniosku, iż skoro wydatki na objęcie udziałów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w momencie objęcia udziałów, to sam fakt objęcia tych udziałów w zamian za wkład pieniężny nie może stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu. W innym wypadku pozbawiona sensu byłaby konstrukcja drugiej części art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT (zgodnie z którą wydatki na objęcie udziałów stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie ich odpłatnego zbycia). Skoro zatem koszt podatkowy jest rozpoznawany dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów, to brak jest podstaw prawnych do określania tego kosztu w momencie obejmowania udziałów, a co za tym idzie brak jest podstaw do określania wartości przysporzenia do opodatkowania.
W tym zakresie Zainteresowani pragną zwrócić uwagę na zupełnie odmienną regulację przepisów Ustawy o PIT w zakresie ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. W takim przypadku koszty uzyskania przychodów mogą być ustalone już w momencie objęcia udziałów zgodnie z art. 22 ust. 1e Ustawy o PIT.
Podsumowując, treść art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT wskazuje, iż objęcie udziałów w zamian za wkład pieniężny jest neutralne podatkowo. Opodatkowaniu podlega dopiero odpłatne zbycie tych udziałów - dopiero w tym momencie ujawnia się bowiem rzeczywisty przychód wynikający z objętych udziałów.
Niespełnienie definicji przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT i brak możliwości ustalenia wartości przychodu.
W myśl art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9,10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Stosownie zaś do art. 11 ust. 2a Ustawy o PIT, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4)w pozostałych przypadkach na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Jeżeli natomiast świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 11 ust. 2b Ustawy o PIT).
Pojęcie "nieodpłatnego świadczenia/częściowo odpłatnego świadczenia", użyte w art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT, nie zostało zdefiniowane w tej ustawie. W orzecznictwie oraz piśmiennictwie podkreśla się, że pojęcie to ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko świadczenie w cywilistycznym znaczeniu, ale także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.
Dla uznania więc, że dane świadczenie jest nieodpłatne bądź częściowo odpłatne konieczne jest stwierdzenie, że w wyniku zdarzenia prawnego czy zjawiska gospodarczego podatnik uzyskał korzyść majątkową kosztem innego podmiotu lub też uzyskał nieodpłatne (częściowo odpłatne), to jest niezwiązane z kosztami (całkowitymi kosztami) lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy (por. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 października 2006 r., sygn. akt II FPS 1/06). Przysporzenie to musi zatem być rzeczywiste, a nie tylko potencjalne.
W przypadku objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością takiego rodzaju przysporzenie nie powstaje. Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią określone uprawnienia, które dopiero w przyszłości mogą wiązać się z przysporzeniem majątkowym. W szczególności, takim przysporzeniem majątkowym będzie dochód z odpłatnego zbycia udziałów, czy też z tytułu otrzymanej dywidendy. Natomiast na moment objęcia udziałów, nie można określić przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym. Nawet w przypadku objęcia ich udziałów poniżej wartości rynkowej, przysporzenie jakie z tego tytułu uzyskuje dana osoba jest jedynie potencjalne.
Tym samym uznać należy, że w momencie objęcia udziałów podatnik nie uzyskuje realnego, faktycznego i definitywnego przysporzenia trwale powiększającego jego aktywa i stanowiącego przychód w rozumieniu przepisów Ustawy o PIT.
Takim przychodem nie może być też potencjalna korzyść, którą uzyskuje podatnik w postaci objęcia udziałów po wartości niższej niż ich wartość rynkowa, bowiem zostanie ona uwzględniona przy opodatkowaniu sprzedaży objętych w ten sposób udziałów. Okoliczność, że udziały zostały objęte poniżej ich wartości rynkowej znajdzie odzwierciedlenie przy ustalaniu wysokości dochodu w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów. W takim wypadku niższy będzie bowiem koszt uzyskania przychodów.
Niezależnie od powyższego, nawet, gdyby uznać preferencyjne objęcie udziałów za nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenie (w rozumieniu art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT), nie jest możliwe skuteczne zastosowanie żadnej z metod wskazanych w art. 11 ust. 2a Ustawy o PIT oraz art. 11 ust. 2b tej ustawy, który nakazuje zastosować zasady z art. 11 ust. 2a do świadczeń częściowo odpłatnych. Katalog przychodów z art. 11 ust. 2a Ustawy o PIT ma zamknięty charakter i nie wskazano w nim objęcia udziałów poniżej wartości rynkowej.
Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż objęcie przez Wnioskodawców Udziałów w Spółce w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa udziałów, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawców przychodu w rozumieniu Ustawy o PIT. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.
Stanowisko Zainteresowanych w tym zakresie potwierdza orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, np. w wyrok z dnia 26 lipca 2017 r. (sygn. akt II FSK 1792/15), w którym stwierdzono, iż: „W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wymierną korzyść, którą uzyskuje podatnik w postaci objęcia udziałów po wartości niższej niż ich wartość rynkowa zostanie uwzględniona przy opodatkowaniu, w momencie „realizacji (otrzymania) dochodu”, czyli przy sprzedaży objętych w ten sposób udziałów, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f. Jak słusznie wskazuje się w orzecznictwie NSA, za zasadnością tego wniosku przemawia art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. Przepis ten dotyczy zarówno objęcia jak i nabycia akcji. W obu tych przypadkach poczynione wydatki (również, tak jak w niniejszej sprawie, poniżej cen rynkowych) mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero przy ustalaniu dochodu w momencie odpłatnego zbycia tych akcji”.
Stanowisko Zainteresowanych znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zob. przykładowo interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.429.2022.1.BS, interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.625.2021.1.GG; interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.277.2021.2.MS; interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.285.2021.2.NM; interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2021 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.300.2021.1.JK).
Mając na uwadze całość powyższych rozważań, zdaniem Zainteresowanych, przychód po ich stronie powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia Udziałów, a w konsekwencji w związku z uczestnictwem Wnioskodawców w Programie Motywacyjnym na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy bowiem wskazać, że nie występuje żadna z sytuacji opisanych w Rozdziale 7 Ustawy o PIT (art. 31 i nast. Ustawy o PIT), która mogłaby spowodować konieczność działania Spółki w charakterze płatnika.
Ad. 2 - Swoje stanowisko Zainteresowani pragną uzasadnić następującymi argumentami:
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w następstwie zbycia Udziałów objętych w ramach Programu Motywacyjnego, u Wnioskodawców powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 30b ust. 6 Ustawy o PIT, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 Ustawy o PIT, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny.
Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 Ustawy o PIT, w terminie określonym wart. 45 ust. 1 Ustawy o PIT, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b Ustawy o PIT.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów objętych w związku z Programem Motywacyjnym, rozliczenie uzyskanych przez Wnioskodawców dochodów nastąpi w drodze samoopodatkowania.
W konsekwencji powyższego na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródłem przychodów jest m.in.:
- działalność wykonywana osobiście (pkt 2) oraz
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) oraz
- kapitały pieniężne i prawa majątkowe (pkt 7).
Jak wskazano we wniosku i jego uzupełnieniu, stosownie do postanowień Umowy Program Motywacyjny miał być programem opartym o imienne warranty subskrypcyjne („Warranty”) uprawniające do objęcia akcji Spółki („Akcje Motywacyjne”). Stosownie do Umowy, w przypadku dokonania przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną, Wspólnik zobowiązał się doprowadzić do podjęcia uchwały w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w celu emisji warrantów subskrypcyjnych i przyjęcia regulaminu Programu Motywacyjnego. Jeden Warrant miał uprawniać Uczestnika do objęcia jednej Akcji Motywacyjnej po cenie odpowiadającej wartości nominalnej, która może być niższa od wartości rynkowej. Objęcie Akcji Motywacyjnych miało nastąpić jedynie po ich pełnym pokryciu wkładem pieniężnym. Umowa reguluje również uprawnienia Uczestnika, jakie przysługują mu w przypadku braku przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną. Stosownie do postanowień Umowy, w przypadku, gdy do momentu upływu okresu nabywania uprawnień do objęcia Warrantów lub do dnia zakończenia współpracy (w przypadku Uczestników o statusie Good Leaver lub Intermediate Leaver) nie dojdzie do przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną, Wspólnik zobowiązał się doprowadzić do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce i zapewnienia Uczestnikowi możliwości objęcia udziałów Spółki na warunkach, które będą odpowiadały ekonomicznie warunkom Programu Motywacyjnego albo spowodować, że Spółka rozliczy wartość uprawnień do objęcia Warrantów z Uczestnikiem w formie pieniężnej na warunkach, które będą odpowiadały ekonomicznie warunkom Programu Motywacyjnego. Decyzja co do sposobu realizacji Programu Motywacyjnego w przypadku braku przekształcenia należy do Wspólnika. Wspólnik Spółki nie doprowadził do przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną. Dlatego też, biorąc pod uwagę postanowienia Umowy wskazane powyżej, Wspólnik podjął decyzję, iż kapitał zakładowy w Spółce zostanie podwyższony a Uczestnicy mają mieć możliwość objęcia udziałów Spółki („Udziały”) na warunkach, które będą odpowiadały ekonomicznie warunkom Programu Motywacyjnego. Nie doszło do emisji Warrantów. Zamiast tego, Uczestnicy zyskali możliwość objęcia Udziałów w Spółce.
Zatem skutki podatkowe opisanej transakcji należy rozpatrywać jako skutki nabycia udziałów w zamian za wkład pieniężny.
Z uwagi na powyższe wskazać należy na art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
I tak, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce:
1) w zamian za wkład niepieniężny – po stronie wnoszącego wkład powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, przy czym:
- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład – przychód ten jest wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy;
- jeżeli wkład niepieniężny ma postać inną niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – ustawa nie przewiduje zwolnienia tego przychodu od podatku;
2) w zamian za wkład inny niż niepieniężny, czyli pieniężny – po stronie wnoszącego wkład nie powstaje przychód podatkowy (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy a contrario).
Wskazane różnice w podatkowym traktowaniu sytuacji objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny i niepieniężny wynikają z tego, że:
1) w przypadku wkładu pieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje po prostu odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) za środki pieniężne;
2) w przypadku wkładu niepieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje natomiast:
- odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) w zamian za „cenę” w wartości przedmiotu wkładu, oraz jednocześnie
- odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu - wnoszący wkład przenosi własność przedmiotu wkładu na spółkę w zamian za określoną „cenę”, tj. wartość objętych udziałów (akcji) w spółce.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje przy tym pojęć „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny”. Nie odsyła również do stosowania w tym zakresie definicji z innych dziedzin prawa, w tym do przepisów prawa cywilnego (handlowego) na gruncie których spółki są tworzone. Wobec powyższego, przepisy prawa cywilnego (handlowego) stanowiące podstawy prawne wnoszenia wkładów do spółek mogą być pomocne dla kwalifikacji danego wkładu jako pieniężny albo niepieniężny dla celów podatkowych. Nie mają one jednak znaczenia decydującego, z uwagi na zasadę autonomii prawa podatkowego. Znaczenie określeń „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny” na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy odczytywać z uwzględnieniem językowego znaczenia tych pojęć oraz ratio legis przepisów regulujących skutki podatkowe wnoszenia wkładów do spółek.
W konsekwencji uregulowania zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęcie udziałów w Spółce w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów, nie będzie skutkować powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Objęcie udziałów za wkład pieniężny jest neutralne podatkowo, a skutek wywiera dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji. Tym samym na Spółce nie ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika.
Kolejną kwestią jest zakwalifikowanie do odpowiedniego źródła przychodów, przychodu uzyskanego ze sprzedaży nabytych udziałów.
Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych,
W myśl art. 17 ust. 1ab pkt 1 omawianej ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 6:
Z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;
Zatem, odpłatne zbycie udziałów nabytych w ramach opisanego programu będzie zaliczone do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne, a przychodem będzie cena sprzedaży udziałów.
Zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Jak stanowi art. 30b ust. 5 tej ustawy:
Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 omawianej ustawy:
W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.
Stosownie do art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy:
Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić - należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek.
Sprzedaż udziałów Spółki nabytych w zamian za wkład pieniężny odpowiadający ich wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej nabytych w ramach Programu, spowoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozliczyć w zeznaniu rocznym. Na Spółce nie ciążą w tym zakresie obowiązki płatnika.
W konsekwencji, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right